про залишення позовної заяви без розгляду
21 травня 2015 року м. Черкаси Справа № 823/625/15
09 годин 25 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу справи № 823/625/15
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (надалі - позивачі) [представник позивачів - не прибув]
до Головного управління Держземагентства у Черкаській області (надалі - ГУ Держземагентства у Черкаській області) [представник відповідача - не прибув]
про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити дії, прийняв ухвалу.
Позивачі, звернувшись до суду з адміністративним позовом до ГУ Держземагентства у Черкаській області, просять:
- визнати дії (бездіяльність) ГУ Держземагентства у Черкаській області щодо зволікання з розглядом клопотання та затвердженням проекту землеустрою протиправними;
- зобов'язати ГУ Держземагентства у Черкаській області розглянути клопотання, щодо погодження та затвердження проекту землеустрою, стосовно відведення земельної ділянки загальним розміром 12,0000 га сільськогосподарського призначення із земель державної власності гр. ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Думанецької сільської ради Черкаського району Черкаської області.
20.05.2015 представник позивачів звернувся до суду із заявою про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.56).
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином (а.с.55).
Вирішуючи питання про можливість залишення позовної заяви без розгляду, суд бере до уваги, що право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, що передбачено ст.55 Конституції України. Це право є диспозитивним правом у адміністративному процесі.
Відповідно до ст.11 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підстави та порядок залишення позовної заяви без розгляду, а також правові наслідки цієї процесуальної дії для позивача визначено ст.155 КАС України. Відповідно п.5 ч.1 ст.155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло відповідне клопотання позивача.
Суд також бере до уваги, що згідно ч.3 ст.155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду у загальному порядку.
З огляду на викладене та враховуючи, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє позивача права повторного звернення з аналогічним адміністративним позовом - у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав - до адміністративного суду у загальному порядку, встановленому законом, суд дійшов висновку, що клопотання представника позивачів є достатньою підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись п.5 ч.1 ст.155 КАС України, суд,
Заяву представника ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити.
Позовну заяву за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Головного управління Держземагенства у Черкаській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачеві, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду у загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку, передбаченому ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Л.В.Трофімова