Постанова від 14.05.2015 по справі 2270/2168/12

Копія

Справа № 2270/2168/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М.

при секретаріБачку А.М.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача - фермерське господарство "Андріївка" про визнання неправомірними дій, скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача - фермерське господарство "Андріївка" в якому просить: - визнати неправомірними дії Чемеровецької райдержадміністрації щодо не розгляду звернення по наданні в оренду земельної ділянки; - скасувати розпорядження голови Чемеровецької райдержадміністрації від 28.12.2007 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення по наданню в користування на умовах оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Андріївка Андріївської сільської ради площею 47,8 га ФГ "Андріївка" с. Андріївка Чемеровецького району"; - зобов'язати Чемеровецьку РДА розглянути звернення щодо надання в користування на умовах оренди земельної ділянки із земель запасу Андріївської сільської ради згідно звернення позивача в жовтні 2007 року; - судові витрати стягнути з відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в жовтні 2007 року звернувся до голови Чемеровецької районної державної адміністрації із заявою про надання в користування земельної ділянки площею 47,8 га із земель запасу за межами Андріївської сільської ради для ведення підприємницької діяльності, яку зареєстровано в книзі вхідної кореспонденції Чемеровецької РДА 2007 року.

Зазначає, що не отримавши довгий час відповіді звернувся до прокуратури Чемеровецького району, якою проведено перевірку та встановлено факт порушення законодавства про звернення громадян та ігнорування звернення.

Вказує, що із відповіді прокуратури стало відомо, що 28 грудня 2007 року голова Чемеровецької РДА в порушення чинного законодавства видав розпорядження 28.12.2007 року, яким надав дозвіл на виготовлення проекту відведення по наданню в користування на умовах оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Андріївка Андріївської сільської ради площею 47,8 га ФГ "Андріївка" с. Андріївка Чемеровецького району, перевіркою також встановлено факт протиправності надання землі без проведення конкурсу одноособово.

Зазначає, що ігноруючи і залишаючи без розгляду раніше подану заяву позивача про користування земельною ділянкою, вказана земельна ділянка надана в оренду ФГ "Андріївка" строком на 49 років.

Вказує, що Чемеровецькою райдержадміністрацією порушено право позивача на отримання земельної ділянки в користування, а тому просить задоволити позовні вимоги.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задоволити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, подав заперечення проти адміністративного позову, яке підтвердив у судовому засіданні, та пояснив, що Чемеровецькою РДА порушено право позивача лише на отримання своєчасної відповіді на заяву. Вважає розпорядження Чемеровецької РДА від 28 грудня 2007 року правомірним, просить відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що рішенням шістнадцятої сесії Чемеровецької районної ради від 22.02.2001 року №16 "Про надання земель для ведення селянського (фермерського) господарства" ОСОБА_4 (брату позивача) надано в постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства 47,82 га рільних земель із запасу Андріївської сільської ради с. Андріївка Чемеровецького району.

16 серпня 2004 року між ОСОБА_4 та Чемеровецькою районною державною адміністрацією укладено договір №288 оренди землі площею 47,8 га для вирощування сільськогосподарських культур на території Андріївської сільської ради строком на 5 років.

08 червня 2006 року між ОСОБА_4 та Чемеровецькою районною державною адміністрацією укладено угоду про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки №288 від 16 серпня 2004 року.

22 жовтня 2007 року до Чемеровецької РДА звернувся голова фермерського господарства "Андріївка" із заявою про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 47,8 га, що підтверджується копією книги реєстрації вхідної документації.

23 жовтня 2007 року до Чемеровецької РДА із заявами про надання в користування земельної ділянки площею 47,8 га для ведення підприємницької діяльності звернувся ОСОБА_3, що підтверджується копією книги реєстрації вхідної документації та копією заяви.

28 грудня 2007 року розпорядженням голови Чемеровецької районної державної адміністрації надано дозвіл на виготовлення проекту відведення по наданню в користування на умовах оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Андріївка Андріївської сільської ради площею 47,8 га фермерському господарству "Андріївка" с. Андріївка Чемеровецького району.

17 вересня 2010 року листом №023-10 прокуратурою Чемеровецького району звернення ОСОБА_4 щодо неправомірних дій колишнього голови Чемеровецької районної державної адміністрації щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення по наданню в користування на умовах оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту с. Андріївка Чемеровецького району площею 47,8 га розглянуто. Проведеною прокуратурою району перевіркою в Чемеровецькій районній державній адміністрації встановлено порушення вимог Закону України "Про звернення громадян".

24 вересня 2010 року листом №27/01-14-1843 Чемеровецькою РДА ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надано відповідь на звернення щодо надання земельної ділянки земель запасу Андріївської сільської ради площею 47,8 га для ведення фермерського господарства в якій зазначено, що на дану земельну ділянку 28 грудня 2007 року розпорядженням голови райдержадміністрації надано дозвіл на виготовлення проекту відведення по наданню у користування на умовах оренди ФГ "Андріївка" згідно поданої заяви головою фермерського господарства 22 жовтня 2007 року.

Відповідно до ч.1 ст.1 Земельного Кодексу України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 3 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. „в" ч.2 ст.5 Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998 р. орендарями земельних ділянок можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.

Згідно з ст.6 Закону України „Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ст.50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.

Статтею 21 Закону визначено, що до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів та охорони довкілля відноситься розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно із ст.17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:

а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;

б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;

в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;

г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом;

д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;

е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;

є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;

ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не відміняє вимоги частини дев'ятої цієї статті.

Згідно із ст. 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про фермерське господарство" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив бажання та пройшов професійний відбір на право створення фермерського господарства.

Громадяни, що створили фермерське господарство, мають право облаштувати постійне місце проживання в тій частині наданої для ведення фермерського господарства земельної ділянки, з якої забезпечується зручний доступ до всіх виробничих об'єктів господарства. Якщо постійне місце проживання членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса.

Для облаштування відокремленої садиби фермерському господарству надається за рахунок бюджету допомога на будівництво під'їзних шляхів до фермерського господарства, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем.

Переселенцям, які створюють фермерське господарство в трудонедостатніх населених пунктах, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, надається одноразова грошова допомога за рахунок державного бюджету у розмірі, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 6 Закону професійний відбір громадян, які виявили бажання створити фермерське господарство, проводить районна (міська) професійна комісія з питань створення фермерських господарств, склад якої формується і затверджується районною (міською) радою.

Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств затверджується спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України.

До складу професійної комісії з питань створення фермерських господарств включаються представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, представники Асоціації фермерів та приватних землевласників і громадських організацій.

Висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації є умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

Суд приймає до уваги те, що ФГ "Андріївка" звернулося із заявою до Чемеровецької РДА про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства як створене фермерське господарство, яке не проходило відбір відповідно до закону "Про фермерське господарство".

Суд погоджується з позицією представників позивача про порушення відповідачем строків надання відповіді на заяву позивача від 10 жовтня 2007 року встановлених ЗУ "Про звернення громадян", що не заперечувалось в судовому засіданні і представником відповідача.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням наведеного суд вважає, що Чемеровецькою РДА розпорядження від 28.12.2007 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення по наданню в користування на умовах оренди земельної ділянки на території Андріївської сільської ради ФГ "Андріївка" прийнято без порушень, а лише порушено вимоги Закону України "Про звернення громадян" щодо несвоєчасного надання відповіді заявнику по його заяві з порушенням встановлених строків.

Суд звертає увагу, що твердження представників позивача про те, що відповідачем не розглянуто заяву ОСОБА_3 про надання в користування земельної ділянки площею 47,8 га для ведення підприємницької діяльності спростовується листом відповіддю Чемеровецької РДА від 24 вересня 2010 року.

В зв'язку з цим обґрунтування позовних вимог на які посилається позивач є неправомірними та такими, що не ґрунтуються на нормі закону, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, ст.ст. 21,50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 1, 3, 17, 116, 123, 124 Земельного Кодексу України, ст. 19 Конституції України, -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_3 до Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача - фермерське господарство "Андріївка" про визнання неправомірними дій, скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19 травня 2015 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук