Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
22 травня 2015 р. № 820/3513/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, в якому просить суд: скасувати рішення Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області № 19762660 від 03.03.2015 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень; зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання щодо державної реєстрації речових прав власності на земельну ділянку площею 0,062 га., яка розташована на території Кулиничівської селищної ради, АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області № 19762660 від 03.03.2015 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень є неправомірним та винесеним за відсутності підстав, передбачених діючим законодавством.
В обґрунтування заперечень на позов, представником відповідачів зазначено, що адреса об'єкта нерухомого майна, що міститься в документах, які подані позивачем до реєстраційного органу, не відповідає словникам Державного реєстру прав на нерухоме майно.
У судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового розгляду, надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України, суд розглядає дану справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.04.1996 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки, площею 0,062 га, розташованої на території Кулиничівської селищної ради, АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, виданого Кулиничівською селищною радою 27.10.1994 року за № 47 ( а.с.8).
Позивач оформила належні документи та 26.02.2015 року звернулась до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області із заявою про реєстрацію земельної ділянки.
До вказаної заяви ОСОБА_1 додала належні документи згідно переліку, а саме: договір купівлі - продажу, витяг з Державного земельного кадастру, копію державного акту на земельну ділянку. Претензій до поданих документів реєстраційним органом висловлено не було.
Згодом позивачка отримала рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 19762660 від 03.03.2015 року на земельну ділянку площею 0,062 га, розташованої на території Кулиничівської селищної ради, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 у зв'язку з тим, що відповідно до урбанонімів державного реєстру речових прав на нерухоме майно, садівниче товариство «Кварцит» розташовано на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Відмова в реєстрації стала підставою звернення до суду.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне. Частиною 1 ст. 8 Закону визначено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 868 ( надалі - Порядок).
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1-1 цього Порядку, заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. (п. 8 Порядку).
Заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1-1 цього Порядку, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору. У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати адміністративного збору та/або плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату адміністративного збору та/або документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються. (п. 13 Порядку).
Під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями (п. 15 Порядку).
Частиною 1 ст. 15 Закону визначено порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень. Пунктом 20 Порядку встановлено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Статтею. 24 Закону встановлено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5.1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим право набувачем; 5.2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5.3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким право набувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5.4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5.5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5.6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Позивачем як заявником виконано передбачені чинним законодавством вимоги щодо подання заяви про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Посилання державного реєстратора, як підстави для відмови у державній реєстрації при винесенні спірного рішення, на те, що відповідно до урбанонімів державного реєстру речових прав на нерухоме майно, садівниче товариство «Кварцит» розташовано на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, є незрозумілим.
Згідно рішення, фактичною підставою для відмови слугувало знаходження земельної ділянки на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Зазначену обставину суд вважає недостатньою підставою для відмови, яка не передбачена положеннями ст. 24 Закону.
В разі, якщо юрисдикція реєстраційної служби не розповсюджується на відповідній території, про це повинно бути зазначено в рішенні.
При цьому ч. 4 ст. 24 Закону визначено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що оскаржуване рішення є неправомірним, для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання щодо державної реєстрації речових прав власності на земельну ділянку площею 0,062 га., яка розташована на території Кулиничівської селищної ради, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Керуючись ст.ст.128, 158, 159, 160, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати рішення Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області № 19762660 від 03.03.2015 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зобов'язати Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання щодо державної реєстрації речових прав власності на земельну ділянку площею 0,062 га., яка розташована на території Кулиничівської селищної ради, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.