05 травня 2015 року о/об 12 год. 54 хв.Справа № 808/999/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С., представника відповідача Гарагулі О.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник Валерії Олегівни
про скасування державної реєстрації земельної ділянки, скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, скасування витягу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник Валерії Олегівни (надалі - відповідач або Державний реєстратор), в якому позивач просить суд: 1) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за адресою Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1; 2) скасувати Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 11.09.2014 серія НОМЕР_2 індексний номер: НОМЕР_3; 3) скасувати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності НОМЕР_4 індексний номер: НОМЕР_5; 4) зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник Валерію Олегівну провести державну реєстрацію речового права на земельну ділянку площею 2,0 га за адресою Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства з присвоєним кадастровим номером НОМЕР_6.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що 11.09.2014 державним реєстратором на підставі наданих документів уповноваженою особою ОСОБА_4, видане свідоцтво про право власності серія НОМЕР_2 (індексний номер: НОМЕР_3) на нерухоме майно (надалі - Свідоцтво), а саме: земельну ділянку за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (далі - Витяг) НОМЕР_4 (індексний номер.НОМЕР_5) на цей же об'єкт. Однак, при внесенні до Поземельної книги інформації про власників або користувачів земельної ділянки після державної реєстрації права на земельну ділянку в управлінні Держземагентства у Мелітопольському районі Запорізької області, з'ясувалось про невідповідність земельної ділянки позивача із земельною ділянкою, вказаною у свідоцтві та витязі, що підтверджується відповіддю останнього на запит позивача. Саме, з моменту отримання відповіді Держземагентства у Мелітопольському районі Запорізької області 04.12.2014 на особистий запит позивача від 12.11.2014, ОСОБА_2 стало відомо про порушення її права. Позивач посилаючись на приписи п.8, п.43 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету Міністрів України №868 (надалі - Порядок), наполягає, що її представником ОСОБА_4 надані: заява та всі необхідні документи для державної реєстрації земельної ділянки. При цьому позивач, посилаючись на вимоги п.15 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.28-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вважає, що саме на державного реєстратора чинним законодавством покладено обов'язок щодо перевірки документів, наданих для реєстрації речових прав. Отже, державним реєстратором, на думку позивача, не в повній мірі були перевірені документи до її заяви про проведення державної реєстрації земельної ділянки за адресою Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення; для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_6, внаслідок чого за позивачем зареєстровано земельну ділянку за іншим кадастровим номером. Тому, дії державного реєстратора є такими, що не відповідають Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Єдиною умовою скасування державної реєстрації права власності, обтяження та іншого речового права позивач вважає рішення суду, яке набрало законної сили. Посилаючись на вимоги ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» позивач вважає, що її права будуть поновлені у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки та свідоцтва про права власності на нерухоме майно.
Позивачем подано до суду заяву про розгляд справи без його участі, за наявними у матеріалах справи документам; наполягає на задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, вважає, що під час реєстрації права власності на земельну ділянку не було з'ясовано межі земельної ділянки. Письмових пояснень, документального обґрунтування власної правової позиції по справі відповідач до суду не надав.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши відповідача, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позов позивачки таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 23.08.2014 державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник В.О. за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 23.08.2014 09:14:27 за реєстраційним номером НОМЕР_7, винесено Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. За цим рішенням за ОСОБА_2 зареєстровано земельну ділянку площею 2,0 га за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства з присвоєним кадастровим номером НОМЕР_1.
У дослідженому судом Свідоцтві про право власності на нерухоме майно від 11.09.2014 серія НОМЕР_2 індексний номер: НОМЕР_3 також зазначено про наявність у ОСОБА_2 у приватній власності земельної ділянки площею 2,0 га у Запорізькій області, Мелітопольському районі, Новомиколаївська сільська рада, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1. Аналогічні відомості викладені і у Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер НОМЕР_5).
У відповіді Управління Держземагенства у Мелітопольському районі Запорізької області (вих.№284/235-12 від 14.12.2014), наданому ОСОБА_2 на її запит, зазначено наступне: «…На Ваш запит повідомляємо, що Державним кадастровим реєстратором управління Держземагентства у Мелітопольському районі Запорізької області на запит ОСОБА_4 (уповноважена особа) було проведено державну реєстрацію земельної ділянки, яка була надана ОСОБА_2 на підставі розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації №90 від 28.02.2012р. та видано витяг з Державного земельного кадастру від 29.07.2014 НОМЕР_8 про земельну ділянку площею 2,0га, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства. Згідно з зазначеним витягом земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер НОМЕР_6. …».
Звідси, на підставі розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації №90 від 28.02.2012 та витягу з Державного земельного кадастру від 29.07.2014 НОМЕР_8 земельній ділянці площею 2,0га було присвоєно кадастровий номер НОМЕР_6, а не НОМЕР_1, як то зазначено у Свідоцтві про право власності на нерухоме майно від 11.09.2014 серія НОМЕР_2 та у Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер НОМЕР_5).
Позивачем на виконання ухвали суду від 19.03.2015 не надано жодних планово-картографічних та землевпорядних документів, які б надавали можливість з'ясування реального місцезнаходження (з прив'язкою до місцевості) земельної ділянки площею 2,0га у Запорізькій області, Мелітопольському районі, Новомиколаївська сільська рада, дії щодо реєстрації якої є предметом розгляду у вказаній справі. Не надано позивачем до суду і копій розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації №90 від 28.02.2012 та витягу з Державного земельного кадастру від 29.07.2014 НОМЕР_8, про які зазначено Управлінням Держземагенства у Мелітопольському районі Запорізької області у відповіді (вих.№284/235-12 від 14.12.2014). Звідси є недоведеним, яку саме земельну ділянку було відведено ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства.
Представником відповідача не надано до суду жодних документів, які стали підставою прийняття 23.08.2014 державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник В.О. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за результатами розгляду заяви представника позивача.
Надаючи правову оцінку Рішенню, прийнятому 23.08.2014 державним реєстратором за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав, її діям, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.4-6 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: […] 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Позивач не надала до суду жодного документу, на підставі якого повинна була відбуватися державна реєстрація її прав на земельну ділянку.
Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав (ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Як зазначено у п.8 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого 17.10.2013 постановою Кабінету Міністрів України №868 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна. […].
За приписами п.15 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
У п.20 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема, зазначено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Як, зокрема, зазначено у п.37 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є: […] 9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Як зазначено у п.20 «Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого 26.10.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1141 з метою проведення державної реєстрації виникнення права власності державний реєстратор вносить до запису про нерухоме майно такі відомості: 1) щодо земельної ділянки: дата державної реєстрації земельної ділянки; найменування органу, що провів державну реєстрацію земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; площа земельної ділянки; цільове призначення земельної ділянки; місцезнаходження земельної ділянки; підстава для внесення запису про нерухоме майно: - назва рішення; - дата формування рішення; - індексний номер рішення; прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу. У разі коли на земельній ділянці розташований об'єкт нерухомого майна, право власності на який зареєстровано в установленому законодавством порядку, державний реєстратор додатково вносить відомості про реєстраційний номер такого об'єкта; […].
Доказів того, що відповідач у справі не розглянула, або неналежним чином розглянула заяву представника ОСОБА_2 (ОСОБА_4), позивач до суду не надала.
З цих підстав державний реєстратор правомірно, на думку суду, прийняла рішення щодо реєстрації нерухомого майна - земельної ділянки площею 2,0га, яка знаходиться: Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада з кадастровим номером НОМЕР_1, оскільки підстав для відмови у такій реєстрації не було. Те, що ОСОБА_4 під час реєстрації надала відповідачу документи щодо іншої земельної ділянки, з кадастровим номером НОМЕР_6, а не з кадастровим номером НОМЕР_1, позивач у суді не довів. Копії розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації №90 від 28.02.2012 та витягу з Державного земельного кадастру від 29.07.2014 НОМЕР_8, про які зазначено Управлінням Держземагенства у Мелітопольському районі Запорізької області у відповіді (вих.№284/235-12 від 14.12.2014), позивач до суду не надав.
Відповідно до ч.2 ст.386 Цивільного кодексу України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ч.1 ст.387 Цивільного кодексу України).
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ч.1 ст.391 Цивільного кодексу України).
До Запорізького окружного адміністративного суду ОСОБА_2 не надала доказів своєчасного звернення за судовим захистом порушеного, на її думку, права власності на ту земельну ділянку, яку вона вважає своєю власністю. Не доведено ОСОБА_2 і факту реєстрації за нею саме чужого майна: земельної ділянки з іншим кадастровим номером НОМЕР_1. Більш того, рішення в адміністративній справі №808/999/15 може вплинути на права та інтереси власника земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, але позивач не зазначила у позові, кому належить ця земельна ділянка у теперішній час.
Звідси, позивач не скористався правовим механізмом захисту порушеного, на його думку, права, встановленого ст.ст.386, 387, 391 Цивільного кодексу України.
Дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду (ч.2 ст.30 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав па нерухоме майно та їх обтяжень»).
Відповідно до ч.3 ст.30 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» шкода, завдана органом державної реєстрації прав, державним реєстратором, державним кадастровим реєстратором, нотаріусом, державним виконавцем фізичній чи юридичній особі під час виконання своїх обов'язків, підлягає відшкодуванню на підставі рішення суду, що набрало законної сили, у порядку, встановленому законом.
Таким чином, ОСОБА_2, звертаючись до адміністративного суду з позовом до державного реєстратора, невірно визначила порядок і спосіб захисту порушеного, на її думку, права. Справжній предмет спору полягає не у визнанні правомірності дій державного реєстратора, а у встановленні за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_6, яку позивач просить внести до Свідоцтва про право власності. Тобто, фактично замінити одну земельну ділянку - іншою, без вирішення майнового спору з теперішнім власником земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_6. Отже, на думку суду, відбувається підміна одного предмету спору - іншим.
Викладені вище обставини справи, норми матеріального права свідчать про наявність законодавчо встановленого порядку захисту права, іншого, ніж обрано позивачем.
Звідси позовні вимоги щодо зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник В.О. провести державну реєстрацію речового права на земельну ділянку площею 2,0 га за адресою Запорізька область, Мелітопольський район, Новомиколаївська сільська рада, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства з присвоєним кадастровим номером НОМЕР_6, є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Згідно з ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України суд -
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області Бузинник Валерії Олегівни про скасування державної реєстрації земельної ділянки, скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, скасування витягу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко