328/1698/1
19.05.2015
3/328/361/15
19 травня 2015 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Погрібна О.М., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ВДАІ з обслуговування Токмацького району та м. Токмак про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
17.04.2015 року старшим інспектором ВДАІ з обслуговування м. Токмак, Токмацького та Чернігівського районів ГУМВС капітаном міліції Приходько Ігорем Анатолійовичем був складений протокол серії АП1 № 796260 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП, в якому зазначено, що 17.04.2015 року о 19 год. 20 хв. в м. Токмак по вул. Революційній, керував автомобілем ВАЗ 21011 н/з НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з роту, почервоніння очей), від проходження медичного огляду на місці за допомогою алкотестеру «Драгер» та в Токмацькій ЦРЛ відмовився у присутності двох свідків.
Вивчивши матеріали справи, необхідно дійти висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з наступних підстав.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 Постанови № 14 від 23.12.2005 року Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті роз'яснив судам, що у разі складання протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст. 256 КУпАП, правильною є практика повернення судами вмотивованими постановами протоколів про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При вивченні протоколу про адміністративне правопорушення, складеного стосовно ОСОБА_1 встановлено, що протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно ч.2 ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 256 КУпАП встановлено зміст протоколу про адміністративне правопорушення. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У відповідності до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
В адміністративному матеріалі міститься довідка №2/1154 від 05.05.2015 року про те, що ОСОБА_1 28.04.2015 року призваний Токмацьким об'єднаним міським військовим комісаріатом до лав Збройних сил України. Таким чином, за зазначеною в протоколі адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 не проживає. Місце перебування його не відоме.
Таким чином, вказані обставини позбавляють суд можливості своєчасного сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про місце і час розгляду справи та унеможливлють розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, відповідно до п. 4.6 Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху затвердженої наказом МВС України від 26.02.2009 року №77 (надалі - Інструкція), у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, статтями 121-1, 122-5, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 КУпАП, працівник Державтоінспекції МВС тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля-евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 265-2 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено правопорушення передбачене ст. 130 КУпАП, працівник ДАІ тимчасово затримує транспортний засіб, після чого зобов'язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місце знаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації.
Згідно із ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АП1 № 796260 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП, відомості про затримання транспортного засобу відсутні.
Також, згідно п.4.2 Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: 1) письмові пояснення свідків правопорушення, у разі їх наявності. У разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 122, ч.3 ст. 123, ч. ч. 1 - 4 ст. 130 КУпАП, наявність свідків є обов'язковою; 2) акт перевірки технічного стану транспортного засобу; 3) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Проте, до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано акту перевірки технічного стану транспортного засобу та акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Приймаючи до уваги, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється виключно в межах фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, вищезазначені недоліки унеможливлюють розгляд справи.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що складення, оформлення та підготовка до розгляду даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а вказані вище недоліки не можуть бути усунені в суді, у зв'язку з чим вважаю необхідним направити дану адміністративну справу до ВДАІ з обслуговування м. Токмак, Токмацького та Чернігівського районів ГУ МВС України в Запорізькій області для усунення вищевказаних порушень та належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 221, 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали повернути до відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування м.Токмак, Токмакського та Чернігівського районів ГУ МВС України в Запорізькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: