Ухвала від 18.06.2014 по справі 321/1039/14-ц

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/1039/14-ц

Провадження № 2/321/383/2014

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2014 року смт. Михайлівка

Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Дараган Л.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання оспорюваного правочину недійсним - свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та зобов'язання здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця з виключенням запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання оспорюваного правочину недійсним - свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та зобов'язання здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця з виключенням запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

З наданих позивачем матеріалів вбачається, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, відомості про що були винесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, на підтвердження чого йому було видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця.

При цьому позивач зазначає, що в зв'язку із допущеною помилкою в його ідентифікаційному номері, він звертався до реєстратора реєстраційної служби Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області із питанням щодо припинення підприємницької діяльності та виключення відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про нього як про фізичну особу - підприємця, на що він отримав відмову, згідно якої серед повноважень державного реєстратора не передбачено здійснення ним дій щодо визнання державної реєстрації недійсною. Також позивач вказує, що з таким рішенням він не згодний, і тому він вважає, що необхідно визнати оспорюваний правочин - свідоцтво про державну реєстрацію фізично особи - підприємця, видане на ім'я позивача, не дійсним з моменту реєстрації позивача як фізичної особи - підприємця - з 23 березня 2006 року, та зобов'язати Михайлівське районне управління юстиції Запорізької області здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності позивача з виключенням відповідного запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, чинній на момент видачі оспорюваного свідоцтва), порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Тобто, зважаючи на те, що порядок проведення державної реєстрації фізичних осіб - підприємців визначений положеннями відповідного Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», саме шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, на засвідчення факту вчинення яких позивачу було й видане оскаржуване ним свідоцтво про державну реєстрацію, тому визнання такого свідоцтва недійсним не може бути засвідченням факту позбавлення статусу підприємця фізичною особою, оскільки такий факт встановлюється виключно шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Також зазначене свідоцтво не є правочином, так як воно було видано вже як констатація факту набуття позивачем статусу фізичної особи - підприємця, а в розумінні положень ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Такою дією, спрямованою на набуття статусу фізичної особи - підприємця згідно положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є подання фізичною особою, яка має намір стати підприємців, державному реєстратору передбаченого законом переліку документів. Тому положення чинного законодавства щодо правочинів до свідоцтва про державну реєстрацію фізично особи - підприємця як оспорюваного правочину не можуть бути застосовані, а вимоги щодо визнання свідоцтва про державну реєстрацію фізично особи - підприємця, видане на ім'я позивача, не дійсним з моменту реєстрації позивача як фізичної особи - підприємця - з 23 березня 2006 року не можуть бути предметом судового розгляду в порядку цивільного судочинства.

Крім того, стосовно вимог позивача щодо зобов'язання Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця з виключенням запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, суд вважає, що такі вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки вказана вимога, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України відноситься до компетенції адміністративних судів.

Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, ним фактично оскаржується відмова державного реєстратора у внесені запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, а такий спір є публічно-правовим і повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним відмовити позивачу у відкритті провадження за позовною заявою до Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання оспорюваного правочину недійсним - свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та зобов'язання здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця з виключенням запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в зв'язку з тим, що заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст.ст. 3, 15, п. 1 ч. 2 ст. 122, ст.ст. 209, 210 ЦПК України, ст.ст. 2, 3, 4, 17 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Михайлівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання оспорюваного правочину недійсним - свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та зобов'язання здійснити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця з виключенням запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Запорізької області через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:

18.06.2014