Дата документу 06.04.2015
Справа № 334/616/15-а
Провадження № 2-а/334/55/15
06 квітня 2015 року Ленінський райсуд м. Запоріжжя у складі головуючого - Лисенко Л.І., при секретарі - Піка А.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дії протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПФУ Ленінського району м. Запоріжжя з вимогою про визнання незаконними дії УПФУ щодо відмови в перерахунку їй пенсії за віком, відповідно Закону України «Про державну службу», вказавши у позові, що вона одержує державну пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 14.10.2009 року.
Позивач дізналась, що при призначенні пенсії державного службовця в 2009 році відповідачем не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші виплати, з яких нараховані та сплачені страхові внески.
На момент призначення пенсії в 2009 році відповідачу була надана довідка № 2589/06 від 13.10.2009 року, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 31.10.2008р. № 19-11.
В листопаді 2014 року позивачкою була подана до УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя заява про проведення перерахунку пенсії відповідно до абз.1 ст.37 ЗУ «Про державну службу» і був наданий оригінал ловідки про складові заробітної плати, якладеної по новій формі, що затверджена Постановою ПФУ 14.02.2011 № 5-1.
Листом № 386/0-1 від 02.123.2014р. у перерахунку їй було відмовлено тому, що під час призначення пенсії, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, з якої проводиться нарахування пенсії, посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу», та відмовив в перерахунку.
Позивачка вважає дії відповідача незаконними і просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя: провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 14.10.2009 року і в подальшому на підставі Довідки про складові заробітної плати, складеної по формі, затвердженої Постановою правління ПФУ 14.02.2011р. № 5-1, а саме виданої УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області № 352/06 від 16.01.2015р.
У судовому засіданні позивач уточнила позовні вимоги, просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя: провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 19.11.2014 року і в подальшому на підставі Довідки про складові заробітної плати, складеної по формі, затвердженої Постановою правління ПФУ 14.02.2011р. № 5-1, а саме виданої УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області № 4650/06 від 12.11.2014р.
.
Представник відповідача, в письмових запереченнях та в поясненнях, наданих в ході судового слідства, проти позову заперечує, вважаючи доводи позивачки безпідставними, а дії УПФУ Ленінського району м. Запоріжжя, щодо відмови позивачці в перерахунку її пенсії за віком, законними. Просить суд відмовити позивачці в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно вимог ст.2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала у головним спеціалістом з виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області. Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком як державний службовець з 14.10.2009 року.
Згідно довідки № 2589/06 від 13.10.2009 року ( а.с.12) заробітна плата ОСОБА_1 станом на 13.10.2009 року складалась з посадового окладу - 880,00 грн., надбавки за ранг 55,00 грн., і саме з такого розміру заробітної плати їй було призначено пенсію.
Позивачці стало відомо, що при призначенні пенсії безпідставно не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.
12.11.2014 року УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області позивачці видано довідку № 4650/06, згідно якої на момент звільнення з УПФУ їй були нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 7221,84 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 880,00 грн. та індексації доходів - 1479,70 грн. у графі «Інші виплати» (а.с. ).
На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
19.11.2014 року позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.
Листом відповідача № 386/0-1 від 02.12.2014 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами та не передбачені статтею 33 Закону як складові заробітної плати державного службовця. Постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій» визначено розмір заробітку для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Зазначеною постановою передбачено включення при призначенні пенсії надбавки за вислугу років, винагорода за вислугу років як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям цією постановою не передбачена.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на 2012 р.) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 11 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.5 ст.33 Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25,25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Частиною 6 статті 33 Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно ст.37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст..7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на заагальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 264-VI єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. І тому, з сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань провадилися відрахування до УПФУ.
Правова позиція Верховного Суду України та Вищого Адміністративного Суду України, яка відповідно до ст.244 КАС України є обов'язковою для застосування в судовій практиці і є такою, що за змістом вищенаведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому, вимоги позивачки щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на здоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами поданим ним після 15 числа.
Позовну заяву ОСОБА_1 необхідно задовольнити, визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінськом у районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої нею заяви від 19.11.2014 року, тому перерахунок пенсії має бути здійснений з першого числа наступного місяця, тобто з 01.12.201 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Оскільки згідно до ЗУ "Державну службу" в редакції , яка діяла на час призначення пенсії - пенсія нараховулася у розмірі 90% заробітної плати, прерахунок необхідно зробити у тому ж розмірі.
Керуючись ст. ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.2, 7, 8, 9, 23, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, суд , -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої нею заяви від 19.11.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області № 4650/06 від 12.11.2014р. з урахуванням фактично отриманих сумм з 01.12.2014р. і в подальшому.
На постанову суду протягом 10 днів може бути подана апеляція до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Лисенко Л. І.