Справа № 316/798/15-а
Провадження № 2-а/316/42/15
20.05.2015 року Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:
головуючого: Ткаченко І. М.,
при секретарі: Лохматова Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком, -
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом до УПФУ в м. Енергодар Запорізької області, у якому просить визнати неправомірними дії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Енергодар щодо відмови здійснити переоформлення порядку призначення пенсії, а саме - оформити призначення пенсії за віком на пільгових умовах (за списком № 2), як особі, яка звернулася за призначенням цієї пенсії вперше. Також просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії та виплатити недоотримані суми з моменту виникнення права на призначення пенсії, з урахуванням сум фактично проведених виплат.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у їх відсутності, надавши заперечення, в якому просить в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх заперечень вказав, що з 01.07.2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Енергодар та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».Оскільки позивач отримував пенсію як військовослужбовець за вислугу років, то при призначенні пенсії за віком було застосовано положення ч.3 ст. 45 Закону України„Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Для обчислення розміру пенсії позивача було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, так як з 01.05.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» проведено перерахунок пенсій, які призначені або перераховані із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З врахуванням положень ч.4 ст. 128, ст. 171-2 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутністю відповідача.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових правовідносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Згідно змісту ст. 18 КАС України суди розглядають у порядку адміністративного судочинства справи щодо спорів з приводу призначення пенсійних виплат.
Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при розрахунку розміру пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до ч. 1 п.1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З 17.03.1998 року по 31.07.2014 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Дана пенсія призначалась з урахуванням грошового атестату.
З 01.07.2014 року у позивача виникло право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 2, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Даний факт відповідачем не заперечується.
Однак, відповідач, визнаючи право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах з 01.07.2014 року з урахуванням страхового стажу та заробітку, здійснив мені призначення пенсії із застосуванням не показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення, а із застосуванням показника за 2007 рік.
Відповідно до ст. 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
За змістом статей 5, 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за їх вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Порядок і умови пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено наступні види пенсійних виплат, що забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України: пенсія за вислугу років, пенсія по інвалідності та пенсія в разі втрати годувальника.
Органами, що призначають пенсії за цим Законом є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (постанова правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідністю з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з пунктом 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 22-1), органами, що призначають пенсію за цим Законом є управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах.
Таким чином, пенсія за вислугу років і пенсія за віком, передбачені законами України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є різними видами державних пенсій, що відрізняються юридичними і фактичними підставами призначення, джерелами фінансування і органами, які їх призначають.
Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
В силу пункту 6 Порядку № 22-1 особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, пенсія призначається з дня звернення з урахуванням пункту 5 цього Порядку. При цьому виплата пенсії проводиться з урахуванням виплаченої пенсії.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 22-1 особи, які одержували пенсію від інших органів і звертаються за іншим видом пенсії до органів, що призначають пенсію (управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах), надають документ, що підтверджує розмір пенсії, строки її виплати та дату зняття з обліку за попереднім місцем отримання пенсії.
Порядком № 22-1 передбачено витребування пенсійної справи з одного органу Пенсійного фонду до іншого лише у випадках переїзду пенсіонера на постійне або тимчасове проживання в іншу місцевість, прибуття засудженого пенсіонера до установи відбування покарання, зарахування пенсіонера на повне державне утримання (пункти 47-49).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що в разі звернення пенсіонера за іншим видом пенсії до іншого органу Пенсійного фонду виплата попереднього виду пенсії припиняється і призначається нова пенсія із взяттям на облік за новим місцем її отримання.
В частині другій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою від 01.07.2014 року) наведено формулу визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, однією з розрахункових величин якої є середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
У зв'язку з цим застосування відповідачем при призначенні мені у липні 2014 року пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2007 є неправомірним.
Посилання відповідача на абзац другий частини третьої статті 45 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, є безпідставними, окрім зазначеного, й тому, що обчислення пенсії за вислугу років здійснюється у відсотковому відношенні до розміру грошового забезпечення військовослужбовця і не включає показників середньої заробітної плати.
Враховуючи, що пенсія за вислугу років не входить до виду пенсій солідарної системи, та те, що позивач раніше пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не отримував, тому відповідно до умов даного Закону при розрахунку розміру пенсії за віком йому повинні були застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за цією пенсією, без застосування положень ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи норми діючого законодавства, матеріали справи, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо призначення пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій, за 2007 календарний рік є протиправними.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений шестимісячний строк. Строк звернення може бути поновлений судом, якщо його пропущено з поважних підстав.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 10.04.2015 року, у зв'язку з тим, що позивачем не надано підтвердження об'єктивності пропуску строку позовної давності, суд вважає за необхідне застосувати строк позовної давнини й тому стягнення треба проводити з 10.10.2014 року з урахуванням сум фактично проведених виплат.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведена правомірність своїх дій щодо здійснення призначення пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески враховується для обчислення пенсій, за 2007 календарний рік.
Оцінивши наявні у матеріалах справи докази та вищезазначені положення чинного законодавства України суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області щодо відмови здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах (за списком № 2), як особі яка звернулась за призначенням цієї пенсії вперше - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10 жовтня 2014 року, з урахуванням сум фактично проведених виплат.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя І. М. Ткаченко