Ухвала від 20.05.2015 по справі 824/974/15-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

20 травня 2015 р. м. Чернівці cправа № 824/974/15-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову прокурора Глибоцького району в інтересах малолітніх ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Глибоцької районної державної адміністрації про скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Глибоцького району (далі - прокурор) діючи в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить скасувати п.3 розпорядження Глибоцької районної державної адміністрації (далі - відповідач або Глибоцька РДА) №428 від 12.12.2014 р. "Про встановлення опіки над малолітніми ОСОБА_1 та ОСОБА_2"

Відповідно до п.4 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суд вважає, що зазначений адміністративний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до матеріалів справи прокурор просить визнати нечинним та скасувати в частині розпорядження, яким врегульовано питання опіки над дітьми, позбавлених батьківського піклування, у т.ч. щодо вирішення їх житлових та майнових прав.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.243 Сімейного кодексу України, опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

У відповідності до ч.1 ст.56 Цивільного кодексу України, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Зазначені органи при вирішенні питань щодо опіки та піклування не виконують владно управлінські функції в розумінні КАС України, а виконують функції органу опіки та піклування відповідно до положень Сімейного та Цивільного кодексів України.

Зазначені правовідносини врегульовані не нормами адміністративного законодавства, а нормами цивільного та сімейного законодавства України.

Враховуючи наведені норми суд вважає, що приймаючи розпорядження №428 від 12.12.2014 р. відповідач діяв не як суб'єкт владних повноважень у розумінні положень КАС України, а як орган опіки та піклування, діяльність якого регламентована приписами Сімейного та Цивільного кодексів України.

З наведеного вище вбачається, що дані спірні правовідносини фактично пов'язані з захистом особистих прав дитини, тобто випливають з сімейних правовідносин.

У відповідності до ч.2 ст.79 Цивільного кодексу України, рішення органу опіки та піклування може бути оскаржено до відповідного органу, якому підпорядкований орган опіки та піклування, або до суду.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Отже, даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

При цьому суд зазначає, що вирішенні питань щодо розмежування юрисдикцій первинно необхідно виходити із предмету спору, а не його суб'єктного складу.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 109,165 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадженні в адміністративній справі за позовом прокурора Глибоцького району в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Глибоцької районної державної адміністрації про скасування розпорядження - відмовити.

Роз'яснити прокурору Глибоцького району, що розгляд даної справи віднесено до цивільної юрисдикції, із врахуванням правил територіальної та інстанційної підсудності.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

У відповідності до ст.ст. 185, 186 КАС України ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Згідно статті 254 КАС України ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.В. Анісімов