Постанова від 18.05.2015 по справі 821/1247/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1247/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського державного університету до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску,

встановив:

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення від 31.01.2015 року № 0000501706 та № 0000511706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску санаторієм-профілакторієм Херсонського державного університету є протиправними, оскільки позивач вчинив всі необхідні дії щодо своєчасної сплати єдиного внеску. Відповідно до винесених відповідачем рішень, санаторій - профілакторій Університету повинен був сплатити зазначений внесок до 20.05.2014 р. та до 20.07.2014 р. Вказані дії, відповідно до даних платіжних доручень № 72 та № 80, санаторієм-профілакторієм ХДУ було виконано, відповідно, 27.05.2014 р. та 01.08.2014 р.

Однак, вказана затримка з перерахуванням належних коштів зумовлена не противоправними діями відокремленого підрозділу позивача, а виключно нестабільною роботою Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області.

Просить суд, визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області № 0000501706 від 30.01.2015 р., № 0000511706 від 30.01.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Представник відповідача проти позову у своєму запереченні заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вказавши, що оскаржуване рішення прийнято на підставі та в межах вимог чинного законодавства, тому підстави для його скасування відсутні.

Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є юридичною особою Херсонський державний університет має статус юридичної особи. Санаторій-профілакторій Херсонського державного університету є відокремленим підрозділом позивача.

30.01.2015 року заступником начальника Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області Чухраєвим А.О. було винесено рішення № 0000501706 та № 0000511706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску санаторієм-профілакторієм Херсонського державного університету.

Рішенням № 0000501706 сума, визначена до сплати, була встановлена у розмірі 963,37 грн. (з них - 900,35 грн. штрафу та 63,02 грн. пені) за період прострочення з 21.05.2014 р. по 27.05.2014 р., рішенням № 0000511706 - у розмірі 993,06 грн. (з них - 894,65 грн. штрафу та 98,41 грн. пені) за період прострочення з 22.07.2014 р. по 01.08.2014 р.

Рішенням Головного управління ДФС у Херсонській області про результати розгляду первинної скарги від 10.03.2015 року № 11 оскаржувані рішення ДПІ у м. Херсоні залишені без змін, а скарга - без задоволення.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку урегульовано Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464 -VI (далі - Закон № 2464 -VI).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 -VI - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Сплата єдиного внеску, відповідно до частини 5 статті 9 Закону №2464, здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Частиною 8 статті 9 Закону №2464-УІ встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини 10 статті 9 Закону №2464-УІ днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Так судом встановлено, що позивач відповідно до норм Закону №2464-УІ повинен був сплатити єдиний внесок до 20.05.2014 року та до 20.07.2014 року.

Відповідно до платіжних доручень № 72 та № 80 позивачем було виконано сплату єдиного внеску 27.05.2014 року та 01.08.2014 року.

Як встановлено судом, вказана затримка з перерахуванням належних коштів була зумовлена нестабільною роботою ГУ ДКСУ у Херсонській області. Оскільки, відповідно до ст. 48 діючого на час виникнення спірних правовідносин Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Положення про санаторій-профілакторій ХДУ на момент виникнення обов'язків щодо перерахування сум єдиного внеску згідно оскаржуваних рішень відокремлений підрозділ вищого навчального закладу фінансувався за рахунок коштів Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

З платіжних доручень № 880 та № 1805 вбачається, що Херсонське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перерахувало відповідні кошти до ГУ ДКСУ за квітень 2014 року - 16.04.2014 року та за червень 2014 року - 03.07.2014 року.

Проте, відповідно до спеціальних штампів ГУ ДКСУ у правому нижньому куті платіжних доручень № 880 та № 1805, перерахування коштів ГУ ДКСУ у Херсонській області санаторію-профілакторію ХДУ відбулось лише, 26.05.2014 р. та 31.07.2014 р.

Згідно п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Відповідно до ст.ст. 109.1.,110.1. Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Судом встановлено, що позивачем вчасно виконані всі необхідні дії, встановлені цим Кодексом, але несвоєчасне перерахування єдиного внеску відбулося органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Судом не встановлено причинного зв'язку між діями позивача та податковим порушенням.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що зі сторони позивача мало місце порушення строків сплати єдиного внеску, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області № 0000501706 від 30.01.2015 р., № 0000511706 від 30.01.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Судові витрати в сумі 182,70 (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.) присудити на користь Херсонського державного університету (код ЄДРПОУ 02125609) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.1