Справа № 569/1326/15-ц
14 травня 2015 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Сидорука Є.І.,
при секретарі Патій Н.А.,
з участю представника позивача-відповідача Павлова Ю.А.,
представника відповідача-позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_3 про внесення змін у договір оренди землі та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Рівненської міської ради про розірвання договору оренди землі, -
Рівненська міська рада звернулася до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_3 про внесення змін у договір оренди землі, в якому просить суд внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 12 травня 2005 року №040558300079, укладений Рівненською міською радою та ОСОБА_3 і викласти його окремі пункти в наступній редакції: "п. 2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 43634,75 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року"; "Абзац 1 п.8. За оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1309,04 грн., - що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/406-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 11 від 06.06.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки".
25 лютого 2015року відповідач ОСОБА_3 подав до суду зустрічну позовну заяву до Рівненської міської ради, в якій просив суд розірвати договір оренди землі, укладений між ним та Рівненською міською радою, зареєстрований в Рівненській регіональній філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України" 12.05.2005 року за №040558300079.
В судовому засіданні представник позивача-відповідача Павлов Ю.А. позовні вимоги підтримав та просив задоволити позовну заяву Рівненської міської ради в повному обсязі. Що стосується зустрічного позову ОСОБА_3, то проти вказаного позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити.
Представник відповідача-позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги Рівненської міської ради не визнала та заперечила проти їх задоволення. Крім того просила повністю задоволити зустрічний позов ОСОБА_3
Суд, заслухавши думку сторін, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст. 10,60 ЦПК України- цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень ,крім випадків,встановлених цим кодексом.
Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 07 квітня 2005 року між Рівненською міською радою та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки, за яким відповідачу-позивачу передано в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 537 кв.м. для обслуговування будівель і споруд, розташованої по АДРЕСА_1. Договір зареєстрований в Рівненській регіональній філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України" 12 травня 2005 року за №040558300079.
До договору оренди землі сторонами вносилися зміни згідно додаткової угоди №1 від 10 квітня 2006 року (зареєстрована в Центрі ДЗК при Держкомземі України 04.05.2006 року за №040658300114), згідно яких в строкове платне користування ОСОБА_3 передано земельну ділянку загальною площею 210 кв.м. за тією ж адресою.
Відповідно до додаткової угоди №1 від 09 березня 2007 року, що зареєстрована в Управлінні земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради 29.03.2007 року за №623, до договору оренди землі було внесено зміни, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22185,77 грн., а річна орендна плата за вказану земельну ділянку була встановлена у розмірі 6,66 грн. в рік.
Згідно додаткового договору від 15 липня 2007 року, зареєстрованого в Управлінні земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради 21 липня 2008 року за №619, до договору оренди землі було внесено зміни, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22806,97 грн., а річна орендна плата за вказану земельну ділянку була встановлена у розмірі 20,53 грн. в рік.
Відповідно до наданого Рівненською міською радою розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-19/406-1, що виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному станом на 01.04.2014 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана в оренду ОСОБА_3, становить 43634,75 грн., розмір орендної плати за земельну ділянку станом на 01.04.2014 року становить 1309,04 грн., що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно п.27 договору орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
Відповідно до ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності, не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Землекористувачів повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у місті Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику "Сім днів"), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://www.city-adm.rv.ua).
Рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року.
Як встановлено частинами першою та другою статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно вимог частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідача.
Відповідно до вимог статті 30 Закону України "Про оренду землі" та пункту 34 договору оренди, укладеного між сторонами, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених пунктом 13 договору оренди. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На виконання вказаних вимог законодавства та умов договору оренди Рівненською міською радою ОСОБА_3 надіслано пропозицію від 13 червня 2014 року (вих. № 08-1551), а також проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України.
Поряд з цим судом враховано те, що вказана пропозиція відповідачем-позивачем була розглянута і Рівненську міську раду було повідомлено про її відхилення.
Так, 24 червня 2014 року відповідач-позивач звернувся із заявою до міського голови м. Рівне з проханням припинити право оренди та вилучити орендовану земельну ділянку.
02 липня 2014 року Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради надіслало ОСОБА_3 повідомлення, згідно якого відповідач-позивач повинен був звільнити земельну ділянку, надати фотодокази звільнення земельної ділянки та довідку з Державної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі за землю.
Згідно квитанцій № 27 від 03 липня 2014року, № 85 від 02 липня 2014року, податкового повідомлення-рішення від 17 червня 2014 року відповідачем-позивачем було сплачено орендну плату у розмірі 1041,16 грн.
Відсутність заборгованості з орендної платі також підтверджується довідкою ДПІ у м. Рівне від 09 липня 2014 року № 12611/17-16-15-03-1.
Відповідно до повідомлення Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради №01-11/815 від 25 липня 2014 року ОСОБА_3 було повідомлено про те, що на розгляд сесії Рівненської міської ради підготовлено питання про припинення права оренди земельної ділянки та розірвання договору оренди землі на АДРЕСА_1.
Згідно листа Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради №01-11/815 від 04 березня 2015 року ОСОБА_3 було повідомлено про те, що на сесії Рівненської міської ради 26.02.2015 року проект рішення Рівненської міської ради "Про припинення права оренди земельної ділянки та розірвання договору оренди землі на АДРЕСА_1" не набрав достатньої кількості голосів депутатів для ухвалення, запропоновано поторно звернутися із клопотанням на ім'я міського голови для повторного розгляду даного питання та подати необхідні документи.
Заявою від 06 квітня 2015р. відповідач-позивач звернувся із проханням повторно внести на розгляд сесії Рівненської міської ради питання про припинення права оренди та вилучення земельної ділянки по АДРЕСА_1. На час розгялу справи судом відповіді по вказаній заяві відповідач-позивач не отримав.
Викладене свідчить про вжиття землекористувачем ОСОБА_3 всіх передбачених законодавством та договором оренди заходів щодо припинення права оренди земельної ділянки АДРЕСА_1.
Згідно пункту 36 Договору оренди земельної ділянки №040558300079 від 12 травня 2005 року розірвання договору в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Судом враховано те, що закон пов'язує можливість розірвання договору з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК України, а також те, що при укладенні договору оренди землі №040558300079 від 12 травня 2005 року, сторони виходили з того, що орендна плата буде збільшуватися внаслідок її індексації та не могли передбачити, що фінансова криза та зміна податкового законодавства призведуть до зростання плати за землю з 6,72 грн. у 2005 році до 1309,04 грн. в 2014 році. При всій турботливості та обачності сторони договору оренди земельної ділянки не могли передбачити такого збільшення орендної плати.
Судом прийнято до уваги доводи відповідача-позивача про те, що подальше перебування земельної ділянки в оренді позбавить його того, на що ОСОБА_3 розраховував при укладанні договору оренди , оскільки утримувати земельну ділянку для нього стало економічно невигідним для нього, як землекористувача, втрачається економічний сенс такого договору.
За таких обставин, суд приходить до висновків про наявність підстав для розірвання договору оренди за зустрічним позовом відповідача-позивача.
Згідно ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об"єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Згідно ст. 5 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
При задоволенні позову ОСОБА_3 , суд виходить з загальних засад цивільного законодавства, а саме вимог справедливості, добросовісності та розумності.
При цьому суд виходить з вимог Конституційного суду України у рішенні від 2 листопада 2004 року, де вказано, що справедливість є одним із загальнолюдських вимірів права.
У відповідності ст. 88 ЦПК України, підлягає стягненню із Рівненської міської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 243,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 58, 60, 82, 88, 212-215, 218, 294, 296, 297 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В задоволенні позову Рівненської міської ради до ОСОБА_3 про внесення змін у договір оренди землі від 07 квітня 2005 року - відмовити.
Зустрічний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Розірвати договір оренди землі, укладений між Рівненською міською радою та ОСОБА_3, 07 квітня 2005 року, зареєстрований в Рівненській регіональній філії державного підприємства " Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України" 12 травня 2005 року за № 040558300079.
Стягнути з Рівненської міської ради на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Сидорук Є. І.
Повний текст рішення виготовлено 18 травня 2015 року.
Суддя: Сидорук Є.І.