Ухвала від 19.05.2015 по справі 923/754/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб-сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________________________________________________________УХВАЛА

про повернення заяви без розгляду

"19" травня 2015 р. Справа №923/754/15

Суддя господарського суду Херсонської області Нікітенко С.В., розглянувши матеріали

за заявою державної екологічної інспекції у Херсонській області, м. Херсон

до державного підприємства "Каховське лісове господарство", м. Каховка Херсонської області

про стягнення 25800,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Херсонській області (позивач) звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з державного підприємства "Каховське лісове господарство" (відповідач) суму збитків у розмірі 25800,00 грн.

При дослідженні матеріалів позовної заяви з'ясовано, що вона не відповідає вимогам ст. 57 ГПК України та підлягає поверненню з наступних підстав.

Згідно з п.3 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Відповідно до ст. 44 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви не подано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.

Одночасно з позовною заявою позивачем, на підставі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на те, що позивач є державною установою, неприбутковою, а ставки судового збору є непомірно великі для державного підприємства, яке фінансується з державного бюджету України.

Згідно з ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.

Враховуючи те, що позивачем не надано документального обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або утруднення у здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, суд відмовляє в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Крім того, самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

Дана позиція суду кореспондується з роз'ясненнями, які викладені у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.03.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України". Як визначено у п.3.1, єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

Також, статтею 5 Закону України "Про судовий збір" встановлено пільги щодо сплати судового збору. З приписів зазначеної статті не вбачається, що Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи звільняються від сплати судового збору.

Відповідно до вимог п.4 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

З огляду на викладене, позовна заява підлягає поверненню позивачу без розгляду, оскільки потребує доопрацювання.

Одночасно суд роз'яснює, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

На підставі викладеного, керуючись п.4 ч.1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути позивачу без розгляду.

Додаток: позовна заява з додатками, всього на 28 аркушах.

Суддя С.В. Нікітенко