73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб-сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________________________________________________________УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
"19" травня 2015 р. Справа №923/754/15
Суддя господарського суду Херсонської області Нікітенко С.В., розглянувши матеріали
за заявою державної екологічної інспекції у Херсонській області, м. Херсон
до державного підприємства "Каховське лісове господарство", м. Каховка Херсонської області
про стягнення 25800,00 грн.
Державна екологічна інспекція у Херсонській області (позивач) звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з державного підприємства "Каховське лісове господарство" (відповідач) суму збитків у розмірі 25800,00 грн.
При дослідженні матеріалів позовної заяви з'ясовано, що вона не відповідає вимогам ст. 57 ГПК України та підлягає поверненню з наступних підстав.
Згідно з п.3 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до ст. 44 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви не подано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
Одночасно з позовною заявою позивачем, на підставі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на те, що позивач є державною установою, неприбутковою, а ставки судового збору є непомірно великі для державного підприємства, яке фінансується з державного бюджету України.
Згідно з ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Враховуючи те, що позивачем не надано документального обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або утруднення у здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, суд відмовляє в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Крім того, самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Дана позиція суду кореспондується з роз'ясненнями, які викладені у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.03.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України". Як визначено у п.3.1, єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Також, статтею 5 Закону України "Про судовий збір" встановлено пільги щодо сплати судового збору. З приписів зазначеної статті не вбачається, що Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи звільняються від сплати судового збору.
Відповідно до вимог п.4 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
З огляду на викладене, позовна заява підлягає поверненню позивачу без розгляду, оскільки потребує доопрацювання.
Одночасно суд роз'яснює, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
На підставі викладеного, керуючись п.4 ч.1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд
1. Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути позивачу без розгляду.
Додаток: позовна заява з додатками, всього на 28 аркушах.
Суддя С.В. Нікітенко