Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
Від "19" травня 2015 р. Справа № 906/414/15
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: Білий В.Л., дов. від 24.01.12р. № 140/8
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Житомирській області (м.Житомир)
до Дочірнього підприємства "Червоноарміський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (смт.Червоноармійськ Житомирської області)
про стягнення 92597,58 грн.
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 92597,58 грн. завданої державі шкоди внаслідок незаконної порубки дерев, яку просить стягнути на розрахункові рахунки спеціальних фондів місцевих бюджетів сільських рад, а саме: 49462,05 грн. Високопічської сільської ради, 8309,05 грн. Туровецької сільської ради, 9726,70 грн. Денишівської сільської ради, 4656,22 грн. Левківської сільської ради, 5087,81 грн. Ялинівської сільської ради, 4141,13 грн. Червоноармійської селищної ради, 614,32 грн. Пулино-Гутятинської сільської ради, 8899,11 грн. Андріївської сільської ради, 1701,19 грн. Горбулівської сільської ради.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач відзиву на позов не подав, свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.57).
Відповідно до ст.75 ГПК України, справа розглядалась за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією у Житомирській області у період з 08.07.14р. по 28.07.14р. було проведено планову перевірку ДП "Червоноармійський лісгосп АПК", про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів (а.с.17-32).
В ході проведення даної перевірки було встановлено, що у межах Житомирського, Пулинського, Черняхівського лісництв ДП "Червоноарміський лісгосп АПК" було виявлено незаконну рубку, пошкодження та зрізання дерев за межами виділених лісових ділянок.
Відповідальні особи відповідача з актом перевірки ознайомлені без заперечень та копію акта отримали, про що свідчить відповідна відмітка в акті перевірки (а.с.23).
Згідно із обчисленнями, проведеними згідно порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами відповідно до додатку 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.08р. № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", загальний розмір шкоди, завданої відповідачем лісу (зеленим насадженням) складає 92597,58 грн. (а.с.24-32).
За результатами проведеної перевірки відповідачу направлено претензію №51-17/5 від 31.07.14р., в якій зазначено, що Державна екологічна інспекція у Житомирській області пропонує ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" в місячний термін відшкодувати шкоду, заподіяну лісу незаконною рубкою та пошкодженням дерев в сумі 92597,58 грн., яка вручена відповідачу 05.08.14р. (а.с.33-35).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.07р.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державною екологічною інспекцією у Житомирській області видано та направлено відповідачу припис № 17 від 31.07.14р. про усунення порушень, виявлених під час планової перевірки у строк до 30.09.14р. (а.с.36).
Згідно даних позивача, дії Державної екологічної інспекції у Житомирській області по результатам проведеної вищевказаної планової перевірки були оскаржені відповідачем в судовому порядку (а.с.4).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.12.14р. у справі № 806/4434/14 за позовом ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" до Державної екологічної інспекції в Житомирській області про визнання дій протиправними, визнання недійсною претензії, позов задоволено частково, визнано протиправною та скасовано претензію Державної екологічної інспекції в Житомирській області № 51-17/5 про стягнення 92597,58 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.02.15р. у справі № 806/4434/14, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 24.12.14р. скасовано в частині визнання протиправною та скасування претензії Державної екологічної інспекції в Житомирській області №51-17/5 про стягнення 92597,58 грн. та прийнято в цій частині нову постанову - про відмову в задоволенні позовних вимог. В решті постанову залишено без змін (а.с.38,39).
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державної екологічної інспекції в Житомирській області на час розгляду справи у встановленому порядку не змінений та не скасований.
Таким чином, порушення ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів та невідшкодування ним завданої шкоди стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення з відповідача 92597,58 грн. завданої державі шкоди внаслідок незаконної порубки дерев.
Господарський суд вважає позов обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. № 1264-XII, державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно ст.19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель.
Згідно з пунктами 1, 5 частини 2 ст.105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні: у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників; у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин 1,4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Таким чином, при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання згаданих обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев.
Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев (пошкодження дерев) невстановленими особами.
Відповідно до п.1.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 року № 02-5/744, у спорі про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 1166, 1172 Цивільного кодексу України). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Таким чином, обставини порушення вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" підтверджуються складеним за фактом незаконної порубки дерев актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державної екологічної інспекції в Житомирській області та розрахунками розміру шкоди, заподіяної лісу внаслідок пошкодження дерев (а.с.17-32).
Згідно даних позивача, станом на день розгляду справи завдана державі шкода внаслідок незаконної порубки дерев в загальній сумі 92597,58 грн. відповідачем не сплачена (а.с.59).
Відповідач позов не оспорив, своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався, доказів сплати завданої шкоди не подав.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі - з відповідача стягується 92597,58 грн. завданої державі шкоди внаслідок незаконної порубки дерев.
Сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Червоноарміський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, 12000, смт.Червоноармійськ Житомирської області, вул.Пушкіна 5, ідентифікаційний код 20420193 - 92597,58 грн. завданої державі шкоди внаслідок незаконної порубки дерев із зарахуванням коштів:
- в сумі 49462,05 грн. на р/р 33116331700205 спеціального фонду місцевого бюджету Високопічської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 38035705, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Житомирському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 8309,05 грн. на р/р 33114331700229 спеціального фонду місцевого бюджету Туровецької сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 38035705, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Житомирському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 9726,70 грн. на р/р 33112331700209 спеціального фонду місцевого бюджету Денишивської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 38035705, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Житомирському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 4656,22 грн. на р/р 33116331700216 спеціального фонду місцевого бюджету Левківської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 38035705, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Житомирському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 5087,81 грн. на р/р 33116331700603 спеціального фонду місцевого бюджету Ялинівської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 37968385, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Червоноармійському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 4141,13 грн. на р/р 33116331700584 спеціального фонду місцевого бюджету Червоноармійської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 37968385, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Червоноармійському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 614,32 грн. на р/р 33116331700602 спеціального фонду місцевого бюджету Пулино-Гутятинської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 37968385, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Червоноармійському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 8899,11 грн. на р/р 33112331700607 спеціального фонду місцевого бюджету Андріївської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 37684003, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Черняхівському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області;
- в сумі 1701,19 грн. на р/р 33117331700613 спеціального фонду місцевого бюджету Горбулівської сільської ради, МФО 811039, код ЗКПО 37684003, код призначення платежу 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" відкритий в УДКСУ Черняхівському районі, банк отримувач ГУДКСУ у Житомирській області.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Червоноарміський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, 12000, смт.Червоноармійськ Житомирської області, вул.Пушкіна 5, ідентифікаційний код 20420193 в доход державного бюджету України (№ доходного рахунку щодо сплати судового збору 31214206783002, МФО 811039, Банк одержувача ГУДКСУ у Житомирській області, одержувач УДКСУ у м.Житомирі (м.Житомир), 22030001, код ЄДРПОУ суду 03499916, код одержувача 38035726, призначення платежу - судовий збір, код 03499916) - 1851,95 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 20.05.15
Суддя Гансецький В.П.
Друк.: 2 прим.:
1 - у справу,
2 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.).