Постанова від 21.12.2011 по справі 2-а-2118/11

Справа № 2-а-2118/11

ПОСТАНОВА

іменем України

21 грудня 2011 року м. Новоград-Волинський

Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Михайловська А. В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправними дій щодо визначення розміру пенсії по інвалідності, пов"язаної з Чорнобильською катастрофою, -

, -

ВСТАНОВИВ :

07.11.2011 року ОСОБА_1 -позивач по справі, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить відновити строк звернення до суду з цим позовом, визнати протиправними, такими, що суперечать вимогам ст. 50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " , ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" , дії Управління пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області -відповідача по справі, щодо визначення розміру основної та додаткової пенсії після 21.01.2011 року; зобов"язати відповідача нараховувати та виплачувати їй додаткову пенсію за шкоду у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком на місяць, визначеної відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" тобто у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, починаючи з 21.01.2011 року.

05.12.2011 року позивачу відмовлено у поновленні пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом до відповідача за період з 21.01.2011 року по 06.05.2011 року та у цій частині позов залишено без розгляду. Разом з тим, відкрито скорочене провадження у справі за період з 07.05.2011 року та роз'яснено відповідачу право подати заперечення на позов.

Станом на 21.12.2011 року заперечень на позовну заяву від відповідача не надійшло.

Дослідивши матеріали справи, та давши їм належну оцінку, приходжу до наступного висновку.

Встановлено, що позивач є інвалідом 3-ої групи захворювання пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, яка перебуває на обліку у відповідача як особа, віднесена до категорії 1 постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що стверджується копією посвідчення про інвалідність та копією посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Статтею 49 Закону № 797-ХІІ від 28.02.1991 року передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі статтею 50 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року інвалідам ІII групи віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по IІI групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-IV від 09.07.2003 року) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»дію ст. ст. 50 та 54 Закону України № 797-ХІІ від 28.02.1991 року було обмежено.

Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 01.02.2011 року визнано дії УПФУ в Новоград-Волинському районі Житомирської області по відмові в перерахунку розміру пенсії позивачу згідно діючого законодавства України протиправними та зобов"язано відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсій у відповідності до ст. 49,50,54,67 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 21 липня 2010 року по 21 січня 2011 року., яку апеляційним адміністративним судом залишено без змін.

Натомість, відповідач за період з 07.05.2011 року розрахунок пенсії позивачу здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»(далі -Постанова № 654 від 16.07.2008 року) розміру значно меншому ніж передбачено Законом № 797-ХІІ від 28.02.1991 року.

Таким чином, суд вбачає наявні правові підстави для визнання протиправними дії відповідача з 07.05.2011 року щодо невиплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, та державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, віднесеним до категорії 1, у розмірі, визначеному ст. ст. 50, 54 Закону № 797-ХІІ від 28.02.1991 року, чим порушуються конституційні права позивача, оскільки Закон має вищу юридичну силу.

Разом з тим, 23.07.2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, прийнята на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".

Із листа Вищого адміністративного суду України за вих. № 1091/11/13-11 від 22.07.2011 року слідує, що під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнанні неконституційними в установленому законом порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".

Враховуючи вище викладене, позов підлягає задоволенню, зокрема: за період з 07.05.2011 року по момент набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, тобто по 22.07.2011 року.

Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 797-ХІІ від 28.02.1991 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV від 09.07.2003 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»№ 654 від 16.07.2008 року, ст. ст. 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити .

Визнати протиправними, такими, що суперечать вимогам ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»797-ХІІ, ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV дії Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі щодо визначення розміру основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 за період з 07.05.2011 року по 22.07.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, визначеної ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, та державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, віднесеним до категорії 1, визначеної ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, за період з 07.05.2011 року по 22.07.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання та зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області виконати постанову негайно в цій частині.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя :