ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
14 травня 2015 року справа№ 813/1665/15
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
16 год. 50 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представники сторін не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу, -
встановив:
Державна податкова інспекція у Личаківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення заборгованості у розмірі 44388,84грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу за платежем податок на додану вартість у сумі 44388,84грн. Позивач зазначає, що податкова заборгованість відповідача є узгодженою та не сплаченою відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв'язку з цим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 44388,84грн.
Відповідач заяву про визнання позову або заперечення на позовну заяву до суду не подав.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі його уповноваженого представника до суду не надходило.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи в судовому засіданні без участі сторін, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглянув справу на основі наявних в матеріалах справи доказах.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Відповідач - ФОП ОСОБА_1 узятий на облік у контролюючих органах 28.03.2003р. за №180 та перебуває на обліку у ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області.
Судом встановлено, що ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області проведено виїзну позапланову документальну перевірку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) з питань взаєморозрахунків з ТзОВ «Будівельна компанія АТР Груп» (ЗКПО 37241554), ТзОВ «Будівельно-торгова компанія «Євробуд» (ЗКПО 33499358), ТзОВ «Гарант-буд-сервіс» (ЗКПО 37635291) та сплати податку на додану вартість за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р.
За результатами перевірки складено акт від 13.08.2013р. №23/17-30/НОМЕР_1, яким встановлено порушення відповідачем п.п.44.1 ст.44, п.п.198.1, п.п.198.3, п.п. 198,6 ст.198 Податкового кодексу України та донараховано податок на додану вартість на загальну суму 35413,33грн., а саме: за травень 2011р. на 4000,00грн., за червень 2011р. на суму 2390,00грн., за липень 2011р. на суму 4233,33грн., за серпень 2011р. на суму 6880,00грн., за вересень 2011р. на суму 3950,00грн., за жовтень 2011р. на суму 4880,00грн., за листопад 2011р. на суму 3760,00грн., за грудень 2011р. на суму 5320,00грн.
На підставі вказаного акта винесено податкове повідомлення-рішення №0002161730 від 13.08.2013р., відповідно до якого сума збільшеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість становить 53120,00грн. (в т.ч. 35413,33грн. за основним платежем та 17706,67грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося відповідачем в судовому порядку. Так, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року у справі № 813/6493/13-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.08.2013р. №0002161730 позовні вимоги задоволено повністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014р. у справі №876/14293/13 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2013р. у справі № 813/6493/13-а скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовлено.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник також у зв'язку з несплатою самостійно задекларованого зобов'язання відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015р. на суму 13951,00грн., за грудень 2014р. на суму 14704,00грн., за листопад 2014р. на суму 13352,00грн.
Як вбачається з довідки про заборгованість від 20.03.2015р. №4412/23-10 сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 станом на 19.03.2015р. становить 44388,84грн. та складається з основного платежу, фінансових санкцій та пені.
На виконання ст. 59 Податкового кодексу України позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» від 05.01.2015р. №1-25. Вказана вимога залишена без виконання, податковий борг відповідачем не погашено. Податковий борг з цього періоду не переривався, що підтверджується обліковою карткою відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що сума податкового боргу відповідача за платежем податок на додану вартість є узгодженою та становить 44388,84грн.
Суд при вирішенні спору виходив з такого.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Як вбачається з положень п.п. 41.1, 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень є органами стягнення.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 вказаного Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пп. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Докази вжиття відповідачем заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 44388,84грн. в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу підлягають задоволенню повністю, а саме слід стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у сумі 44388,84грн. до бюджету.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг у сумі 44388 (сорок чотири тисячі триста вісімдесят вісім) грн. 84 коп. до бюджету.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений і підписаний 19.05.2015р.
Суддя А.Г. Гулик