14 травня 2015 року м. Київ К/800/14347/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2015 року у справі №227/5773/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання неправомірними дій по здійсненню перерахунку пенсії, -
У липні 2014 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області, в якому просила визнати протиправним розпорядження управління від 15.12.2014 р. про перерахунок пенсії державного службовця в частині прийняття до розрахунку 70% заробітної плати.
Зобов'язати відповідача провести з 01.07.2014р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексацію заробітної плати з розрахунку 80% від заробітної плати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 80% від заробітної плати.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2015 року, позовні вимоги задоволені. Визнане протиправним розпорядження управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області від 15.12.2014 р. №164465 про перерахунок пенсії державного службовця в частині прийняття до розрахунку 70% заробітної плати. Зобов'язаний відповідач провести з 01.07.2014 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати із розрахунку 80% від заробітної плати.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію згідно ЗУ "Про державну службу" з 24.04.2014 р.. Заробітна плата позивача, з якої призначена пенсія, до її перерахунку складалася з посадового окладу, надбавок, премій та інших виплат в період з 01.04.2009 р. по 31.03.2014 р.
На виконання постанови Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2014 р., Управлінням від 15.12.2014 р. №164465 проведений перерахунок пенсії позивача з 01.07.2014 р., з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати тощо, однак, даний перерахунок проведений із розрахунку 70% заробітної плати.
Зазначені обставини справи не є спірним. В межах спірних правовідносин, спірними питанням є відсотковий показник від заробітної плати, на думку позивача такий показник повинен складати 80%, який діяв на час призначення пенсії, на думку відповідача 70 %, який діє на час перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 80% від заробітної плати.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла станом на момент призначення позивачеві пенсії - квітень 2014 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У випадку позивача, перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, яким відновлюється порушене право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому застосування відповідачем при перерахунку пенсії норм ст.37 ЗУ "Про державну службу" із змінами, які вступили в дію лише з 01.05.2014 р. не є обґрунтованим, перерахунок повинен бути зроблено з розрахунку 80%, а не 70% від заробітної плати, як це зробив відповідач своїм розпорядженням 15.12.2014 р. Зазначене розпорядження є протиправним.
Перерахувавши позивачу пенсію з 70% відрахуваннями від заробітку, цим були звужені права позивача на перерахунок пенсії на умовах, які діяли на дату виходу на пенсію, проводячи цей перерахунок з використанням умов, які вступили в дію тільки з 01.05.2014 р., тобто, по принципу зворотної дії в часі.
Виходячи з наведеного, при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 80% від заробітної плати.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області відхилити.
Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: