13 травня 2015 року м. Київ справа № 800/150/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Степашко О.І.,
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1
до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
27 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції із позовною заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; вважати початком подачі оскарження дій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зазначених у відповіді Міністерства юстиції України від 24.03.2015 №Б-340519 тобто 27.03.2015; зобов'язання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в особі Голови комісії Кузькова Сергія Юрійовича: виконати перевірку даних, викладених у заяві про наявність підстав для притягнення суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до дисциплінарної відповідальності; відкрити та розглянути дисциплінарну справу і прийняти рішення щодо притягнення зазначених суддів до відповідальності.
Вивчивши матеріали позовної заяви суд приходить до наступних висновків.
Подана ОСОБА_1 заява за формою та змістом не відповідає вимогам частини першої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки адміністративний позов подається в формі письмової позовної заяви.
Однак, позивач при зверненні до Вищого адміністративного суду України вказав саме заяву, що суперечить нормам зазначеної статті.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
У заяві ОСОБА_1 не зазначено зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо відповідача, відсутні будь-які доводи стосовно допущення суб'єктом владних повноважень порушень закону під час здійснення владних управлінських функцій щодо неї.
ОСОБА_1 не викладено обставин, якими вона обґрунтовує свої вимоги щодо незаконності дій.
Як вбачається зі змісту вимог заяви, ОСОБА_1 зверталась до Комісії з скаргами, однак, на підтвердження факту звернень до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не додає копій тексту скарг, що є порушенням вимог частини другою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, позовна заява була подана з порушенням вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати. ОСОБА_1 не надано доказів про сплату судового збору, або клопотання про звільнення від сплати такого.
Порядок зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат передбачено в статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України де, зокрема в частині першій зазначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином позивачу необхідно вказати свій незадовільний майновий стан, навівши суду відповідні докази (довідка з роботи та інше), або сплатити судовий збір, виходячи зі ставки, встановленої частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», від 8 липня 2011 року № 3674-VІ (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 19 вересня 2013 року № 590-VІІ) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір справляється у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (73,08 грн.)
Документ про сплату судового збору подається до суду в оригіналі.
Відповідно до статті 15 Кодексу адміністративного судочинства України мова адміністративного судочинства визначається статтею 14 Закону України «Про засади державної мовної політики».
Згідно з частиною третьою статті 14 Закону України «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI від 03 липня 2012 року (далі - Закон № 5029-VI) сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Статтею 10 Конституції України та статтею 6 Закону № 5029-VI визначено, що державною мовою України є українська мова. Проте, позовна заява ОСОБА_1 викладена не українською мовою.
Таким чином, позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 15, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, ОСОБА_1 необхідно привести позовні вимоги у відповідність до статей 15, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Слід звернути увагу позивача на те, що захисту підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових відносинах з відповідачем і саме при здійсненні ним чітко визначених чинним законодавством владних управлінських функцій.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити строк до 29 травня 2015 року для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Попередити ОСОБА_1, що в разі не усунення недоліків позовна заява буде їй повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття і не підлягає оскарженню.
Суддя О.І. Степашко