Ухвала від 18.05.2015 по справі 296/675/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Драч Ю.І.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" травня 2015 р. Справа № 296/675/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та неправомірними і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 20 лютого 2015 року визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області у включенні до складу розрахунку ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" інших виплат, а саме: суми нарахованої індексації на заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_3 з 21.07.2014 року з урахуванням раніше виплачених коштів.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.

Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням відповідних доплат.

Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції, колегія судів виходить з наступного.

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці").

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також, державним службовцям надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, грошова компенсації за невикористану відпустку та премії, які відповідно до статей 1 та 2 Закону України "Про оплату праці" входять до системи оплати праці, а тому мають бути враховані при призначенні пенсії чи її перерахунку.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова компенсація за невикористану відпустку та премії, входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Колегія суддів приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Таким чином, доводи управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, премії, не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані при обчисленні розміру його пенсії, є помилковими.

В той же час із матеріалів справи слідує, що відповідно до наказу про звільнення ОСОБА_3 від 02.09.2010 року, довідок про отриману заробітну плату, вбачається, що позивачка була звільнена з роботи 02.09.2010 року і відпрацювавши не повний місяць (вересень 2010 року) обрала для призначення пенсії заробітну плату за останні 24 календарні місяці роботи перед підряд перед зверненням за пенсією.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" (чинної на час призначення пенсії позивачці), розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Кабінету Міністрів України №112 від 25.03.2014 року внесено зміни до ПКМ №865 від 31.05.2000 року відповідно до яких з 24.04.2014 року, розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.

Отже, відповідно до положень вказаних нормативних актів розмір виплат для призначення пенсії повинен обчислюватись, виходячи із повних календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, а так як позивачка відпрацювала у вересні 2010 року не повний календарний місяць, то виплати здійснені їй у вказаному місяці, а саме: грошова компенсація за невикористану відпустку не можуть бути включені у заробіток для обчислення пенсії.

Відповідно до частини другої та п'ятої цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина друга статті 37-1 Закону України «Про державну службу»).

При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, ухвалюючи по суті правильне рішення, суд першої інстанції помилково прийшов до висновку щодо задоволення частини позовних вимог про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку, що виплачена у вересні 2010 року, відпрацьованому позивачем до 15 числа місяця, в той час, як вказаний місяць не включений позивачем для обрахування розміру пенсії, що підтверджується довідками роботодавця про складові заробітної плати для призначення пенсії в матеріалах справи.

Разом з тим, визначаючи дату перерахунку пенсії з 21.07.2014 року, суд першої інстанції не врахував приписи ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою врегульовано строки перерахунку пенсії, а саме:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, оскільки ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та довідками про складові заробітної плати 18 листопада 2014 року, перерахунок пенсії має бути здійснений з 01 грудня 2014 року.

За ч.1 ст.201 КАС України, підставами для зміни судового рішення першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню та зміні в частині визначення періоду порушених прав позивача із частковим задоволенням позову.

В решті рішення є законним, обґрунтованим, підстав для його скасування не встановлено.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" лютого 2015 р. скасувати в частині визнання протиправною відмови та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_3 з урахуванням нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку - та ухвалити в цій частині нову постанову про відмову у задоволені позовних вимог.

В частині визначення дати перерахунку пенсії ОСОБА_3 постанову змінити, вказавши такою датою 01 грудня 2014 року.

В решті - постанову залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

- ,