Ухвала від 18.05.2015 по справі 567/316/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук Т.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" травня 2015 р. Справа № 567/316/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області на постанову Острозького районного суду Рівненської області від "03" квітня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання протиправними та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Острозького районного суду Рівненської області від 03 квітня 2015 року визнано рішення управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі про неврахування при призначені пенсії ОСОБА_3, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» суми індексації заробітної плати в розмірі 408 гривень 20 копійок, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6908 гривень 17 копійок та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 8357 гривень 97 копійок таким, що суперечить чинному законодавству України.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 30 вересня 2014 року, у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» виходячи з розрахунку з врахуванням суми індексації заробітної плати в розмірі 408 гривень 20 копійок, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6908 гривень 17 копійок та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 8357 гривень 97 копійок та провести виплату різниці між фактично отриманим та належним до сплати розміром пенсії за період з 30.09.2014 року.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.

Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку УПФУ в Острозькому районі з 19.07.2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

10 березня 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати їй пенсію з дня її призначення з урахуванням всіх виплат, включених у довідку №76 від 27.02.2015 року про складові заробітної плати за період з 01 липня 2006 року по 30 червня 2008 року, до якої крім інших складових заробітної плати, було також включено складові заробітної плати: суми індексації заробітної плати в розмірі 408 гривень 20 копійок, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6908 гривень 17 копійок та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 8357 гривень 97 копійок, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на які були нараховані і фактично сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 23.03.2015 року відповідач відмовив ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням всіх вказаних виплат, посилаючись на те, що вони не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ст.33 Закону України " Про державну службу".

Вважаючи своє право на пенсійне забезпечення порушеним, позивачка звернулась до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та встановленим фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р., індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надано пенсійним органом положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013р. в справі №21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За наведених обставин суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про наявність правових підстав для задоволення заявленого позову.

Разом з тим, визначаючи дату перерахунку пенсії з 30.09.2014 року, суд першої інстанції не врахував приписи ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою врегульовано строки перерахунку пенсії, а саме:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, оскільки ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та довідками про складові заробітної плати 10 березня 2015 року, перерахунок пенсії має бути здійснений з 01 березня 2015 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

За ч.1 ст.201 КАС України, підставами для зміни судового рішення першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що постанову суду першої інстанції слід змінити в частині визначення періоду порушених прав позивача, задовольнивши, при цьому, частково апеляційну скаргу відповідача.

В решті рішення є законним, обґрунтованим, підстав для його скасування не встановлено.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Острозького районного суду Рівненської області від "03" квітня 2015 р. в частині визначення дати перерахунку пенсії ОСОБА_3 змінити, вказавши такою датою 01 березня 2015 року.

В решті - постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області пр-т Незалежності, 9,м. Острог,Рівненська область,35800

- ,