Ухвала від 13.05.2015 по справі 806/5814/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"13" травня 2015 р. Справа № 806/5814/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Витрикузі В.П.

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" лютого 2015 р. у справі за позовом Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції Житомирської області про визнання дій неправомірними,скасування постанов та стягнення шкоди ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернулося до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції в якому просило визнати дії неправомірними, скасувати постанову та стягнути шкоду.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано дії відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції щодо прийняття до виконання вимоги №Ю-665-25 видану 4 листопада 2014 року та винесення 26 листопада 2014 року постанови про відкриття виконавчого провадження протиправними.

Скасовано постанову відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції від 26 листопада 2014 року про відкриття виконавчого провадження, від 5 грудня 2014 року про стягнення виконавчого збору, від 19 грудня 2014 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" понесені судові витрати у розмірі 292,32 грн.

В апеляційній скарзі Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить вказану постанову в частині відмови в задоволені позову скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Відділ державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить вказану постанову скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційні скарги задоволенню не підлягають.

Встановлено, що 26 листопада 2014 року відділом державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції на підставі вимоги №Ю-665-25 виданої Черняхівським відділенням Володарсько-Волинської ОДПІ 04.11.2014 року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення з філії "Черняхівський райавтодор" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" податковий борг у сумі 21280,11 грн.

У зв'язку з тим, що рішення суду не виконано у наданий добровільний строк до 03.12.2014 відповідачем винесено постанови від 5 грудня 2014 року про стягнення виконавчого збору, від 19 грудня 2014 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до положення філії "Черняхівський райавтодор" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", підприємство не має статусу юридичної особи та є структурним підрозділом ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, Закон України "Про державну виконавчу службу", інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч.1, 2 ст.8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Так, відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;

Зважаючи на приписи п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" невідповідність виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону є підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження.

Однак всупереч зазначеним нормам державним виконавцем за наслідками перевірки вимоги №Ю-665-25 від 04.11.2014 року прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження, не враховуючи те, що названий виконавчий документ не відповідає вимогам статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки боржником у виконавчому документі вказано підприємство, яке не має статусу юридичної особи.

Аналіз наведених норм свідчить, що при прийнятті до виконання виконавчого документу на державного виконавця покладено обов'язок щодо перевірки цього документу на відповідність вимогам Закону України "Про виконавче провадження", проте відповідач не виконав зазначений обов'язок та відкрив виконавче провадження на підставі виконавчого документу, який не відповідав вимогам ст.18 Закону України "Про виконавче провадження", що призвело до порушення прав позивача, оскільки спірне виконавче провадження було відкрито стосовно його структурного підрозділу, який не має статусу юридичної особи.

Враховуючи наведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті до виконання виконавчого документу, який не відповідав вимогам Закону України "Про виконавче провадження" та винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження відповідачем не дотримано вимог законодавства, тому такі дії, є протиправними у зв'язку з чим підлягають скасуванню постанова про відкриття виконавчого провадження, а також постанови винесені у межах цього виконавчого провадження від 5 грудня 2014 року про стягнення виконавчого збору, від 19 грудня 2014 року про стягнення витрат на проведення виконавчих дій.

Так само, колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення в частині задоволення позовних вимог про відшкодування моральної шкоди.

Згідно зі ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

За загальним правилом, відповідальність за шкоду, яку завдано фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень (ст. 1173 ЦК України), посадовими або службовими особами цих органів (ст. 1174 ЦК України), а також шкоду, яку завдано в результаті прийняття зазначеними органами нормативно-правового акта, що було визнано незаконним і скасовано (ст. 1175 ЦК України) несе держава, АРК або орган місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів та їх посадових чи службових осіб.

Відповідно до ст.1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії розпорядження №45622995 від 19.12.2014 року відповідачем від філії "Черняхівський райавтодор" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" було отримано кошти, зокрема, у сумі 2178,01 грн. , які було перераховано ВДВС філією "Черняхівський райавтодор" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" для компенсації виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з тим, що вказана норма про відшкодування стосується лише шкоди заподіяної безпосередньо юридичній особі.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Відділу державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" лютого 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Повний текст cудового рішення виготовлено "14" травня 2015 р

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" вул. Перемоги, 75,м. Житомир,10003

3- відповідачу/відповідачам: Відділ державної виконавчої служби Черняхівського районного управління юстиції Житомирської області вул. Шевченка, 4,смт. Черняхів,Житомирська область,12301

- ,