Ухвала від 18.05.2015 по справі 274/565/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Замега О.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" травня 2015 р. Справа № 274/565/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "16" березня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі від 05.01.2015 року № 2 про відмову у перерахунку їй пенсії державного службовця, та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у бік збільшення з включенням до розрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, починаючи з 02 вересня 2011 року та індексацію заробітної плати з дня призначення пенсії із збереженням розміру пенсії 85 % від заробітку, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16.03.2015 року позовні вимоги за період з 08.03.2011 року по 05.08.2014 року залишено без розгляду.

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16.03.2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі щодо невключення в розрахунок пенсії ОСОБА_3 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі від 05.01.2015 року № 2 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 06.08.2014 року, із збереженням розміру пенсії, визначеного ОСОБА_3 відповідно до статті 37 ЗУ „Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.

В задоволенні решти позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанцій та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю.

Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плат.

Рішенням УПФ у м. Бердичеві та Бердичівському районі від 05.01.2015 року № 2 ОСОБА_3 у перерахунку пенсії по заробітній платі як державному службовцю щодо включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги та індексації відмовлено ( а.с.17-18).

З відповіді УПФ України у м. Бердичеві та Бердичівському районі від 05.01.2015 вбачається, що пенсія ОСОБА_3 обчислена з заробітної плати без включення до її складових сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати (а.с. 6 -7).

Статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі, стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про те, що матеріальна допомога на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області провести перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції врахував вищевказані положення, однак помилково визначив момент з якого необхідно провести перерахунок і виплату пенсії.

Так, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться за зверненням (заявою) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі на підставі представлених документів. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Частиною 4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсію ОСОБА_3 призначено у 2011 році та безпідставно не включили в дохід для нарахування пенсії індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Позивач звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідок про складові заробітної плати № 6900/05 від 2011 р., та № 23359/04 від 25.12.2014 лише 25 грудня 2014 року.

Відтак, з урахуванням викладеного та того, що ОСОБА_3 звернулась із заявою про перерахунок пенсії лише після 25 грудня 2014 року, то право на перерахунок у неї виникло з 01.01.2015 року.

З огляду на вищевказане, постанова суду першої інстанції у частині зобов'язання УПФ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про державну службу" підлягає скасуванню в частині вимог за період з 06.08.2014 року по 31.12.2014 року. У задоволенні позовних вимог за період з 06.08.2014 року по 31.12.2014 року слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області задовольнити частково, постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "16" березня 2015 р. в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_3 за період з 06.08.2014 року по 31.12.2014 скасувати та прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312

- ,