Справа № 676/949/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк В.В.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
14 травня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 05 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 березня 2015 року адміністративний позов задоволено , а саме: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі Хмельницької області в проведені ОСОБА_2 перерахунку раніше призначеної пенсії, як державному службовцю з 01.05.2014 року у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» згідно постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 19.05.2014 року та зобов»язано управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі Хмельницької області, на підставі постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 19.05.2014 року, провести державному службовцю ОСОБА_2 перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01.05.2014 року в розмірі 87% від суми заробітної плати державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинного до 01.10.2011 року), та врахувати при проведені такого перерахунку винагороду за вислугу років у розмірі 35% (350 грн.) посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та врахувати до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4315,14 грн., допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки в сумі 4508,90 грн., грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки в сумі 2167,61 грн.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Сторони, які належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до частини 4 статті 196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження з матеріалів адміністративної справи , позивач отримує пенсію як державний службовець ще в 2007 році, і на той час згідно діючого законодавства її розмір становив 87 % від суми заробітної плати, з якої нею були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується листом УПФ в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі за № 15316/05 від 14.11.2014 року.
Натомість, постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 19.05.2014 року дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, щодо врахування менших, ніж фактично нараховувалися позивачу , відсоток надбавки за вислугу років, не врахування при перерахунку пенсії державного службовця до складу заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки, були визнані незаконними. Крім того, даною постановою зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та врахувати до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки , грошової компенсації за невикористанні щорічні відпустки з 01.05.2014 року. Зазначена постанова суду набрала чинності 25.06.2014 року, так як ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду постанова залишена без змін.
Розпорядженням управління ПФУ позивачу проведено перерахунок пенсії в розмірі 70 % суми його заробітку з 01.05.2014 року, оскільки Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», що і стало підставою для звернення до суду позивача за захистом своїх прав та законних інтересів.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що застосування Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», про внесення змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в даному випадку є безпідставним та таким, що суперечить Законодавству і Конституції України.
Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону України "Про державну службу".
Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" змін не зазнали.
Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям застосовується норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у випадку призначення пенсії вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Окрім того, відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом. Згідно ст. 58 Конституції України яка містить розділ ІІ «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов»язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії, Закон зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати Закон, що діяв у момент коли трапився цей випадок або мав місце цей випадок, чи факт, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області є неправомірною.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 05 березня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.