Справа № 683/826/15-а
2-а/683/47/2015
29 квітня 2015 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого суддя Андрощука Є.М.
секретарі Бадаєвій Н.О.
розглянувши у судовому засіданні в м.Старокостянтинові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі про зобов»язаненя перерахунку пенсії,
01 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області та просила визнати протиправними дії відповідача щодо визначення їй загального проценту розрахунку пенсії державного службовця від заробітку в розмірі 80%; визнати незаконним та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі від 16.06.2014 року (№105966) в частині визначення їй загального проценту розрахунку від заробітку 80%; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням 85% від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.01.2013року; визнати протиправними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі щодо перерахунку їй пенсії на підставі довідок про заробітну плату від 29.11.2013 року (№24-08/1162) та від 16.12.2013 року (№ 24-08/1268); зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01.01.2013 року на підставі довідок про заробітну плату від 28.05.2014 року (№ 24-08/613 та № 24-08/614).
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що в грудні 2013 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати. На заяву про перерахунок пенсії з вищезазначених підстав управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області відповіло відмовою. У зв'язку із цим, позивач в грудні 2013 року звернулася до Старокостянтинівського районного суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій. В результаті розгляду вищезазначеного позову 11.02.2014 року Старокостянтинівським районним судом Хмельницької області була винесена постанова, якою позов було задоволено повністю: визнано дії управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати; зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати з 01 січня 2013 року, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Після апеляційного оскарження та розгляду апеляційної скарги на вищезгадану постанову Старокостянтинівського районного суду Вінницьким апеляційним адміністративним судом 17 квітня 2014 року, остання була залишена без змін. Розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 16 червня 2014 року (№ 105966) позивачу було проведено перерахунок її пенсії на підставі наданих нею довідок від 28 травня 2014 року (№№ 24-08/613, 24-08/614) в розмірі 80% від заробітної плати. Таке розпорядження в частині визначення пенсії в розмірі 80% від заробітної плати позивач вважає незаконним, мотивуючи тим, що пенсія їй була призначена в розмірі 85% від заробітної плати. А також тим, що, внесені Законом України № 3668-VІ від 01.10.2014 року зміни до ч.5 ст.37 Закону України № 3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії від сум заробітної плати у розмірі не більше 90% заробітної плати, не вплинули на положення ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ. А тому, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям, процедуру якої регулює ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Враховуючи вище викладене, позивач переконана в тому, що перерахунок вже призначеної їй пенсії повинен обчислюватися, виходячи із 85% її заробітної плати, тобто того показника, який брався для призначення пенсії. Крім того, позивач скаржиться на дії управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі, яким з 01 лютого 2015 року було здійснено перерахунок її пенсії в сторону зменшення на підставі довідок від 29.11.2013 року (№24-08/1162) та від 16.12.2013 року (№24-08/1268) про заробітну плату. Внаслідок такого перерахунку розмір пенсії позивача зменшився. Такі дії відповідача та його розпорядження про це, позивач вважає незаконними, оскільки зазначені довідки про розмір та складові заробітної плати подається для призначення пенсії і в ній не зазначається премія. А для перерахунку пенсії позивачу були видані довідки від 28 травня 2014 року (№№ 24-08/613, 24-08/614) встановленої форми, затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року (№ 15-1), в якій відображена премія, і по яких позивачу було здійснено перерахунок пенсії в червні 2014 року (розпорядження №105966 від 16.06.2014 року) відповідно до рішення суду від 11 лютого 2014 року.
Позивач звернувсь до суду з письмовою заявою, в якій просить позов задовольнити, справу слухати у її відсутності.
Представник відповідача подав до суду заперечення проти позову, в якому в задоволенні позову просить відмовити та звернувсь до суду з письмовою заявою, в якій просить відмовити у позові, справу слухати у її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в грудні 2013 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати. На дану заяву позивач отримала відмову, з якою в грудні 2013 року звернулася до Старокостянтинівського районного суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
В результаті розгляду вищезазначеного позову 11 лютого 2014 року Старокостянтинівським районним судом Хмельницької області була винесена постанова, якою позов було задоволено повністю: визнано дії управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати; зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати з 01 січня 2013 року, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Після апеляційного оскарження та розгляду апеляційної скарги на вищезгадану постанову Старокостянтинівського районного суду Вінницьким апеляційним адміністративним судом 17 квітня 2014 року, остання була залишена без змін.
16 червня 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області позивачу було проведено перерахунок її пенсії на підставі наданих нею довідок від 28 травня 2014 року (№№ 24-08/613, 24-08/614) в розмірі 80% від заробітної плати.
01 лютого 2015 року управлінням Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі позивачу було здійснено перерахунок її пенсії в сторону зменшення на підставі довідок від 29.11.2013 року (№ 24-08/1162) та від 16.12.2013 року (№ 24-08/1268) про заробітну плату.
Дані обставини підтверджуються листами управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 30.09.2014 року за № 76/л-4 та від 05.02.2015 року за № 1565/03; розпорядженнями управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 16.06.2014 року за № 105966 та від 17.01.2015 року за № 105966; довідками про заробітну плату станом на 01.01.2013 року та 12.01.2013 року від 28 травня 2014 року за №№ 24-08/613, 24-08/614 та від 29 листопада 2013 року та 16 грудня 2013 року за №№ 24-08/1162, 24-08/1268.
Згідно довідок №№ 24-08/613, 24-08/614 від 28 травня 2014 року заробітна плата для перерахунку пенсії позивача становить: з 01.01.2013 року - 3047,10 грн., з 01.12.2013 року - 3350,20 грн. з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії.
Згідно довідок №№ 24-08/1162, 24-08/1268 від 29 листопада 2013 року та 16 грудня 2013 року заробітна плата для перерахунку пенсії позивача становить: з 01.01.2013 року - 2129,75 грн., з 01.12.2013 року - 2254,00 грн. з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці, без врахування премії.
Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 16.06.2014 року за № 105966 (копія) позивачу було проведено перерахунок пенсії із розрахунку 80% заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату №№ 24-08/613, 24-08/614 від 28 травня 2014 року, і, починаючи з 01.12.2013 року встановлений розмір пенсії - 2680,16 грн.
Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 17.01.2015 року за № 105966 (копія) позивачу було проведено перерахунок пенсії із розрахунку 80% заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату від 29 листопада 2013 року та 16 грудня 2013 року (№№ 24-08/1162, 24-08/1268), і, починаючи з 01.12.2013 року встановлено новий розмір пенсії -1803,20 грн.
Разом з тим, Листом від 05.02.2015 року (№ 1565/03), управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області повідомило позивача про те, що, оскільки, після проведення перерахунку пенсії згідно довідок про заробітну плату від 29 листопада 2013 року та 16 грудня 2013 року (№№ 24-08/1162, 24-08/1268) розмір пенсії менший, ніж розмір пенсії, який позивач отримувала до виконання рішення Старокостянтинівського суду, то, починаючи із 01.02.2015 року виплата пенсії була поновлена в розмірі, який виплачувався позивачу станом на липень 2014 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз зазначених норм, які є імперативними, свідчить про те, що перерахунок пенсії позивачу управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області зобов'язане було здійснювати на підставі довідок про заробітну плату від 28 травня 2014 року (№№ 24-08/613, 24-08/614), форма яких затверджена Правлінням Пенсійного фонду України, і яка включає в себе всі складові нарахованого заробітку.
Тому, суд прийшов до висновку, що в цій частині позов підлягає задоволенню.
Разом з тим, згідно підпункту 9 пункту 6 Розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (із змінами та доповненнями від 02.03.2015 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, встановлених на день призначення пенсії.
Згідно п.6 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на момент призначення (перерахунку) пенсій.
Буквальне тлумачення змісту зазначених норм свідчить про рівнозначність поняття призначення та перерахунок пенсії. З цього слідує, що перерахунок пенсії позивачу має провадитися у відповідності до норм Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (із змінами та доповненнями від 02.03.2015 року)
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160 -163, 183-2 КАС України, ст. ст. 37-1, 33 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», підпунктом 9 пункту 6 Розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (із змінами та доповненнями від 02.03.2015 року),суд
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області задовольнити частково.
Визнати протиправними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про заробітну плату від 29.11.2013 року (№ 24-08/1162) та від 16.12.2013 року (№ 24-08/1268).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2013 року на підставі довідок про заробітну плату від 28.05.2014 року (№ 24-08/613 та № 24-08/614).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Старокостянтинівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя