Ухвала від 18.05.2015 по справі 815/2738/15

Справа № 815/2738/15

УХВАЛА

18 травня 2015 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Дараган Вікторії Олександрівни про визнання нечинною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Дараган Вікторії Олександрівни про визнання нечинною та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору ВП № 47012045 від 22.04.2015 року, винесену державним виконавцем Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Дараган В.О.

У відповідності до ч.2 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі якщо відсутні підстави, в тому числі, для відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною 4 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Відтак, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.

Отже, за загальним правилом, сторони виконавчого провадження можуть оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення до суду відповідної юрисдикції, яким видано виконавчий лист, при цьому критерієм визначення юрисдикції судів щодо справи повинен бути один - це суд який видав виконавчий документ, про що наголошено у довідці Вищого адміністративного суду України "Про вивчення та узагальнення практики розгляду адміністративними судами справ з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби" від 5 квітня 2012 року та у постановах Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3, від 21 травня 2012 року №5 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби".

З адміністративного позову вбачається, що виконавче провадження № 47012045 від 22.04.2015 року, в рамках якого прийнято оскаржувану постанову, відкрито на підставі виконавчого листа № 522/9208/13-ц, виданого 05.01.2015 року Приморським районним судом м. Одеси.

Тобто, оскаржувана постанова винесена в рамках виконавчого провадження № 47012045, відкритого з виконання виконавчого документу, виданого Приморським районним судом м. Одеси у цивільній справі, в якому ОСОБА_1 є боржником.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 Цивільно-процесуального кодексу України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до Цивільно-процесуального кодексу України, порушено їх права чи свободи. Статтею 384 Цивільно-процесуального кодексу України встановлено, що скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.

Згідно Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.12.2010 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) «Про практику застосування адміністративним судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними судами та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їх представників.

На підставі встановлених обставин та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що вказаний позов підсудний суду, який видав виконавчий документ - виконавчий лист, по виконанню якого відкрито виконавче провадження № 47012045, в свою чергу, в рамках якого й прийнято оскаржувану постанову.

У зв'язку із зазначеним, враховуючи що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Дараган Вікторії Олександрівни про визнання нечинною та скасування постанови, необхідно відмовити, оскільки даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та повернути позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами позивачеві.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Крім того, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що із зазначеними позовними вимогами йому необхідно звертатися до суду, який видав виконавчий документ.

Керуючись ст.ст. 109, 160, 165, 181 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого державного виконавця Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Дараган Вікторії Олександрівни про визнання нечинною та скасування постанови.

Копію ухвали разом з адміністративним позовом, всіма додатками до нього та клопотання про забезпечення адміністративного позову, надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя О.А. Вовченко