ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" травня 2015 р. Справа № 809/1517/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мигалюка Ю.В.
секретаря Ткачук О.П.,
за участю сторін:
представника позивача: не з"явився,
представника відповідача: не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Івано-Франківську в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація» Долинської міської ради про накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться на рахунках у банківських установах,-
Долинська об'єднана державна податкова інспекція звернулася в суд з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація» Долинської міської ради про накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться на рахунках у банківських установа.
Позовні вимоги мотивовані тим, що підприємство допустило податкову заборгованість в загальному розмірі 95 164,49 грн., яка не погашена у встановлений законом строк. Оскільки згідно відповідей на запити податкового органу до реєструючих служб щодо наявності майна, за відповідачем не значиться будь-яке рухоме чи нерухоме майно, однак є відкриті розрахункові рахунки у банківських установах, а тому просить суд накласти арешт на кошти та інші цінності, що знаходяться на рахунках у банківських установах, що належать відповідачу.
Представник позивача на адресу суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши і оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державну реєстрацію відповідача проведено 15.10.2009 року, станом на день розгляд справи перебуває в стані припинення за рішенням засновників, є платником податків та зборів у відповідності до статті 15 Податкового кодексу України (а.с.6-7).
Відповідно до даних обліку Долинської об'єднаної державної податкової інспекції за період з 17.07.2014року по 25.03.2015р. податковий борг відповідача перед бюджетом становить 95 164,49 грн., в тому числі по платежах: податку на прибуток в розмірі 52 747,92 грн. та 42 416,57 грн. по податку на додану вартість.
Податковий борг в сумі 42 416,57 грн. (в т.ч. пеня 6 797, 86 грн.) по податку на додану вартість виник на підставі поданих відповідачем податкових декларацій та згідно податкових повідомлень-рішень і на даний час є узгодженим відповідно до ст.ст.56,57 Податкового кодексу України, зокрема: декларація з ПДВ за 11.2014р. на суму 1771,00 грн., (залишок заборгованості становить 422,71 грн.), декларація з ПДВ за 12.2014р. на суму 1002,00 грн., декларація з ПДВ за 01.2015р. на суму 424,00 грн., податкове повідомлення-рішення за № 0001042200 на суму 33 770,00 грн.
Податковий борг в сумі 52 747,92 грн. (в т.ч. 13 119,92 грн.) по податку на прибуток виник згідно податкового повідомлення-рішення і на даний час є узгодженим відповідно до ст.ст.56,57 Податкового кодексу України, зокрема: податкове повідомлення - рішення №0001032200 на суму 39 352,00 грн., декларація з податку на прибуток за 2014р. на суму 276,00 грн.
В зв'язку із несплатою сум узгодженого податкового зобов'язання згідно з частиною 59.1 статті 59 ПК України позивачем винесено податкову вимогу №404-25, яку товариство отримало 31.03.2014року, не оскаржено у встановлений законом строк та не погашено.
Зі змісту частини 54.1 статті 54 ПК України випливає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, така сума грошового зобов'язання вважається узгодженою.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та в розмірах встановлених законом. Згідно з статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Згідно з п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на державну податкову службу покладено функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до підпункту 20.1.17 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби наділені правом звернення до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Згідно відповідей на запити податкового органу до реєструючих служб щодо наявності майна, за відповідачем не значиться будь-яке рухоме чи нерухоме майно, однак є відкриті розрахункові рахунки у банківських установах.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 7 грудня 2000 року № 2121-ІІІ, арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом.
Згідно із приписами статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Так, в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 року № 149/11/13-11 зазначається, що Податковим кодексом України визначено особливий порядок накладення адміністративного арешту на кошти на рахунку платника податків.
Застосування адміністративного арешту коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду (підпункт 94.6.2 статті 94 Податкового кодексу України). У цьому разі рішення керівника податкового органу або його заступника не приймається. Тому реалізація права податкового органу на застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків може здійснюватися виключно шляхом безпосереднього звернення до адміністративного суду з позовом про накладення арешту на кошти на рахунку платника податків.
За наведених підстав та вказаних правових норм суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Накласти арешт на кошти та інші цінності Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація» Долинської міської ради (код ЄДРПОУ 36609229), що знаходяться на рахунках у банківських установах, у межах суми боргу 95 164,49 грн. (дев'яносто п'ять тисяч сто шістдесят чотири гривні 49 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 КАС України.
Постанова буде складена в повному обсязі 12.05.2015 року.
Суддя (підпис) Мигалюк Ю.В.