Постанова від 18.05.2015 по справі 688/1602/15-а

Справа 688/1602/15-а

№ 2-а/688/71/15

Постанова

іменем України

18 травня 2015 року м. Шепетівка.

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Босюк В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 03.01.2013 року перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 01.04.2015 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Для призначення пенсії Управлінню була надана довідка про заробітну плату за період з 01.04.2010 року по 31.03.2015 року з врахуванням «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, грошова допомога за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та сума індексації заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, листом від 24.04.2015 року відповідач відмовив йому у врахуванні вказаних сум посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2015 року та виплачувати її з розрахунку 60% від сум заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки Шепетівської районної ради від 01.04.2015 року за № 01-27/147, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при її призначенні.

Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація грошових доходів громадян, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на день призначення пенсії позивачу 01.04.2015 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата, - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6 ст.33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.2 ст. 35 цього Закону державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведеної норми отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що з 01.04.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області та отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно довідки Шепетівської районної ради Хмельницької області № 01-27/147 від 01.04.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.04.2010 року по 31.03.2015 року включені «інші виплати»: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, сума індексації заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі № 4643/07 від 24.04.2015 року вбачається, що у врахуванні вищевказаних сум при призначенні пенсії позивачу було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

При призначенні пенсії позивачу такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та сума індексації заробітної плати не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались внески на державне соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд вважає дії відповідача щодо неврахування вищевказаних сум при розрахунку пенсії позивача неправомірними, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року (чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про призначення пенсії) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За наведених обставин, ОСОБА_1 слід здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії з 01.04.2015 року з урахуванням вказаних сум відповідно до довідки № 01-27/147 від 01.04.2015 року

Що стосується визначення позивачу базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації його пенсії суд виходить з наступного.

Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, (далі «Порядок…») індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Відповідно до п. 10-1 «Порядку…» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, що передбачено п. 5 «Порядку…».

Збільшення розміру пенсії позивача в результаті перерахунку на підставі довідки № 01-27/147 від 01.04.2015 рокувідбудеться на виконання вказаної постанови в зв'язку з незаконними діями відповідача по невключенню частини доходів в заробітну плату позивача, а не в результаті зміни розміру мінімальної пенсії.

За вказаних обставин, суд знаходить за необхідне зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні,

Керуючисьст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити з 1 квітня 2015 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної йому відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з розрахунку 60 % від середнього заробітку, включивши до суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, індексації заробітної плати, на підставі довідки № 01-27/147 від 01.04.2015 року, залишивши базовим місяцем для індексації пенсії, визначений при її призначенні.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд.

Суддя: В.А. Босюк