Постанова від 06.05.2015 по справі 687/663/15-а

Справа № 687/663/15-а

2-а/687/36/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 року

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді - Назарчука Р.В.,

з участю секретаря - Мельник Т.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати неправомірними дії УПФУ в Чемеровецькому районі щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії та зобов"язати УПФУ в Чемеровецькому районі з 09.06.2010 року провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, як державному службовцю та включити в заробіток для обчислення призначеної пенсії розмір виплат за останні 24 календарні місяці роботи, з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року згідно довідки № 105 від 03.04.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів громадян з яких сплачено страхові внески. Однак в процесі розрахунку йому пенсії відповідачем було допущено ряд помилок, внаслідок чого його пенсійні виплати менші ніж мають бути відповідно до Законів України. Так, у зв'язку із цим позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії з фактично нарахованої заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією відповідно наданої довідки № 105 від 03.04.2015 року з врахуванням інших виплат (допомога на оздоровлення та індексація), на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування та які не включені в розрахунок пенсії.

Однак, УПФУ в Чемеровецькому районі відмовлено у перерахунку пенсії позивачу мотивуючи тим, що надана вищевказана довідка не відповідає вимогам чинного законодавства. Позивач вважає рішення відповідача необґрунтованим та протиправним.

Позивач в судове засідання не з»явився, однак від нього надійшла заява, згідно якої позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити, а справу слухати у його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з»явилася, однак від неї надійшла заява, згідно якої позовні вимоги не визнає, просить справу слухати у її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом об'єктивно встановлено, щоОСОБА_1, перебуває з 01.12.2005 року на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі та отримує пенсію, згідно Закону України « Про державну службу».

Як вбачається із матеріалів пенсійної справи оглянутої в судовому засіданні та копії самої довідки встановлено, що ОСОБА_1, був проведений перерахунок пенсії з 09.06.2010 року згідно з Законом України «Про державну службу», відповідно до наданої ним довідки від 04.06.2010 року за № 127 виданої Чемеровецькою РДА про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з червня 2008 року по травень 2010 року, де в довідці інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені не були. 03.04.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії з моменту проведеного перерахунку пенсії як державному службовцю у зв'язку із звільненням з посади, а саме : з 09.06.2010 року відповідно до поданої довідки про складові заробітної плати від 03.04.2015 року №105, згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" відповідно до суми заробітної плати, з якої утримані внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням інших виплат (допомога на оздоровлення та індексація), що підтверджується доданою довідкою. 14.04.2015 року у листі за № 28/П-12 управлінням ПФУ в Чемеровецькому районі Хмельницької області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога, індексація згідно постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не належать до інших надбавок , а тому немає підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" . За змістом статті 37 Закону України « Про державну службу» ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років -15, понад 10 років -20, понад 15 років -25, понад 20 років -30, понад 25 років -40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати , до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788- XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-1У) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 ( за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Як видно з довідки, виданої Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області від 03.04.2015 року № 105 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), про складові заробітної плати до суми заробітної плати за яку нараховані та сплачені страхові внески не враховані інші виплати, що не відповідає вимогам закону. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак невключена відповідачем до складу заробітної плати позивача як державного службовця і не врахована при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення прав позивача і визнання дії управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі Хмельницької області щодо відмови в призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1, був проведений перерахунок пенсії з 09.06.2010 року згідно з Законом України «Про державну службу» відповідно до наданої ним довідки від 04.06.2010 року № 127 виданої Чемеровецькою РДА про складові заробітної плати за період з червня 2008 року по травень 2010 року, де в довідці інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зазначені не були.

Із матеріалів справи, вбачається, що позивач повторно звернувся до відповідача з заявою та відповідною довідкою про перерахунок пенсії від 03.04.2015 року, а відповідно до вимог ст.. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості з 09.06.2010 року перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення ним до відповідача з вищезазначеною заявою, тобто з 03.04.2015 року.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних.

Керуючись ст.10, 11, 71, 86, 159 КАС України, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати як державному службовцю та включити в заробіток для обчислення призначеної пенсії розмір виплат за останні 24 календарні місяці роботи з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року згідно довідки № 105 від 03.04.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів громадян з яких сплачено страхові внески з 03.04.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чемеровецький районний суд Хмельницької області, з одночасним надісланням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Р. В. Назарчук