Справа № 761/7306/15-а
Провадження №2-а/761/190/2015
іменем України
12 травня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
при секретарі Вольда М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом Державного агентства екологічних інвестицій України до Державної виконавчої служби України, третя особа: Міністерство екології та природних ресурсів України про скасування постанови про накладення штрафу, -
В березні 2015 року до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом звернувся голова ліквідаційної процедури Державне агентство екологічних інвестицій України Лучинкін Є., де просив суд скасувати постанову Державної виконавчої служби України про накладення штрафу від 17.02.2015 року у виконавчому провадженні ВП №45630304.
Свої позовні вимоги Державне агентство екологічних інвестицій України обґрунтовує тим, відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (надалі ДВС) винесено постанову № ВП 45630304 від 17 лютого 2015р. про накладення штрафу на нього у розмірі 1360,00 грн. за невиконання виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Києва, виданого 10 жовтня 2014р. про поновлення на роботі ОСОБА_2 на посаді Генерального директора ДП «Держекоінвест» з 11.09.2014 року. Між тим, вказана постанова є незаконною, оскільки винесена, незважаючи на повідомлення позивача до ДВС про відсутність посади Генерального директора в ДП «Держекоінвест» та з урахуванням відсутності повноважень у позивача на виконання вимог державного виконавця, оскільки ДП «Держекоінвест» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року та згідно акту прийму-передачі від 18.02.2015 року було віднесено до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України. Також, згідно п.8.2 розділу 8 Статуту державного підприємства «Держекоінвест» зазначена посада відсутня, а у відповідача не було підстав для накладення санкцій за невиконання вимоги за виконавчим листом, оскільки він належним чином був проінформований про неможливість виконання даного рішення. Зазначає, що у нього відсутня юридична та фінансова можливість сплатити штраф, тому просить суд скасувати постанову № ВП 45630304 від 17 лютого 2015р. про накладення штрафу у розмірі 1360,00 грн. за невиконання виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Києва, виданого 10 жовтня 2014р. Вважає такі дії відповідача неправомірними і тому звернувся до суду із цим позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначивши про законність своїх вимог про накладення штрафу за невиконання рішення суду про поновлення на роботі.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на свої письмові заперечення проти позову.
Суд, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з»ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтується позов, об»єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та
інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч.4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Судом встановлено, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України перебуває виконавче провадження № 45630304, згідно виконавчого листа № 761/27744/14-ц від 10 жовтня 2014р., виданого Шевченківським районним судом м. Києва, за яким допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_2 на роботі на посаді Генерального директора Державного підприємства «Держекоінвест» з 11 вересня 2014р.
27 листопада 2014р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом, яку було направлено для виконання на адресу позивача, та у зв»язку з невиконання такої вимоги постановою державного виконавця від 29.01.2015 року було накладено штраф в розмірі - 680 грн.
Листами від 12.02.2015 року та від 06.03.2015 року відповідача було повідомлено про відсутність посади Генерального директора в ДП «Держекоінвест» та про віднесення вказаного підприємства розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року та згідно акту прийму-передачі від 18.02.2015 року до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.3 ст.14 КАС України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Вимогами ч.1,2 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
На виконання вказаних вимог закону спершу була винесена постанова від 29.01.2015 року про накладення штрафу в розмірі - 680 грн. та 17 лютого 2015р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України була винесена постанова про накладення штрафу у розмірі - 1360,00 грн. та в квітні 2014 року було винесено подання до Солом»янського РУ ГУМВС України в м.Києві про вирішення питання про притягнення винних посадових осіб ДП «Держекоінвест» до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду щодо поновлення на роботі ОСОБА_2
На доведення правомірності своїх позовних вимог щодо скасування рішення відповідача про накладення штрафу позивач та його представник в судовому засіданні посилались на неможливість виконання виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Києва від 10.10.2014р. про поновлення на роботі ОСОБА_2 на посаді Генерального директора ДП «Держекоінвест» з 11.09.2014 року зважаючи на те, що п.8.2 розділу 8 Статуту ДП «Держекоінвест» посада генерального директора відсутня та підприємство позивача - ДП «Держекоінвест» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року та згідно акту прийму-передачі від 18.02.2015 року було віднесено до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, а тому станом на даний час не вправі замість Міністерства приймати рішення про поновлення на роботі ОСОБА_2
Між тим, вказані доводи позивача можуть бути предметом судового розгляду у передбачений ст.ст.373, 378 ЦПК України спосіб, і аж ніяк не є підставами для скасування оскаржуваного рішення відповідача про накладення штрафу, оскільки за встановлених судом обставин останній, діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Крім того, рішення Шевченківського районного суду м.Києва від 10.10.2014 року набуло законної сили, а тому встановлені ним обставини є доведеними та підлягають виконання на території України всіма підприємствами та організаціями в силу ст.124 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, інші посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України було доведено правомірність свого рішення щодо винесення постанови про накладення штрафу, і при прийнятті вказаного рішення він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Зважаючи на викладені обставини, оцінюючи всі зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов Державного агентства екологічних інвестицій України не підлягає задоволенню.
На підстав викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 18, 19, 71-72, 158-163, 167, 254, 256 КАС України, ст.ст. 1, 11, 28, 82, 89 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
Адміністративний позов Державного агентства екологічних інвестицій України до Державної виконавчої служби України, третя особа: Міністерство екології та природних ресурсів України про скасування постанови №ВП 45630304 від 17 лютого 2015 року про накладення штрафу, - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: (