"12" травня 2015 р.Справа № 923/31/15
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Воронюка О.Л.
Суддів: Лашина В.В., Мирошниченко М.А.
при секретарі Станковій І.М.
За участю:
Від Виконавчого комітету Херсонської міської ради - Феєр А.Ю.; довіреність № 9-72-9/21; дата видачі: 22.01.2015;
Від Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" - Предейн А.К.; довіреність № 01/04-08/1119; дата видачі: 27.05.2014;
Від Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" - Глоба К.М.; довіреність № 01/04-08/770; дата видачі: 16.04.2015;
Представник Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином.
Розглянувши апеляційну скаргу Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
на рішення господарського суду Херсонської області від 03.03.2015 року
по справі № 923/31/15
за позовом: Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до: Виконавчого комітету Херсонської міської ради
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона"
про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.04.2014р. № 32-р/к
Відповідно до ст.ст. 44, 811 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами
В судовому засіданні 12.05.2015р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Встановила:
13.01.2015 ухвалою господарського суду Херсонської області порушено провадження по справі за позовом Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Виконавчого комітету Херсонської міської ради про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.04.2014р. № 32-р/к.
05.02.2015 ухвалою господарського суду Херсонської області залучено Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
03.03.2015 рішенням господарського суду Херсонської області відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Судовий акт обґрунтовано тим, що для виконавчих органів відповідних рад, зокрема, міських рад, не передбачено повноважень на встановлення порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки), встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення в м.Херсоні (зокрема, які надаються населенню м. Херсона).
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою звернулось Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в якій просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 03.03.2015 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги частково, а саме позов в частині зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом встановлення порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) у м. Херсоні та затвердження розміру плати за ці види робіт.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у прохальній частині апеляційної скарги скаржник припустився технічної описки, а саме просив суд скасувати рішення господарського суду Київської області, проте, як вбачається із тексту апеляційної скарги Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України не погоджується із рішенням господарського суду Херсонської області від 03.03.2015.
Крім того із пункту 3 прохальної частини апеляційної скарги вбачається, що Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить розглянути апеляційну скаргу без його участі.
Заслухавши пояснення присутніх представників сторін , дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту встановлених обставин та їх юридичну оцінку, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно з ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються названим Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (частини перша і друга статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Згідно зі ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001р., розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, зокрема, про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Як вбачається із матеріалів справи, Адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від було прийнято рішення № 32-р/к за результатами розгляду справи № 73/1-13 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Виконавчим комітетом Херсонської міської ради .
Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішення № 32 бездіяльність Виконавчого комітету Херсонської міської ради, яка полягає у не встановленні порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) та не затвердженні розміру плати за проведення цих видів робіт, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачено п. 7 ст. 50, ст. 17 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді створення умов для вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення № 32 Виконком зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції протягом трьох місяців з дня отримання Рішення № 32, шляхом встановлення порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) у м. Херсоні, а також, шляхом затвердження розміру плати за ці види робіт.
Відповідно до п. 3 резолютивної частини Рішення № 32 Виконком зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шляхом встановлення протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про затвердження порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) у м.Херсоні, тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до належного економічного обґрунтування витрат на ці послуги з урахуванням витрат на проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки).
Вищезазначене рішення Адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було направлено Виконавчому комітету Херсонської міської ради та факт його отримання підтверджується повідомленням про вручення.
Як уже зазначалося вище пунктом 2 резолютивної частини рішенням Адміністративної колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від № 32-р/к за результатами розгляду справи № 73/1-13 Виконком зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції протягом трьох місяців з дня отримання Рішення № 32, шляхом встановлення порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) у м. Херсоні, а також, шляхом затвердження розміру плати за ці види робіт.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Як вірно встановлено господарським судом Херсонської області, відповідно до ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить:
1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм;
2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону;
3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням;
4) визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;
5) управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації;
6) забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості;
7) встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців;
8) інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам;
9) укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг;
10) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг;
11) проведення моніторингу виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства;
12) вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Законом України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" при встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, діяльність яких регулюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню цими національними комісіями.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012р. № 279, затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.1.2. цих Ліцензійних умов, дані умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Згідно з п. 1.4. цих Ліцензійних умов Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює ліцензування господарської діяльності:
- суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік;
- суб'єктів господарювання, системи централізованого водопостачання та водовідведення яких розташовані на території двох або більше областей (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь);
- підприємств з іноземними інвестиціями, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Щодо порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) та судова колегія вважає за необхідне зазначити таке:
Частинами 2, 3 статті 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлений порядок повірки вимірювальної техніки відповідно до якої засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів подавати засоби вимірювальної техніки на повірку).
Відповідно до цієї ж норми Закону та деяких інших нормативних актів періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. При цьому статтею 46 зазначеного закону передбачено Підприємства, організації та фізичні особи оплачують метрологічні роботи, пов'язані із здійсненням на госпрозрахункових засадах усіх видів державного метрологічного контролю, визначених статтею 21, а також послуги, передбачені частиною четвертою статті 15 цього Закону, в порядку ( 805-2012-п ), встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 10 цієї ж статті місцеві органи виконавчої влади повинні сприяти проведенню повірки засобів вимірювальної техніки на місці їх експлуатації, у тому числі: надавати відповідні приміщення, забезпечувати допоміжним персоналом і транспортом, повідомляти власників і користувачів засобів вимірювальної техніки про час і місце проведення повірки.
Колегія суддів вважає правомірним посилання господарського суду Херсонської області у своєму рішення на Постанову Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" адже вона визначає порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення; порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем; порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Цей Порядок застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та органами місцевого самоврядування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012р. № 805 затверджений Порядок оплати метрологічних робіт і послуг, яким визначено механізм оплати підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями метрологічних робіт, пов'язаних із здійсненням на госпрозрахункових засадах усіх видів державного метрологічного контролю, визначених ст. 21 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", та послуг, передбачених ч. 4 ст.15 цього ж Закону. Згідно з п. 2 даного Порядку замовники оплачують, серед іншого, роботи з повірки засобів вимірювальної техніки. Згідно з п. 3 даного Порядку вартість цих робіт розраховується відповідно до Методики визначення вартості метрологічних робіт і послуг, що затверджується Мінекономрозвитку.
У своїй апеляційній скарзі Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України зазначає про те, що на виконання приписів чинного законодавства України, зокрема на Закону України «Про житлово - комунальні послуги» та на Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Виконком зобов'язаний зокрема затверджувати порядок проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) у м. Херсоні.
Проте, зазначене твердження колегією суддів не приймається, оскільки як вірно встановлено господарським судом Херсонської області нормами Законів України "Про метрологію та метрологічну діяльність", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про місцеве самоврядування в Україні" для виконавчих органів відповідних рад, зокрема, міських рад, не передбачено повноважень на встановлення порядку проведення періодичної повірки квартирних приладів обліку води, їх обслуговування і ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки).
Також посилання скаржника на те, що жодних документів відповідачем із вищезазначених питань не розроблялося та не затверджувалося колегією суддів не приймається, оскільки законодавство України не наділяє Виконком зазначеними повноваженнями.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі, та матеріали справи не спростовують вищенаведені висновки суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що оскаржене судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Херсонської області від 03.03.2015 року по справі № 923/31/15 відповідає вимогам закону та обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 85 ,99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
Постановила :
Рішення господарського суду Херсонської області від 03.03.2015 року по справі № 923/31/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України без задоволення.
Повний текст складено та підписано 14.05.2015
Головуючий суддя О.Л. Воронюк
Суддя В.В. Лашин
Суддя М.А. Мирошниченко