Рішення від 14.05.2015 по справі 917/501/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.05.2015 Справа № 917/501/15

за позовом Лубенського міжрайонного прокурора Полтавської області, вул. Старо-Троїцька, 13, м. Лубни, Полтавська обл., 37500 в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни - водоканал" Лубенської міської ради, вул. Авіаторська, 22, 13, м. Лубни, Полтавська обл., 37500 (орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Лубенська міська рада Полтавської області)

до Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022 в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Крупської, 1, м. Лубни, Полтавська обл., 37500

про стягнення 19 354,57 грн.

Суддя Ківшик О.В.

Представники у судовому засіданні 09.04.2015 р. :

від прокуратури: Копитець О.О., посвідчення № 026724 від 10.06.2014 р.;

від позивача: Крамаренко В.В., довіреність № 1 від 19.12.2013 р.;

від відповідача: Рубан Т.М., довіреність № 10-75/3172 від 18.03.2015 р., Ковтун Ю.І., довіреність № 10-74/2107 від 23.02.2015 р..

У судовому засіданні 09.04.2015 р. з огляду на встановлену судом необхідність надання учасникам процесу часу для представлення додаткових доказів було оголошено перерву в порядку ст. 77 ГПК України до 14.05.2015 р. до 11 год. 30 хв..

Представники у судовому засіданні 14.05.2015 р. до оголошеної перерви :

від прокуратури: Мушук Т.В, посвідчення № 024509 від 06.02.2014 р.;

від позивача: Крамаренко В.В., довіреність № 1 від 19.12.2013 р.;

від відповідача: Рубан Т.М., довіреність № 10-75/3172 від 18.03.2015 р., Ковтун Ю.І., довіреність № 10-74/2107 від 23.02.2015 р..

У судовому засіданні 14.05.2015 р. з огляду на задоволене судом клопотання представників відповідача про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи було оголошено перерву в порядку ст. 77 ГПК України до 14.05.2015 р. до 13 год. 30 хв..

Представники у судовому засіданні 14.05.2015 р. після оголошеної перерви :

від прокуратури: Мушук Т.В, посвідчення № 024509 від 06.02.2014 р.;

від позивача: Крамаренко В.В., довіреність № 1 від 19.12.2013 р.;

від відповідача: Рубан Т.М., довіреність № 10-75/3172 від 18.03.2015 р., Ковтун Ю.І., довіреність № 10-74/2107 від 23.02.2015 р..

14.05.2015 р. у судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення, залучено її до матеріалів справи та повідомлено про термін виготовлення повного тексту судового рішення.

Суть спору: розглядається позовна заява Лубенського міжрайонного прокурора Полтавської області в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни - водоканал" Лубенської міської ради про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" збитків в сумі 19 354,57 грн., заподіяних останнім державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Відповідачем заявлене клопотання № 10-75/5910 від 14.05.2015 р. (вх. № 7039 від 14.05.2015 р.) про залишення позову без розгляду, яке судом відхиляється за обґрунтуванням, наведеним у мотивувальній частині даного рішення.

Після оголошеної у судовому засіданні 14.05.2015 р. перерви в порядку ст. 77 ГПК України до 14.05.2015 р. до 13 год. 30 хв. з огляду на задоволене судом клопотання представників відповідача про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи відповідачем заявлене клопотання № 10-75/5919 від 14.05.2015 р. (вх. № 7107 від 14.05.2015 р.) про здійснення технічної фіксації розгляду справи. Судом дане клопотання задовольняється як таке, що відповідає чинним процесуальним нормам. Судовий процес фіксується технічними засобами відповідно до положень ч. 3 ст. 44 ГПК України та відображається у протоколі судового засідання на підставі положень ст. 81-1 ГПК України.

Позивач підтримує позовні вимоги за мотивами, викладеними у позовній заяві, письмових поясненнях № 01-04/370 від 20.03.2015 р. (вх. № 4002 від 23.03.2015 р.) та письмових поясненнях №01-04/566 від 12.05.2015 р. (вх. № 6975 від 13.05.2015 р.).

Лубенський міжрайонний прокурор Полтавської області підтримує позов у повному обсязі за обґрунтуванням наведеним у позовній заяві.

Відповідач позовні вимоги не визнає, про що зазначає у відзиві на позов № 13-15-01-05/537 від 31.03.2015 р. (вх. № 4985 від 07.04.2015 р.) та доповненнях до відзиву № 10-75/4349 від 08.04.2015 р. (вх. № 5069 від 08.04.2015 р.).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, оцінивши надані докази, суд

встановив :

01.01.2014 р. між Комунальним підприємством "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради (виконавець) та Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (споживач) було укладено Договір № 183 (а.с. 19-22, далі - Договір № 183 від 01.01.2014 р.) на надання послуг з водопостачання та водовідведення з об'єктів та території загальною площею 0,10245 га, які орендує відповідач у Лубенської міської ради та розміщених за адресою : м. Лубни, вул. Крупська, 1.

При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне :

- виконавець зобов'язується надавати споживачу вчасно та відповідної якості послуги з водопостачання та водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно здійснювати оплату за споживання і користування послугами за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбаченим цим Договором. Предметом Договору є : послуги централізованого водопостачання води та послуги централізованого водовідведення (п. 1 та п. 2 Договору № 183 від 01.01.2014 р.);

- тарифи на послуги становлять : на послуги централізованого водопостачання води - 10,025 грн./м3 та на послуги централізованого водовідведення - 16,63 грн./м3 (п. 3 Договору № 183 від 01.01.2014 р.);

- розмір споживання згідно розрахунків на момент укладання Договору становить усього : 7 000 м3/рік, в тому числі : централізоване водопостачання води 7 000 м3/рік та централізоване водовідведення - згідно розрахунку. Кількість стічних вод, які надходять у каналізацію, визначається за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання, згідно з показаннями водолічильників, а у разі їх відсутності - за діючими нормами водоспоживання з урахуванням п. 13,п. 13.1 та п. 13.2 та Додатків до цього Договору. Плата за надані послуги справляється згідно отриманих рахунків протягом 5-ти банківських днів, з дня отримання останніх, але не пізніше 25-го числа розрахункового місяця. Розрахунок об'ємів послуг, перелік об'єктів користування, встановлюється сторонами в додатку № 2 до цього Договору (ч. 1- ч. 4 п. 4 Договору №183 від 01.01.2014 р.);

- скидання споживачем з перевищенням допустимих концентрацій оплачується за підвищеним тарифом відповідно до "Правил приймання стічних вод підприємств". Допустимі концентрації забруднюючих речовину скидах споживачів у комунальні системи водовідведення та зливні станції виконавця вказані в додатку № 3 до цього Договору (ч. 2 п. 5 Договору № 183 від 01.01.2014 р.);

- споживач, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі. Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об'єм стічних вод. Період, за який стягується плата за скид стічних вод Споживача з перевищенням допустимих концентрацій, установлених разовим аналізом, визначається згідно з місцевими правилами приймання (п. 18.1 Договору № 183 від 01.01.2014 р.);

- даний Договір діє з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р. (п. 27 Договору № 183 від 01.01.2014 р.).

До Договору № 183 від 01.01.2014 р. між сторонами було укладено (підписано представниками сторін та скріплено їх печатками), обумовлені Договором Додатки № 1-3, а.с. 20-21)

З огляду на те, що вищезазначений Договір закінчив свою дію 31.12.2014 р., 01.01.2015 р. між Комунальним підприємством "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради та Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" було укладено Договір № 183 (а.с. 23-26, далі - Договір № 183 від 01.01.2015 р.) на надання послуг з водопостачання та водовідведення з об'єктів та території загальною площею 0,10245 га, які орендує відповідач у Лубенської міської ради та розміщених за адресою : м. Лубни, вул. Крупська, 1. Даний Договір є ідентичним за його змістом, за виключенням пункту 27, в якому визначено термін дії Договору, а саме : "даний Договір діє з 01.01.2015р. по 31.12.2015 р..

До Договору № 183 від 01.01.2015 р. між сторонами було укладено (підписано представниками сторін та скріплено печатками сторін) обумовлені Договором Додатки № 1-3, а.с. 25-26). Зокрема, у Додатках № 3 до Договорів № 183 від 01.01.2014 р. та від 01.01.2015 р. сторонами погоджено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у скидах стічних вод Підприємств у комунальну мережу каналізації м. Лубни.

В дотримання умов Договорів № 183 від 01.01.204 р. та від 01.01.2015 р. позивачем виконувались зобов'язання з надання відповідачу послуг водопостачання та водовідведення, зокрема, у жовтні 2014 р. позивачем надано, а відповідачем отримано від останнього послуги на загальну суму 3 229,34 грн. (в т. ч. : 1 166,91 грн. за послуги водопостачання; 1 869,98 грн. за послуги водовідведення та 192,82 грн. за послуги відведення дощових та стічних вод); у січні 2015 р. позивачем надано, а відповідачем отримано від останнього послуги на загальну суму 4 904,28 грн. (в т. ч. : 1 732,32 грн. за послуги водопостачання; 2 755,50 грн. за послуги водовідведення та 416,46 грн. за послуги відведення дощових та стічних вод). Дані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями належним чином оформлених актів наданих послуг № 141 від 27.01.2015 р., № 473 від 31.01.2015 р. та № 5604 від 20.10.2014 р. (а.с. 10-12).

За даними позивача, 14.10.2014 р. та 20.01.2015 р. відповідач відмовив представникам комунального підприємства "Лубни-водоканал" у відборі проб, не надавши уповноваженого представника для їх відбору, чим порушив чинне законодавство України. Дані обставини зафіксовані у складених позивачем Актах про недопущення до відбору проб стічних вод № 377 від 14.10.2014 р. та № 28 від 20.01.2015 р. (а.с. 30 та а.с. 34).

Враховуючи відмову відповідача 14.10.2014 р. та 20.01.2015 р. у відборі проб та не прибуття уповноважених представників відповідача у встановлений законодавством інтервал часу (30 хвилин), КП "Лубни-водоканал" було здійснено нарахування вартості послуг з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий жовтень місяць (обсяг скинутих відповідачем стічних вод 93,686 м3) на суму 7 789,99 грн. та за розрахунковий січень місяць (обсяг споживання 139,081 м3) на суму 11 564,58 грн..

22.10.2014 р. та 30.01.2015 р. комунальним підприємством "Лубни-водоканал" було складено претензії № 01-04/1222 та № 01-04/129 (а.с. 28 та а.с. 32), в яких останній вимагав від відповідача сплатити визначені ним суми протягом 7-ми банківських днів. Дані претензії були направлені на адресу відповідача разом з копіями актів про недопущення до відбору проб стічних вод № 377 від 14.10.2014 р. та № 28 від 20.01.2015 р., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями описів вкладення у цінний лист (а.с. 27 та а.с. 31). Вищезазначені претензії залишені відповідачем без реагування, а визначена позивачем сума збитків у розмірі 19 354,57 грн. відповідачем не сплачена.

Вважаючи права та інтереси держави порушеними, Лубенського міжрайонного прокурора Полтавської області з метою їх захисту звернувся до суду в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни - водоканал" Лубенської міської ради про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" збитків в сумі 19 354,57 грн., заподіяних останнім державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Правовідносини суб'єктів господарювання з даного питання регулюються договором № 183 від 01.01.2014 р. та 01.01.2015 р., Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за № 403/6691), Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (затверджена Наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за № 402/6690 (надалі - Інструкція), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області (рішенням виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 р. затверджено "Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області", які визначають порядок приймання стічних вод до комунальної каналізації м. Лубни та встановлюють відповідальність, заходи впливу за порушення цих Правил).

У відповідності до положень Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. В свою чергу, згідно норм Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами. Також обов'язковими до виконання на відповідній території є рішення органів місцевого самоврядування, в силу Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п. 2.3.1 місцевих Правил Підприємства мають право користуватися послугами комунальної системи каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування та укладеного договору на послуги водовідведення. У пункті 2.4.1 місцевих Правил зазначено, що Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, Правил приймання та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки КП "Лубни-водоканал" за надані послуги.

У п. 7.4 Правил приймання стічних вод № 37 зазначено, що підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання.

Місцевими Правилами (п.п. 4.7.4, 4.7.5, 4.7.12, 4.7.13) передбачено право Водоканалу проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження Підприємства.

Відповідно до п. 7.9 Правил № 37, прирівняними до скиду понаднормативних забруднень є такі порушення, як : відмова Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволікання з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття) або створення перешкод у відборі проб з боку представників підприємства.

Розділом 4.7 місцевих Правил визначений порядок контролю за скидом стічних вод. Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, які скидають підприємства. Згідно п. 4.8.10. Правил при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, водоканал складає акт про перешкоду у відборі проб в односторонньому порядку. На підставі акту водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий місяць, в якому було вчинено дане порушення.

Пункт 2.4.18. місцевих Правил покладає на споживачів обов'язок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 39 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Як вже зазначалось у описовій частині даного рішення, в матеріалах справи містяться два акти про недопущення до відбору проб стічних вод : № 377 від 14.10.2014 р. та № 28 від 20.01.2015 р., в яких зафіксовано порушення з боку відповідача Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, позивачем здійснено нарахування вартості послуг з коефіцієнтом кратності К = 5 за жовтень 2014 р. та січень 2015 р. та визначено суму завданих відповідачем збитків у розмірі 11 564,58 грн. (загальна за обома актами). Обсяги фактичного водовідведення у вказані місяці відповідачем не спростовуються.

Рішенням Виконавчого комітету Лубенської міської ради від 29.03.2012 р. № 69 встановлено тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, що надаються Комунальним підприємством "Лубни-водоканал".

З аналізу наведених норм права суд дійшов висновку про те, що доказом на підтвердження вчинення правопорушення у вигляді недопущення працівників Комунального підприємства "Лубни-водоканал" для відбору проб стічних вод на об'єкт, який належить споживачу, є складені працівникам Комунального підприємства "Лубни-водоканал" акти про фіксацію такого правопорушення. Аналогічної правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України, зокрема, у постанові від 29.10.2014 р. у справі № 917/615/14.

З матеріалів справи вбачається, що відповідача було повідомлено про допущене останнім порушення шляхом надсилання останньому претензій та копій вищезазначених актів. На момент розгляду даної справи та винесення рішення визначена позивачем сума завданих відповідачем збитків не сплачена. Не містять і матеріали справи доказів оскарження у встановленому порядку відповідачем актів про недопущення до відбору проб стічних вод № 377 від 14.10.2014 р. та № 28 від 20.01.2015 р. після отриманих від позивача претензій, на наявність таких представники відповідача не посилаються.

За приписами ст. 1116 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Таким чином, для притягнення до цивільно-правової відповідальності відповідача у вигляді відшкодування заподіяної ним шкоди є наявність складу правопорушення : протиправна поведінка особи, шкода, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення виключає настання відповідальності у вигляді відшкодування шкоди. При цьому чинне законодавство передбачає принцип вини контрагента або особи, яка завдала шкоду як підставу для відшкодування заподіяних збитків (шкоди) : за приписами ст. п. 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами справи доведено вчинення відповідачем протиправних дій у вигляді порушення Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, розмір збитків позивачем визначено з дотриманням вимог законодавства та не спростовано відповідачем, наявний причинно-наслідковий зв'язок як об'єктивний наслідок поведінки завдавача шкоди в даному випадку, що свідчить про доведеність підстав для притягнення відповідача до цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування заподіяної ним майнової шкоди з огляду на наявність повного складу правопорушення, а тому позовні вимоги щодо стягнення завданої відповідачем майнової шкоди в розмірі 19 354,57 грн. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Посилання відповідача в заперечення проти позову на не оформлення пред'явленої до стягнення у даній справі суми первинними бухгалтерськими документами та відсутністю заборгованості за послуги з водопостачання та водовідведення згідно акту звірки між сторонами станом на 01.03.2015 р. судом як правомірні не оцінюються. За приписами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями) первинними бухгалтерськими документами фіксується здійснення господарської операції, в той час, як нанесення збитків не є такою. Решта заперечень відповідача проти позову спростовується наведеним вище.

Як зазначалося вище, відповідачем заявлене клопотання № 10-75/5910 від 14.05.2015 р. (вх. № 7039 від 14.05.2015 р.) про залишення позову без розгляду, яке судом відхиляється за наступним обґрунтуванням.

Згідно ст. 121 Конституції України одним із завдань прокуратури є представництво інтересів держави у суді у випадках визначених законом.

Підставами представництва інтересів держави відповідно до положень ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтею 2 ГПК України передбачено право прокурора подавати до господарського суду позовні заяви в інтересах держави, зазначивши орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Згідно ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтями 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно із ст. 327 Цивільного кодексу України, управління майном, що знаходиться в комунальній власності, здійснюють територіальна громада і створені нею органи місцевого самоврядування.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме: ч. 1 ст. 60, визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління об'єктами житлово-комунального господарства віднесено до власних повноважень органів місцевого самоуправління. Виконання органами місцевого самоврядування власних повноважень здійснюється у тому числі через створені ними підприємства.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 вказано, що із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарюючих товариств з частиною державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств.

Виходячи з аналізу наведених вище норм та положення п. 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Лубенська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, вона є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. Позивач - КП "Лубни-водоканал" - є суб'єктом комунальної форми власності, тобто підприємством, що належить територіальній громаді міста Лубни, діє в інтересах органів місцевого самоврядування задля забезпечення інтересів мешканців громади в отриманні комунальних послуг тобто надає соціально важливі послуги.

Враховуючи викладене, Лубенська міжрайонна прокуратура правомірно звернулася з позовом в інтересах держави в особі КП "Лубни-водоканал" з метою реалізації представницької функції прокуратури по захисту інтересів держави, оскільки невиконання відповідачем обов'язків по сплаті збитків, завданих навколишньому природному середовищу, перешкоджає реалізації державної політики у природоохоронній сфері та прямо порушує економічні інтереси держави, що з огляду на норми чинного законодавства України є підставою для здійснення представницьких функцій прокурором шляхом подання позову для захисту інтересів держави.

Аналогічної правової позиції дотримується і Вищій господарський суд України (постанови від 16.03.2015 р. у справі № 5011-32/13806-2012, від 01.04.2015 р. у справі № 914/2896/14, від 14.04.2015 р. у справі № 922/4504/14, від 30.04.2015 р. у справі № 914/4378/14 та інших).

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регулюється законом України №3674-VI від 08.07.2011 року "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями). Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" із заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів, сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 мінімальних заробітних плат. Статтею 8 Закону України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII "Про Державний бюджет України на 2015 рік" з 01.01.2015 р. встановлено, що мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становить 1 218,00 грн..

Виходячи з наведеного та беручи до уваги ціну позову у даній справі, судовий збір в розмірі 1 827,00 грн. відповідно до ст. 49 ГПК України покладається на відповідача

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 36022, ідентифікаційний код юридичної особи 00131819) в особі Лубенської філії Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Крупської, 1, м. Лубни, Полтавська обл., 37500, ідентифікаційний код юридичної особи 25717153), р/р 26008172378068 ПРБ КБ "Приватбанк" м. Полтава :

- на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради (вул. Авіаторська, 22, м. Лубни, Полтавська область), р/р № 26003281979600 в ПАТ "УкрСиббанк" м. Харків, МФО 351005 - 19 354,57 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів;

- в доход державного бюджету України, отримувач коштів: УДКСУ у м. Полтаві (м. Полтава), 22030001, код отримувача (код ЄДРПОУ) 38019510; рахунок отримувача: 31214206783002; банк отримувача: ГУДКСУ у Полтавській області; код отримувача 831019; код класифікації доходів бюджету 22030001 - 1 827,00 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складене 15.05.2015 р..

Суддя О.В.Ківшик

Примітка : Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня прийняття рішення, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.