Ухвала від 12.05.2015 по справі 809/294/13-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 року Справа № 876/6545/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суджу від 5 березня 2013 року у справі за позовом Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2013 року позивач - Дочірнє підприємство «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» звернулося з позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 20.11.2012 року № 0000791502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 18 802,14 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суджу від 5 березня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції, з посиланням на п. 87.9 ст.87 ПК України, мотивована тим, що сплачувані позивачем суми податкових зобов'язань, згідно представлених суду платіжних доручень, податковий орган правомірно зараховував в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Судом першої інстанції не взято до уваги посилання позивача на порушення Калуською ОДПІ вимог Законів України «Про податок на додану вартість», «Про систему оподаткування» та «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки такі втратили свою чинність на момент виникнення спірних правовідносин.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною та необґрунтовано, прийнятою з неповним встановленням обставин справи, Дочірнє підприємство «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суджу від 5 березня 2013 року та повністю задовольнити позов.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що при застосуванні штрафних санкцій, внесених в податкове повідомлення-рішення №0000791502 від 20.11.2012р. Калуська ОДПІ посилалась на податкові декларації ДП «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» за серпень-жовтень 2008 р., листопад 2009 р., листопад-грудень 2010 р., липень-грудень 2011 р., лютий, квітень, вересень 2012 р. Згідно всіх згаданих податкових декларацій наше підприємство справно, без затримок сплатило всі узгоджені суми податку на додану вартість,що підтверджується представленими суду копіями платіжних доручень.

Апелянт звертає увагу на те, що судом першої інстанції не прийнято до уваги роз'яснення, викладені ВАСУ в інформаційному листі №358/13/13-09 від 17.03.2009 року, де зазначається, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань,які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету,є неправомірним. Таким чином, в супереч роз'ясненням ВАСУ та нормам п.1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою НБУ від 21.01.2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за №377/89/76 суд неправомірно застосовує норми Податкового кодексу, в тому числі в період до набрання чинності ПК України і таким чином стверджує про правомірність самовільної зміни призначення платежу Відповідачем.

Крім того, стверджує, що по деяких податкових деклараціях пройшли строки давності, тому нарахування по них штрафних санкцій є незаконним.

Вважає, що Калуська ОДПІ незаконно нарахувала ДП «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» ігноруючи постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду, якими було скасовано ряд податкових повідомлень-рішень, винесених податковим органом.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 20.11.2012 року Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області проведено невиїзну документальну перевірку Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 2484/1502/25072319 від 20.11.2012 року, згідно висновків якого перевіркою встановлено порушення п.203.2 ст.203 ПК України, а саме протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

На підставі даного акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0000791502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 18 802,14 грн.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПК), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 203.2 ст.203 ПК України встановлено, що платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на додану вартість протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Апеляційний суд вважає судом першої інстанції правомірно не взято до уваги посилання позивача на порушення Калуською ОДПІ вимог Законів України «Про податок на додану вартість», «Про систему оподаткування» та «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки такі втратили свою чинність на момент виникнення спірних правовідносин.

Також безпідставними є покликання апелянта на лист ВАСУ від 17.03.2009 року №358/13/13-09, оскільки рекомендаційний характер вказаного листа містить посилання на норми Закону країни «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який втратив чинність на момент винесення оскаржуваного податкового-повідомлення рішення.

З аналізу вказаних норм та обставин справи, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що сплачувані позивачем суми податкових зобов'язань, згідно наявних в матеріалах справи платіжних доручень, податковий орган правомірно зараховував в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Таким чином, Калуська ОДПІ в Івано-Франківській області, при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0000791502 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 18 802,14 грн., діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, в зв'язку з чим судом першої інстанції правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про його скасування.

З огляду на викладене, на думку апеляційного суду, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суджу від 5 березня 2013 року у справі №809/294/13-а за позовом Дочірнього підприємства «Модерн-К» КП БМФ «Будінвест-Карпати» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник