Ухвала від 12.05.2015 по справі 2а-11064/10/1370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 року Справа № 876/3487/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суджу від 11 березня 2015 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа - Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2010 року позивач - Державна податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому, із урахуванням уточнення позовних вимог, просить стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 154 400,00 грн.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2015 року до участі у справі залучено третю особу без самостійних вимог на предмет спору - Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області.

Постановою Львівського окружного адміністративного суджу від 11 березня 2015 року в задоволенні позовних відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. Таким чином, безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації транспортного засобу, а не після.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, винесеною із порушенням норм матеріального та процесуального права, Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суджу від 11 березня 2015 року та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови порушено ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», якою встановлено, що кожна фізична особа, перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів, зобов'язана сплатити податок з власників транспортних засобів.

Апелянт стверджує, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу фактично не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_1 здійснено першу реєстрацію в Україні наступних транспортних засобів:

- 27.06.2009 р. - автомобіль марки MERCEDES-BENZ (державний номерний знак НОМЕР_1) 1998 року випуску;

- 27.06.2009 р. - автомобіль марки MERCEDES-BENZ (державний номерний знак НОМЕР_2) 1998 року випуску;

- 13.06.2009 р. - автомобіль марки VOLKSWAGEN (державний номерний знак НОМЕР_3) 1998 року випуску;

- 08.07.2009 р. - автомобіль марки VOLKSWAGEN (державний номерний знак НОМЕР_4) 1998 року випуску;

- 12.02.2008 р. - автомобіль марки MERCEDES-BENZ (державний номерний знак НОМЕР_5) 1999 року випуску;

- 27.06.2009 р. - автомобіль марки VOLKSWAGEN (державний номерний знак НОМЕР_6) 1999 року випуску.

Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час здійснення першої реєстрації вказаних транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті, становить 154 400,00 грн.

Листом від 29.10.2010р. №29413/9/19- 023/1385 ДПІ у Залізничному районі м. Львова повідомило, що кошти з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від ОСОБА_1 до місцевого бюджету Залізничного району м. Львова не надходили.

Згідно ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться (ч.6 ст.5 названого Закону).

У відповідності до абз.13 п.8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Встановлено, що згідно даних управління Державтоінспекції Львівського ГУ МВС України у Львівській області проведено першу реєстрацію в Україні вищезазначених транспортних засобів, але при цьому не долучено квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання, що оскільки державній реєстрації транспортного засобу передує обов'язкова процедура проплати відповідних платежів, тому суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Таким чином, реєстрація вищевказаного транспортного засобу без сплати встановленого законом податку тягне за собою відповідальність не відповідача, а посадових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області, які здійснили таку реєстрацію.

Разом з тим суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що як слідує з матеріалів справи, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 р. у справі № 2а-2234/11/1370 задоволено позов ОСОБА_1 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортних засобів марки: Mercedes-Benz 412D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_1, здійснену 27.06.2009 р; Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2 здійснену 27.06.2009р.; Volkswagen LT46, 1999 р.в., д.н.з. НОМЕР_3, здійснену 13.06.2009р.; Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, здійснену 08.07.2009р.; Mercedes-Benz Sprinter312, 1999 р.в., д.н.з. НОМЕР_5 здійснену 12.02.2008р. Вказано постанова набрала законної сили.

Таким чином, судовим рішенням у справі № 2а-2234/11/1370 встановлено протиправність державної реєстрації на ім'я ОСОБА_1 вказаних транспортних засобів.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.ст.198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суджу від 11 березня 2015 року у справі №2а-11064/10/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа - Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник