Ухвала від 14.05.2015 по справі 700/224/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 700/224/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Пічкур С.Д. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

УХВАЛА

Іменем України

14 травня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

розглянув в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області на постанову Лисянського районного суду Черкаської області від 25 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області в якому просила:

- визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області в частині відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах як доярці;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області призначити, нарахувати та виплатити пенсію на пільгових умовах з моменту звернення згідно з п. «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як доярці.

Постановою Лисянського районного суду Черкаської області від 25 березня 2015 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає на порушення судом першої інстанції матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи те, що справу можливо вирішити на підставі наявних у ній доказів, а також те, що відсутні клопотання сторін про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила про апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала дояркою в період з 01.01.1991 року по 22.01.1996 року, 28.10.1996 року по 09.09.2002 року в КСП «Пархоменка», та в період з 10.02.1996 року по 19.08.1996 року, з 20.09.2002 року по даний час в ТОВ «Світанок».

22.09.2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області від 16.11.2012 року № 21, відмовлено в підтвердженні пільгового стажу роботи позивача за періоди з 01.01.1992 року по 22.01.1996 року та з 28.10.1996 року по 09.09.2002 року, оскільки не підтверджено виконання встановлених норм обслуговування.

На підставі зазначеного вище рішення, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач неправомірно не зарахував позивачці до пільгового стажу спірні періоди роботи, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Надаючи правову оцінку встановленим в справі обставинам та фактам , колегія судді звертає увагу на наступне.

Відповідно до ст.8,10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей. Право на отримання довічної пенсії та одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування мають застраховані особи і члени їхніх сімей та/або спадкоємці на умовах та в порядку, визначених цим Законом. Особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до пункту «д» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах інших підприємствах сільського господарства після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років при умові виконання встановлених норм обслуговування.

Отже, при призначенні пільгової пенсії обов'язковою умовою є виконання встановлених норм обслуговування.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів, корів закріплених за робітницею, які вона зобов'язана обслужити протягом робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

При призначені пенсії на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм.

Відповідно до пункту «в» п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений Постановою Правлінням Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 , при прийнятті документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження та має право вимагати від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб дооформлення у трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і поданих додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

У відповідності до ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.

Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»(далі - Порядок) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Виходячи з положень зазначених нормативних актів, питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства, де виконується робота, які своїми довідками підтверджують факт виконання норм обслуговування, що дає право на пенсію.

Разом з тим, відомості щодо підтвердження норм обслуговування тварин за спірні періоди роботи позивача відсутні.

Однак, зазначений факт не позбавляє права позивача на призначення пільгової пенсії за наявністю у трудовій книжці відповідних записів щодо трудового стажу дояркою.

Факт роботи позивача дояркою в період з 01.01.1992 року по 22.01.1996 та з 28.10.1996 року по 09.09.2002 року підтверджується наявними в трудовій книжці записами.

Відповідно до записів в трудовій книжці, позивач за період роботи дояркою перевиконувала норми річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві.

Крім того, рішенням Лисянського районного суду Черкаської області встановлено факт роботи позивача дояркою в СТОВ «ім.Пархоменка» в період з 09.09.2000 року по 08.09.2002 року.

Також, як вбачається з акту зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату (стаж роботи) для обчислення пенсії, складеного працівником органу Пенсійного фонду від 14.09.2012 року, позивач працювала дояркою в колгоспі «ім.Пархоменка» в період з 1990 року по 2000 рік.

Втім, з акту зустрічної перевірки вбачається, що комісія не зробила належних висновків в частині перевірки роботи позивача в колгоспі «ім.Пархоменка». Так, акт містить посилання, що перевірці підлягали книги обліку розрахунків по оплаті праці з 1990 року по 2000 рік. Однак, зі змісту акта не вбачається, що така перевірка первинних документів цього підприємства проводилась.

Наразі, відповідачем не зазначається який документ мав би визначати норми обслуговування тварин для їх врахування при вирішенні питання про призначення пенсії на пільгових умовах.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що акт зустрічної перевірки датовано 14.09.2012 року, в той час, як позивач звернулася за призначенням пенсії у вересні 2014 року.

Також, відповідно до п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Комісією на підтвердження трудового стажу не вживалися заходи щодо відібрання пояснень у таких осіб.

В той час, як вбачається з журналу судового засідання Лисянського районного суду Черкаської області від 25.03.2015 року, при розгляді даної справи судом першої інстанції було допитано ОСОБА_3, як свідка, та встановлено, що позивач виконувала норми обслуговування тварин.

Отже, наявні підстави для призначення пенсії позивачу відповідно до п. «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Лисянського районного суду Черкаської області від 25 березня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.