Головуючий у 1 інстанції - Лутай А.М.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
14 травня 2015 року справа №234/3682/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Жаботинської С.В., за участю секретаря судового засідання Куленко О.Д., позивача ОСОБА_2, представника відповідача Максюти М.О., за довіреністю від 14.04.2015 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 квітня 2015 р. у справі № 234/3682/15-а (головуючий І інстанції Лутай А.М.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 14 квітня 2015 року позовні вимоги задоволені частково. Суд першої інстанції визнав протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області щодо не включення при призначенні пенсії ОСОБА_2, як державному службовцю, фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації доходів, як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, зобов'язав Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області здійснити з 01.03.2015р. перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2, з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації доходів, як складових заробітної плати (а.с.27-29).
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не може враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.
Позивач в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу не обґрунтованою та такою що підлягає залишенню без задоволення.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 з 31.12.2014 року призначена пенсія як посадовій особі органів місцевого самоврядування у відповідності до Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ).
20 лютого 2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 2009-2014 роки.
Листом Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області від 06.03.2015р. за № 25/Б-17-01-03 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням індексації і матеріальної допомоги, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст.33 Закону №3723-ХІІ.
Згідно довідки Виконавчого комітету Біленьківської селищної ради № 20 від 31.12.2014р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ за період з 01.12.2009р. по 30.11.2014р. позивачем отримано «інші виплати», які входили в заробітну плату та складались: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, які нараховувались: за 2010р., 2011р., 2012р., 2013р. та 2014р. у загальній сумі 14 227,55грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 257 074,28грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.
Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно із прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» дія Закону № 3723-XII поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Законам України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 28 травня 2013 року № 21-97а13. Зазначений висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися при застосуванні судами загальної юрисдикції таких норм права, в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.
Як вбачається з довідки Виконавчого комітету Біленьківської селищної ради № 20 від 31.12.2014р. про складові заробітної плати, на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст.184, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.211, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 квітня 2015 р. у справі № 234/3682/15-а залишити без задоволення.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 квітня 2015 р. у справі № 234/3682/15-а залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складений та підписаний колегією суддів 14 травня 2015 року
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: І.А. Васильєва
С.В. Жаботинська