Постанова від 13.05.2015 по справі 805/5750/14

Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2015 року справа №805/5750/14

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Сухарьок М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2014 р. у справі № 805/5750/14 (головуючий І інстанції Христофоров А.Б.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Октябрь" до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області, Управління державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецької області про стягнення надміру сплачених грошових зобов'язань,-

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач-1), Управління державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецької області (далі - відповідач -2) про стягнення надміру сплачених грошових зобов'язань.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2014 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції стягнув з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» суму надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 1863686 гривень, стягнув з Державного бюджету України на Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» витрати зі сплати судового збору на суму 487,20 гривень 20 коп.

Жовтнева об'єднана державна податкова інспекція м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області не погодившись з рішенням суду першої інстанції подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

ТОВ «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» є юридичною особою, знаходиться на обліку у відповідача-1, як платник податків (а.с.63-75, 88-90).

Відповідно до матеріалів справи позивачем сплачено до бюджету авансові платежі по податку на прибуток: платіжним дорученням № 68 від 18.01.2013 року на суму 196000 гривень; платіжним дорученням № 325 від 15.02.2013 року на суму 195890 гривень; платіжним дорученням № 225 від 05.03.2013 року на суму 30000 гривень; платіжним дорученням № 338 від 20.03.2013 року на суму 133830 гривень; платіжним дорученням № 359 від 12.04.2013 року на суму 163831 гривень; платіжним дорученням № 392 від 23.04.2013 року на суму 35541 гривень; платіжним дорученням № 424 від 30.04.2013 року на суму 33333 гривень; платіжним дорученням № 376 від 30.05.2013 року на суму 197163 гривень; платіжним дорученням № 381 від 14.06.2013 року на суму 197163 гривень; платіжним дорученням № 689 від 05.07.2013 року на суму 30000 гривень; платіжним дорученням № 394 від 30.07.2013 року на суму 167163 гривень; платіжним дорученням № 406 від 15.08.2013 року на суму 197163 гривень; платіжним дорученням № 890 від 11.09.2013 року на суму 30000 гривень; платіжним дорученням № 953 від 30.09.2013 року на суму 167163 гривень; платіжним дорученням № 426 від 04.10.2013 року на суму 197163 гривень; платіжним дорученням № 1138 від 15.11.2013 року на суму 197163 гривень; платіжним дорученням № 471 від 13.12.2013 року на суму 197163 гривень. (а.с.129-145)

20.03.2014 року від позивача до відповідача-1 надійшла заява про перерахування суми у розмірі 49900,00 грн. з відповідного рахунку (авансові платежі по податку на прибуток) на іншій розрахунковий рахунок (податок на прибуток)(а.с.47)

Відповідачем-1 на виконання заяви позивача складено висновок від 24.03.2014 року №472-20 про повернення з бюджету авансових внесків з податку на прибуток на суму 49900 грн. (а.с.46)

21.03.2014 року між ТОВ «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» та контролюючим органом було проведено звірення розрахунків з бюджетом за період з 01.01.2014 року по 21.03.2014 року з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств.

За результатами звірення складений акт № 477-20, за яким позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом, складало 2127337 гривень. (а.с.25)

01.04.2014 року від позивача до відповідача-1 надійшла заява про перерахування суми у розмірі 49900,00 грн. з відповідного рахунку (авансові платежі по податку на прибуток) на іншій розрахуноквий рахунок (податок на прибуток)(а.с.45)

Відповідачем-1 на виконання заяви позивача складено висновок від 24.04.2014 року №936-20 про повернення з бюджету авансових внесків з податку на прибуток на суму 49900 грн. (а.с.49)

28.04.2014 року між ТОВ «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» та контролюючим органом було проведено звірення розрахунків з бюджетом за період з 01.01.2014 року по 28.04.2014 року з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств.

За результатами звірення складений акт № 978-20 за яким позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом, складало 2035983 гривень.(а.с.27)

24.06.2014 року між ТОВ «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» та контролюючим органом, на виконання ухвали суду першої інстанції, було проведено звірення розрахунків з бюджетом за період з 01.01.2014 року по 01.07.2014 року з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств.

За результатами звірення складений акт № 1693-20 за яким позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом, складає 1863686 гривень.(а.с.28)

Позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджетом на суму 1863686 гривень, також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.

25.03.2014 року ТОВ «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» до контролюючого органу було направлено заяву про повернення на користь позивача надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 2127337 гривень (а.с.26). У заяві позивачем зазначено реквізити на які необхідно здійснити повернення коштів, а також вказано, що у разі неможливості повернення сум на поточний рахунок найближчим часом, у зв'язку зі складною ситуацією в країні, просить погасити заборгованість казначейськими цінними паперами.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що відповідачем-1 порушено вимоги законодавства щодо повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, що призвело до порушення прав позивача на отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.

Згідно пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Абзацом 1 та 4 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем самостійно обчислено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток, яку зазначено у податкових деклараціях. Позивачем самостійно сплачено суму податкових зобов'язань, зазначену ним у податкових деклараціях, що підтверджено вищевказаними платіжними дорученнями. Крім того, у вказаному періоді позивачем сплачено також авансові внески з податку на прибуток, в результаті чого за позивачем утворилася переплата з податку на прибуток в сумі 1863686 грн.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем наявна переплата позивача з авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 1863686 грн. станом на 01.07.2014 року не є спірною.

За правилами пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно пп.87.1 ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання встановлено ст.43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним Наказом Міністерством доходів і зборів № 882/1188 від 30.12.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за N 146/24923 (далі - Порядок № 882/1188).

Згідно положень п. 43.1 ст.43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно п. 43.3 ст.43 Податкового кодексу України,обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п.43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Згідно п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

За п. 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Отже, зарахування наявних переплат в рахунок сплати інших податкових платежів здійснюється за відповідною заявою платника податків.

Відповідно до п. 5 Порядку № 882/1188, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п. 7 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку

Згідно з вимогами п.10 Порядку № 882/1188, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Так, позивач відповідно вимог п.87.1 ст.87 Кодексу звертався до відповідача із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по податку на прибуток із зазначенням напряму перерахування коштів - на поточний рахунок платника податків в установі банку, як це передбачено ст.43 Податкового кодексу України та Порядком № 882/1188.

Здійснюючи дослідження зазначеної заяви, колегія суддів зазначає, що за своєю як формою, так і за змістом не суперечить та відповідає вимогам ст.43 ПК України. Особливої типової форми заяви про повернення надміру сплачених коштів Податковим кодексом України не встановлено, навпаки вказується про її довільну форму. Тобто, як за формою так і за змістом заява позивача про повернення коштів є належним зверненням до відповідача, який мав здійснити відповідні дії спрямовані на виконання такої заяви.

На час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у позивача податковий борг був відсутній.

В свою чергу, відповідачем-1 у порушення вимог ст.43 Податкового кодексу України та Порядку № 882/1188, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не підготував та, відповідно, не подав для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, чим допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по податку на прибуток, визначене п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України.

Судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято до уваги посилання відповідача-1 на надіслання письмових відповідей на заяви позивача про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток, оскільки наявність вказаного листування не позбавляє обов'язку зазначеного відповідача підготувати відповідний висновок за всією сумою. Положеннями Кодексу чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. Підготування відповідачем відповідних висновків за іншими заявами щодо повернення частини надмірно сплачених сум грошового зобов'язання, не звільняє відповідача від обов'язку щодо розгляду заяви позивача від 25.03.2014 року та підготування відповідного висновку щодо повернення всієї суми. На час розгляду справи відповідачем-1 висновок, щодо повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток не підготовлений.

Своїми діями, щодо невиконання вимог діючого законодавства, відносно повернення надмірно сплаченого податку на прибуток, відповідач позбавляє права позивача на використання вказаних власних коштів у господарській діяльності. Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що належним способом захисту порушеного права позивача у цій справі є стягнення спірних грошових коштів з Державного бюджету.

Разом з тим, суд першої інстанції при вирішенні справи допустив процесуальне порушення, а саме вимоги ст. 52 КАС України, що полягає в розгляді справи до неналежного відповідача - Управління державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецької області, дії чи бездіяльність якого не порушили права та інтереси позивача, що є безумовною підставою скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2014 р. у справі № 805/5750/14 задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2014 р. у справі № 805/5750/14 скасувати.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» (вул. Артема, б. 81, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 02969490) суму надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 1863686 (один мільйон вісімсот шістдесят три тисячі шістсот вісімдесят шість) гривень.

Відмовити в задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД ОКТЯБРЬ» до Управління державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецької області про стягнення суми надмірно сплачених грошових зобов'язань.

Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв

Судді: І.А. Васильєва

М.Г. Сухарьок