15 травня 2015 року Чернігів Справа № 825/1593/15-а
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Д'яков В.І., перевіривши матеріали адміністративного позову заступника прокурора Чернігівської області до Чернігівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень, -
15.05.2015 заступник прокурора Чернігівської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Чернігівської обласної державної адміністрації по видачі посвідчень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 04.02.2000, оформленого протоколом, про видачу ОСОБА_1, ОСОБА_2 та їхнім дітям ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_5 посвідчень потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2 (серії Б);
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Чернігівської обласної державної адміністрації по видачі посвідчень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 26.04.2005, оформленого протоколом, про видачу ОСОБА_4 дублікату посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2 (серії Б);
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Чернігівської державної адміністрації по видачі посвідчень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 28.02.2003, оформленого протоколом, про видачу ОСОБА_3 дублікату посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2(серії Б).
Відповідно до частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Статтею 6 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-XII) визначено принципи організації і діяльності прокуратури. Зокрема згідно пункту 2 цієї статті, органи прокуратури України захищають у межах своєї компетенції права і свободи громадян на засадах їх рівності перед законом, незалежно від національного чи соціального походження, мови, освіти, ставлення до релігії, політичних переконань, службового чи майнового стану та інших ознак.
Відповідно до статті 5 Закону № 1789-XII однією із функцій прокуратури є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Водночас, 14.10.2014 був прийнятий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, окремі положення якого, відповідно до пункту 1 розділу ХІІ (Прикінцеві положення) набрали чинності з 26.10.2014.
Зокрема, набрав чинності пункт 1 розділу ХІІІ (Перехідні положення) вказаного Закону, яким передбачено, що прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.
Відповідно до статті 60 Закону № 1789-XII прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що заступник прокурора Чернігівської області при зверненні до суду з адміністративним позовом не визначив органу, особи в інтересах якого подано позовну заяву та не навів правових підстав набуття ним статусу позивача.
Вищевказане свідчить про відсутність у заступника прокурора Чернігівської області адміністративної процесуальної дієздатності на звернення до суду з адміністративним позовом.
Крім того, суд зауважує, що пунктом 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 передбачено перелік комісій, які розглядають спірні питання щодо визначення статусу осіб, а саме комісії при Київській і Житомирській облдержадміністраціях та комісія при Мінпраці, яким надано право, у разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, на підставі рішення комісії, вилучати посвідчення.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
На підставі наведеного та керуючись статтями 106, 108,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву заступника прокурора Чернігівської області до Чернігівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати прокурору.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис ОСОБА_8
З оригіналом згідно
Суддя: В.І. Д'яков