15 травня 2015 року Чернігів Справа № 825/1551/15-а
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Кашпур О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Суб'єкта оціночної діяльності - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, Приватного підприємства «Експертна фірма «ЕКСПЕРТ-ПЛЮС» в особі оцінювача ОСОБА_3, Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про визнання звіту про незалежну оцінку недійсним, визнання рецензії недійсною,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом Суб'єкта оціночної діяльності - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, Приватного підприємства «Експертна фірма «ЕКСПЕРТ-ПЛЮС» в особі оцінювача ОСОБА_3, Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про визнання недійсним звіту від 12.03.2015 року про незалежну оцінку легкового автомобіля Chevrolet Niva 21230 2008 р.в.; визнання рецензії від 27.04.2015 року на звіт від 12.03.2015 року про незалежну оцінку легкового автомобіля Chevrolet Niva21230 2008 р.в. - недійсною.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово.
Щодо актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Згідно із ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частинами 1, 2 ст. 58 Закону України «Про виконавче провадження» визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно або якщо боржник чи стягувач заперечує проти передачі арештованого майна боржника для реалізації за ціною, визначеною державним виконавцем, державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна.
Враховуючи аналіз зазначених норм КАС України та Закону України «Про виконавче провадження» і виходячи із змісту позовних вимог, суд вважає, що суб'єкт оціночної діяльності є учасником виконавчого провадження, а не посадовою особою державної виконавчої служби, і висновки експерта є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача, а не актом державного органу. Тому вимоги позивача про визнання недійсним звіту незалежної оцінки майна та рецензії на звіт про незалежну оцінку майна, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Зазначена позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.12.2010 року із змінами та доповненнями.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зазначені обставини згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі про визнання недійсним звіту від 12.03.2015 року про незалежну оцінку легкового автомобіля Chevrolet Niva 21230 2008 р.в.; визнання рецензії від 27.04.2015 року на звіт від 12.03.2015 року про незалежну оцінку легкового автомобіля Chevrolet Niva21230 2008 р.в. - недійсною, оскільки зазначені вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Роз'яснити позивачу, що його позовні вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити в відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суб'єкта оціночної діяльності - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, Приватного підприємства «Експертна фірма «ЕКСПЕРТ-ПЛЮС» в особі оцінювача ОСОБА_3, Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про визнання звіту про незалежну оцінку недійсним, визнання рецензії недійсною та повернути позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис О.В. Кашпур
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Кашпур