13 травня 2015 року справа № 823/615/15
м. Черкаси
10 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Паламара П.Г.,
при секретарі - Овсієнку О.І.,
за участю представників позивача Корзун Н.В. - за довіреністю, Леоненка І.В. - за посадою, представника відповідача Юревича С.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання дій, бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» (далі - позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач 1), державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач 2), в якому просить суд: 1)визнати незаконною бездіяльність ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо не відображення в інтегрованій картці платника ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» сум єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18; 2)визнати незаконними дії ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо передчасної передачі облікової справи ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив»; 3)зобов'язати ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області відобразити в інтегрованій картці платника ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» фактично сплачені суми єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн., авансового податку на прибуток на загальну суму 31610, 00 грн., податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 34404, 37 грн., військового збору на загальну суму 3741,95 грн.; 4) зобов'язати ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області провести звірення стану розрахунків з ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за 2014 рік та оформити це актом.
В обґрунтування вимог позивач зазначає, що відповідач-2 щодо надходжень сум ЄСВ від ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» повинен був керуватись приписами п.5 розділу IV Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, який затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2014 № 765 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 за № 217/24994, а тому бездіяльність Відповідача2 щодо відображення в інтегрованій картці ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» сум надходжень ЄСВ у період 17-20 червня 2014 року є незаконною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача.
Також, дії Відповідача 2 щодо передачі інтегрованої картки платника податків по ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» з податку на прибуток, військового збору та податку на доходи фізичних осіб 28.11.2014 не відповідає приписам п.10.8 та п.10.13 Порядку обліку платників податків і зборів, що є незаконним та таким, що порушує законні права та інтереси позивача. За наслідками таких незаконних дій та бездіяльності в інтегрованій картці платника податків не відображені суми податків та зборів, що були фактично сплачені у відповідності до вимог законодавства та надійшли на відповідні бюджетні рахунки.
Відповідачі, не зважаючи на звернення позивача та документальне підтвердження сплати податків і зборів, не вносять їх до інтегрованої картки платника податків, а замість цього пропонують з'ясовувати причини не відображення. Позивач вважає, що до обов'язків платників податків не віднесено з'ясування причин невиконання чи неналежного виконання функцій та обов'язків покладених на контролюючі органи, а тому реалізація прав та законних інтересів платника податків не може ставитись в залежність від з'ясування чи не з'ясування таких причин. З огляду на те, що неналежне виконання обов'язків контролюючим органом та створення перешкод в отриманні інформації щодо податків та зборів, що сплачені платником податків створює передумови для приховування порушення прав платників податків, позивач вважає, що відповідач на письмову вимогу платника податків зобов'язаний був звірити стан розрахунків платника за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за звітний період і оформити це актом відповідно до вимог п.15 розділу II Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів.
Представники позивача в судовому засіданні просили задовольнити позов з підстав, зазначених у позові та додаткових пояснень по справі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, надавши письмове заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» зареєстроване як юридична особа 11.03.1991 за адресою: 83001, м. Донецьк проспект 25-річчя РККА, 18, а з 19.06.2014 перереєстровано за адресою 18028, м. Черкаси, проспект Хіміків, 4.
Позивачем проведено оплату єдиного соціального внеску по п/д № 6394 від 17.06.2014, № 6395 від 17.06.2014, № 6396 від 17.06.2014, № 6397 від 17.06.2014 р., № 6399 від 18.06.2014, № 6400 від 18.06.2014, № 6446 від 20.06.2014, № 6448 від 20.06.2014; авансового внеску податку на прибуток за п/д № 7595 від 23.12.2014, № 7623 від 26.12.2014; податку на доходи фізичних осіб № 7491 від 09.12.2014, № 7566 від 19.12.2014, № 7608 від 26.12.2014, № 7612 від 26.12.2014; військового збору за п/д № 7487 від 09.12.2014, № 7563 від 19.12.2014, № 7614 від 26.12.2014, № 7615 від 26.12.2014.
Зазначені суми коштів не відображені податковим органом - ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області в інтегрованих картках платника.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» надіслано запит від 05.02.2015 до Державної казначейської служби України, в якому просило підтвердити надходження до відповідних бюджетів сплачених коштів.
Державна казначейська служба України листом від 10.02.2015 повідомила позивача, що всі кошти по платіжним дорученням товариства з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» надійшли на рахунки ГУ ДКСУ у Донецькій області в повному обсязі.
Позивачем 16.02.2015 надісланий запит №117 до ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області про підтвердження відображення в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень сум податків та зборів, що фактично надійшли від ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» на відповідні бюджетні рахунки.
Державна податкова інспекція у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області надала відповідь № 1640/23-01-20-0330 від 23.02.2015, якою повідомила, що платіжні доручення інтегрованих картках платника не відображені, картка по єдиному соціальному внеску надійшла до ДПІ 14.08.2014, по авансових внесках з податку на прибуток та по військовому збору - 28.11.2014. Для з'ясування причин невідображення фактично сплачених сум податків, які надійшли на відповідні бюджетні рахунки ГУ ДКСУ у Донецькій області запропоновано звернутись до податкового органу за попереднім місцем обліку.
ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» зверталось 09.04.2015 із заявами №203, 204, 205 до ДПІ у Ворошиловському районі ГУ ДФС у Донецькій області про повернення помилково сплачених сум по єдиному соціальному внеску, військовому збору, авансових внесках по податку на прибуток.
Вважаючи, що бездіяльність відповідачів є незаконною та такою, що порушує законні права та інтереси, позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду за їх захистом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.
Підпунктом 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 ПКУ передбачено, що адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до пп.63.10.1 п.63.10 ст.63 Податкового кодексу України порядок обліку платників податків і зборів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Наказом Міністерства фінансів України №462 від 22.04.2014 затверджена нова редакція Порядку обліку платників податків і зборів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за №503/25280 та набрав чинності з дня його офіційного опублікування, а саме 06.06.2014.
Абзацом 2 п. 10.8 Порядку обліку платників податків і зборів визначено, якщо до дати спливу одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків контролюючий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) не здійснив взяття такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням (місцем проживання) здійснюється автоматично у день спливу такого строку.
Пункт 10.13 Порядку визначає, що, у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків, сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. При цьому контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням одночасно із зняттям з обліку юридичної особи - платника податків за основним місцем обліку здійснює взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків.
Підпунктами 191.1.1, 191.1.7, 19.1.8, 191.1.10 п. 191. 1 ст.191 ПКУ до функцій контролюючого органу віднесено здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, реєстрацію та облік платників податків, забезпечення достовірності та повноти обліку платників податків та платників єдиного внеску, забезпечення ведення обліку податків, зборів, платежів.
На посадових осіб контролюючих органів пп.21.1.2 п.21.1 ст.21 ПКУ покладений обов'язок забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Невиконання, або не належне виконання покладених на контролюючий орган обов'язків та функцій тягне порушення кореспондуючих прав платників податків, зокрема, прав підприємства на залік чи повернення надміру сплачених сум податків та зборів, що передбачено пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПКУ.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №460/2011 та ст.43 Бюджетного кодексу України саме на Державну казначейську службу України покладено обов'язок з казначейського обслуговування бюджетних коштів. Перерозподіл функцій між територіальними підрозділами та забезпечення виконання функцій конкретних підрозділів є внутрішніми питаннями діяльності Державної казначейської служби України.
Суд зазначає, що відповідно до отриманої відповіді ДКСУ від 10.02.2015 вих.№19-08/91-2406 усі спірні кошти надійшли у встановлені терміни, що є підставою стверджувати про виконання обов'язку платника податків зі сплати податків та зборів. Натомість без відображення сплачених платником податків сум податків та зборів в інтегрованій картці платника податків не можна стверджувати про належне виконання обов'язку контролюючого органу щодо належного обліку сплачених податків та зборів.
Відносини передання відомостей від Державної казначейської служби України до органів Міністерства доходів та зборів України регламентоване Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 04.12.2013 №760/1031 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 за №2193/24725.
Такий Порядок не передбачає будь-яких дій з боку платника податків, але визначає терміни подання відомостей про зарахування коштів та п.11 такого Порядку передбачає, що «Казначейство України та Міндоходів проводять звірки надходжень платежів, контроль за справлянням яких покладено на Міндоходів, до державного бюджету та бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя щомісяця, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним. Зазначені звірки проводяться на підставі «Звітів про виконання державного бюджету за доходами та іншими надходженнями» і «Звітів про виконання місцевих бюджетів за доходами». За результатами складається акт звірки надходжень платежів до державного та місцевих бюджетів за формою згідно з додатком 6 до цього Порядку».
Суд зазначає, що відповідачем не надавались докази звернення до ДКСУ щодо ненадання електронного реєстру розрахункових документів та вчинених дій щодо з'ясування розбіжностей, які наявні між даними Казначейства України та Міндоходів.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1127 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 за №1453/26230 встановлено дводенний термін з дня набрання ним чинності для взяття на облік платників податків, на яких розповсюджується його дія. Зазначений наказ набрав чинності з 19.11.2014.
Таким чином, ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області правомірно передало облікову справу ТОВ «ЗХР «Донецьк-реактив» для реєстрації за основним місцем обліку саме у ДПІ у м.Черкасах. У той же час, наказ №1127 про внесення змін жодним чином не зачіпає п. 10.13 Порядку обліку платників податків і зборів щодо сплати податків та зборів до кінця бюджетного року за місцем попередньої реєстрації.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. У цьому контексті суд зазначає, що заперечуючи проти позову, відповідач за правилами частини 2 статті 71 КАС України не довів юридичної та фактичної обґрунтованості мотивів зазначених дій.
Враховуючи вищезазначене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Частиною 3 ст. 94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо не відображення в інтегрованій картці платника товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" сум єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області відобразити в інтегрованій картці платника товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" фактично сплачені суми єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн., авансового податку на прибуток на загальну суму 31610, 00 грн., податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 34404, 37 грн., військового збору на загальну суму 3741,95 грн.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області провести звірення стану розрахунків з товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за 2014 рік та оформити це актом.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" судові витрати в сумі 283 (двісті вісімдесят три) грн. 55 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 15 травня 2015 року.