Копія
Справа № 822/1596/15
13 травня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т.
при секретаріГорячій Д.Л.
за участі:позивача, представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить визнати рішення (дії) Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо відмови переоформлення автомобіля OPEL MERIVA, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2 на його ім'я; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації переоформити автомобіль OPEL MERIVA, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2 на його ім'я.
На підтвердження своїх вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько - ОСОБА_4, якого, було забезпечено автомобілем марки OPEL MERIVA, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2, на пільгових умовах.
Листом відповідача позивачу відмовлено в переоформленні автомобіля. Вважає таку відмову протиправною, оскільки він успадкував вказаний вище автомобіль за заповітом відповідно до норм Цивільного кодексу України.
Відповідач, що належним чином повідомлений про розгляд справи у судове засідання повноважного представника не направив, до суду подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача та письмові заперечення, в яких зазначає, що відмова позивачу у перереєстрації автомобіля є обґрунтованою та законною, а питання перереєстрації автомобілів на членів сім'ї інвалідів після їх смерті чітко врегульоване Законом України "Про гуманітарну допомогу" та Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, норми Цивільного кодексу України щодо спадкування майна до даних правовідносин не застосовуються, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши та оцінивши докази, які знаходяться в матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_4 в якості гуманітарної допомоги безоплатно забезпечено автомобілем марки OPEL MERIVA, реєстраційний номер НОМЕР_1, сірого кольору, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2, без права продажу та передачі керування.
ОСОБА_4, проживав за адресою: АДРЕСА_2 та 17.11.2014 року помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_3 від 21.11.2014 року та довідкою виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Позивач - ОСОБА_3, син померлого, подав звернення до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо переоформлення автомобіля марки OPEL MERIVA, реєстраційний номер НОМЕР_1, сірого кольору, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2, отриманого в якості гуманітарної допомоги, після смерті ОСОБА_4, на його ім'я.
На звернення позивача відповідачем надано письмову відповідь від 16.03.2015 року, №04.03-1539, згідно якої позивачу роз'яснено, що оскільки на день смерті інваліда, що був забезпечений автомобілем в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_3 проживав з інвалідом без реєстрації, у відповідача немає підстав для переоформлення автомобіля марки OPEL MERIVA, реєстраційний номер НОМЕР_1, сірого кольору, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2 на його ім'я.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу сторін на таке.
Механізм забезпечення інвалідів автомобілями в якості гуманітарної допомоги через органи соціального захисту населення визначений Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №999 від 19.07.2006 року (далі - Порядок №999 від 19.07.2006 року) та Законом України "Про гуманітарну допомогу" №1192-ХIV від 22.10.1999 року.
Пунктом 16 Порядку, визначено, що після смерті інваліда, члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації такого інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
Крім того, відповідно до п.1.2 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №1077 від 22.11.2012 року, реєстрація місця проживання або місця перебування особи - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.
Згідно наявної в матеріалах справи копії паспорту позивача, останнім зареєстрованим місцем проживання від 10.11.2010 року є: АДРЕСА_1.
Оскільки позивач не був зареєстрований за місцем проживання ОСОБА_4, суд вважає, що ним не було виконано вимоги, які передбачені у п.16 Порядку №999 від 19.07.2006 року, а тому автомобіль марки OPEL MERIVA, реєстраційний номер НОМЕР_1, сірого кольору, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2 має бути повернутим до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації у повному комплекті.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд вважає, що дії відповідача є правомірними, а тому адміністративний позов ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.71, 158-163, 167,186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 травня 2015 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк
"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк