Копія
Справа № 822/1246/15
08 травня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М.
при секретаріБачку А.М.
за участі:позивача, представника позивача та представника третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командира військової частини-польової пошти НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Командира військової частини-польової пошти НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просив визнати бездіяльність командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 про звільнення ОСОБА_1 з військової служби Збройних Сил України за сімейними обставинами протиправною; - зобов'язати командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 вчинити дії, передбачені частиною восьмою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо звільнення ОСОБА_1 з військової служби за сімейними обставинами та стягнути з відповідача сплату судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року №607/2014 «Про часткову мобілізацію», відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», 14 серпня 2014 року Кам'янець - Подільським об'єднаним міським військовим комісаріатом призваний на військову службу в Збройні Сили України на період часткової мобілізації.
02 вересня 2014 року наказом командира військової части п/п НОМЕР_1 позивача зараховано до списків особового складу військової частин п/п НОМЕР_1 у військовому званні «рядовий», на посаду заступника командира бойової машини - навідник оператор.
Вказує, що під час проходження військової служби дружина ОСОБА_2 звернулась до Кам'янець - Подільського міськрайонного суду з позовом про розірвання шлюбу.
23 лютого 2015 року рішенням Кам'янець - Подільського міськрайонного суду позов ОСОБА_2 задоволений, і шлюб розірвано.
Зазначає, що так як після розірвання шлюбу діти залишились проживати з позивачем, відповідно до вимог частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ОСОБА_1 подано рапорт про звільнення з військової служби за сімейними обставинами.
06 березня 2015 року командиром військової частини п/п НОМЕР_1 на ім'я військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 направлений запит на здійснення перевірки сімейного стану ОСОБА_1 зі складанням відповідного акту.
11 березня 2015 року комісією Кам'янець - Подільського міського об'єднаного комісаріату здійснено обстеження сімейного стану та складено відповідний акт обстеження родинно-майнового стану військовослужбовця ОСОБА_1 .
Вказує, що комісія прийшла до висновку враховуючи п. «г», ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» солдат ОСОБА_1 має право на звільнення з військової служби під час дії особливого періоду за сімейними обставинами.
Зазначає, що вище наведеним висновком повністю погодився військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_2 та 12 березня 2015 року на адресу командира військової частини п/п НОМЕР_1 направив матеріали обстеження сімейного стану позивача для прийняття відповідного рішення про його звільнення з військової служби.
Вказує, що по даний час будь-якого рішення за поданими матеріалами командиром військової частини не прийнято, чим обмежуються права позивача згідно до Закону про звільнення з військової служби за сімейними обставинами.
Зазначає, що на час звернення до суду діти повністю перебувають на його утриманні і вихованні, так як колишня дружина після розірвання шлюбу виїхала з міста Кам'янець - Подільського і на даний час не відомо де вона перебуває. А тому просить задоволити позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтвердили викладені в позовній заяві обставини, просили позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився надіслав суду письмове заперечення на даний позов, у якому детально викладено позицію відповідача. В задоволенні позовних вимог просить відмовити. Судовий розгляд просить проводити за відсутності представника відповідача.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судом встановлено, що згідно Указу Президента України від 21 липня 2014 року №607/2014 «Про часткову мобілізацію», відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», 14 серпня 2014 року Кам'янець - Подільським об'єднаним міським військовим комісаріатом ОСОБА_1 призваний на військову службу в Збройні Сили України на період часткової мобілізації.
02 вересня 2014 року наказом командира військової частини п/п НОМЕР_1 позивача зараховано до списків особового складу військової частин п/п НОМЕР_1 у військовому званні «рядовий», на посаду заступника командира бойової машини - навідник оператор. Під час проходження військової служби дружина ОСОБА_2 звернулась до Кам'янець - Подільського міськрайонного суду з позовом про розірвання шлюбу.
23 лютого 2015 року рішенням Кам'янець - Подільського міськрайонного суду позов ОСОБА_2 задоволено, шлюб розірвано. Рішення набрало законної сили 17 березня 2015 року.
04 березня 2015 року між батьками укладено договір про участь у вихованні та утриманні дітей. Відповідно до п.6 Договору сторони домовились, що діти будуть мати постійне місце проживання разом з батьком в Україні.
В довідці про склад сім'ї від 04.03.2015 року виданої ККП "Господар" відсутні відомості про проживання разом з ОСОБА_1 його неповнолітніх дітей.
06 березня 2015 року командиром військової частини п/п НОМЕР_1 на ім'я військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 направлений запит на здійснення перевірки сімейного стану ОСОБА_1 зі складанням відповідного акту.
11 березня 2015 року комісією Кам'янець - Подільського міського об'єднаного комісаріату здійснено обстеження сімейного стану та складено відповідний акт обстеження родинно-майнового стану військовослужбовця ОСОБА_1
13 березня 2015 року солдат ОСОБА_1 подав командиру В/ч ПП НОМЕР_1 рапорт про звільнення з лав Збройних Сил України у зв'язку з сімейними обставинами.
08 квітня 2015 року складено акт перевірки паспортного режиму в якому зазначено, що за адресою АДРЕСА_1 на день перевірки ОСОБА_3 2006 року народження та ОСОБА_4 2010 року народження проживають за вище вказаною адресою без реєстрації разом з батьком ОСОБА_1 зі слів сусідів.
30.04.2015 року листом №2451 начальник управління особового складу - заступник начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо звільнення з військової служби за сімейними обставинами зазначив, що для реалізації права на звільнення з військової служби за сімейними обставинами необхідно до наданих командуванню військової частини - польова пошта НОМЕР_1 документів долучити завірений належним чином витяг з рішення суду, що вступило в законну силу та довідку про сумісне проживання (форма 3).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно із ч.8 ст. 26 Закону під час дії особливого періоду з військової служби звільняються військовослужбовці: 1) з моменту оголошення мобілізації до часу, визначеного пунктами 2 або 3 цієї частини: а) жінки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу; б) за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу; в) у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку; г) у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання; ґ) через такі сімейні обставини або інші поважні причини: виховання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей віком до 18 років, які з нею (з ним) проживають, без батька (матері); утримання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дитини віком до 23 років, якщо вона (він) є інвалідом I чи II групи; необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років; наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років; д) у зв'язку з проведенням організаційних заходів у порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, за умови завершення виконання визначених завдань; е) через службову невідповідність осіб рядового, сержантського і старшинського (крім прапорщиків, старших прапорщиків, мічманів, старших мічманів) складу у разі невиконання службових обов'язків; є) призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу у строки, визначені рішенням Президента України. Військовослужбовці також можуть бути звільнені з військової служби з підстав, передбачених пунктами "в", "г", "е", "є", "и" частини шостої та пунктами "в", "г", "е", "є" частини сьомої цієї статті.
Відповідно до п.233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) військовий комісаріат, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Суд приймає до уваги те, що відповідь на рапорт ОСОБА_1 надана командуванням військової частини-польова пошта НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 усно, згідно з вимогами пункту 1.6 Інструкції з діловодства в Збройних Силах України затвердженої Наказом Генерального штабу України №200 від 16.03.2013 року, яким передбачено, що службове листування слід застосувати лише за необхідності, тоді, коли немає умов для особистого спілкування, неможливо використовувати технічні засоби зв'язку або коли чинним законодавством передбачено складання письмового документа.
Суд звертає увагу на те, що позивачем на час подання рапорту рішення суду про розірвання шлюбу не набрало законної сили, в довідці про склад сім'ї від 04.03.2015 року виданої ККП "Господар" відсутні відомості про проживання разом з ОСОБА_1 його неповнолітніх дітей, відсутня довідка про сумісне проживання (форма 3), а також рапорт про звільнення з лав Збройних Сил України повинен був поданий солдатом ОСОБА_1 по команді командиру взводу, командиру роти, командиру батальйону, командиру військової частини - польова пошта НОМЕР_1 .
Суд також приймає до уваги те, що солдату ОСОБА_1 роз'яснено умови, порядок і підстави звільнення в запас відповідно до ст.26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", а також порядок подачі рапорту згідно з вимогами пункту 1.6 Інструкції з діловодства в Збройних Силах України затвердженої Наказом Генерального штабу Збройних Сил України №200 від 16.03.2013 року, однак позивач повторно не звертався з рапортом про звільнення з військової служби за сімейними обставинами, що підтвердив в судовому засіданні.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірність своїх дій доведена, останній діяв в межах повноважень та спосіб передбачений Конституцією та законами України, обґрунтування позовних вимог на які посилається позивач є безпідставними та не ґрунтується на нормі закону, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу", ст.ст. 71, 158 - 163, 254 КАС України, суд -
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Командира військової частини-польової пошти НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 13 травня 2015 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук