Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
30 квітня 2015 р. № 820/3244/15
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості, -
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 61000) вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 4536 грн. 32 коп. (чотири тисячі п'ятсот тридцять шість грн. 32 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів була надіслана відповідачу з поштовим повідомленням за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру та ним отримана 16.04.2015 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів надав заперечення проти позову в яких просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", в Україні, до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено , що 30.11.2000 року ОСОБА_1 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Жовтневого районного центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки № 02462.
За заявою Відповідача від 07.12.2000 року їй був наданий статус безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», призначена виплата допомоги по безробіттю з 07.12.2000 року по 06.12.2001 року (360 к.д.).
Відповідач знята з обліку 02.07.2001 року, у зв'язку з працевлаштуванням.
10.05.2002 року звернулася до Жовтневого районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована, як така що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 2006ЧРГ10050200967.
За заявою Відповідача від 17.05.2002 року їй був наданий статус безробітної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу з 17.05.2002 року по 11.05.2003 року (360 к.д.).
Відповідач знята з обліку 13.05.2003 року у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообовязкове держане страхування на випадок безробіття" Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до п. 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, Постанова правління Пенсійного Фонду Україна 13.02.2009 р. №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою де державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Пунктом 4 вказаного порядку передбачено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботі за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Пунктом 5,6 вказаного порядку передбачено, що за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 7,8 вказаного порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти. У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Актом № 1 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 12.01.2015 року встановлено, що статус безробітної ОСОБА_1 надано незаконно , оскільки вона на час реєстрації відносилася до категорії зайнятого населення і не могла бути визнана безробітною.
Згідно діючого законодавства якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтовності виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю, наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин.
Встановлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості була зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Факт реєстрації ОСОБА_1 як ФОП з 22.08.2000 року підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманих через ДП «Інформаційно-ресурсний центр».
Частиною 2 статті 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства.
Харківським міським центром зайнятості, 12.01.2015 року виданий наказ за № 10 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2» за період з 17.05.2002 року по 18.03.2003 року у сумі 2639 грн. 36 коп. та наказ від 11.02.2015р. за № 154 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безро виплачених як допомога по безробіттю ПІБ - ОСОБА_1» за період з 07.12.2000 року по 01.07.2001 року у сумі 1896 грн. 96 коп. був направлений листи № 1799-26-15 від 11.02.2015 року та № 191-26/15 від 13.01.2015р. з копією вказаного наказу. Проте, відповідач до теперішнього часу не виконав наказ та не повернув незаконно отримані кошти Фонду.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями" не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З врахуванням того, що страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості в сумі 4536,32 грн. відповідач не сплатив, доказів, на спростовання доводів позивача, відповідачем суду не надано, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 61000) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137 - А, р/р 37177300802007 в ГУДКСУ Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721), незаконно отриману допомогу по безробіттю, вартість професійного навчання, всього в сумі 4536 (чотири тисячі п'ятсот тридцять шість) грн. 32 коп.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Панов М.М.