ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" травня 2015 р. Справа № 809/1196/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Мельничука Є.С.,
представника позивача Кушніра О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства "Прикарпатжитлобуд" до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання недійсним та скасування розрахунку за №962/04 від 23.07.2014 року,-
20.03.2015 року закрите акціонерне товариство "Прикарпатжитлобуд" (далі по тексту позивач, підприємство) звернулося в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (далі - відповідач) про визнання недійсним та скасування розрахунку за №962/04 від 23.07.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з липня 2014 року сформовано та надіслано закритому акціонерному товариству "Прикарпатжитлобуд" з порушенням строку для його складання та надіслання, визначеного пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який встановлює, що такі розрахунки надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Вважає, що до оскаржуваного розрахунку відповідач повинен був також долучити відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які б підтверджували правильність та достовірність показників, відображених у самому розрахунку. Оскільки розрахунок за №962/04 від 23.07.2014 року складений відповідачем з порушенням чинного законодавства та без узгодження з платником, а отже є незаконним та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в письмовому запереченні, яке мотивоване тим, що оскаржуваний розрахунок складений та направлений позивачу у відповідності до вимог пунктів 6.4, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, суду пояснив, що у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідачем проведено перерахунок пенсій ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що стало підставою для направлення оскаржуваного розрахунку позивачу у липні 2014 року. Додатково вказав суду, що чинним законодавством не передбачено надіслання органами Пенсійного фонду України підприємствам разом із розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій і відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (додаток № 8 до Інструкції ). Просив в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі.
З урахуванням наведеного, справу вирішено за відсутності представника позивача на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази, суд робить висновок, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити, виходячи з таких мотивів.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, взятий на облік управлінням Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як встановлено в судовому засіданні, громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8, які на підприємстві позивача здобули спеціальний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та досягли визначеного віку, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську призначено пільгову пенсію відповідно пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Дана обставина підтверджується наявними у матеріалах справи розрахунками стажу вказаних осіб, а також протоколами та розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про призначення згаданим особам пільгових пенсій.
У відповідності до направленого відповідачем позивачу розрахунку фактичних витрат на виплату до доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до підпунктів «б» - «з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з липня 2014 року, загальний місячний розмір пенсії пенсіонерів: ОСОБА_4 становить 946,54 гривень, ОСОБА_5 - 2 035,18 гривень, ОСОБА_6 - 1 630,30 гривень, ОСОБА_2 - 1 968,17 гривень, ОСОБА_7 - 949,00 гривень, ОСОБА_3 - 2 096,13 гривень, ОСОБА_8 - 1 632,98 гривень. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку вказаних пенсій зазначеним особам 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України врегульовано Інструкцією, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України № 64/8663 від 16.01.2004 року, яка розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, встановлено обов'язок підприємств відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Згідно пункту 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники (пункт 6.3).
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункту 6.4 Інструкції).
Відповідно пункту 6.5 даної Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.7 згаданої Інструкції визначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин (абзац 2).
Відповідно частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем у липні 2014 року на виконання вимог частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії, призначеної на пільгових умовах громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Внаслідок проведеного перерахунку пільгових пенсій вказаним особам відповідно збільшився розмір відшкодувань.
Судом також з'ясовано, що Управлінням Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську на підставі відомостей, поданих відділом з призначення пенсій, до оскаржуваного розрахунку включено фактичні витрати виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_8, для її відшкодування позивачем. Наведене призвело до збільшення місячної суми витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягає відшкодуванню закритим акціонерним товариством "Прикарпатжитлобуд" з 01.07.2014 року на 3 610,08 гривень.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно сформовано та надіслано закритому акціонерному товариству "Прикарпатжитлобуд" розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8 відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з липня 2014 року на загальну суму 11 258,30 грн., а твердження позивача про порушення відповідачем строку для його складання та надіслання, визначеного пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є безпідставними.
Посилання позивача на те, що до оскаржуваного розрахунку відповідач повинен був долучити відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які б підтверджували правильність та достовірність показників, відображених у самому розрахунку, є необґрунтованими, оскільки пунктом 6.4 згаданої Інструкції на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок направляти підприємствам виключно розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
При цьому суд зазначає, що відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є підставою для формування розрахунків та призначені для внутрішнього використання органами Пенсійного фонду України.
Враховуючи вищенаведене, вимоги закритого акціонерного товариства "Прикарпатжитлобуд" є необґрунтованими, а позовна заява не підлягає задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позову закритого акціонерного товариства "Прикарпатжитлобуд" до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання недійсним та скасування розрахунку за №962/04 від 23.07.2014 року, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 13.05.2015 року.