Справа № 667/3460/15-а
14 травня 2015 року м.Херсон
Суддя Комсомольського районного суду Черниш О.Л., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Херсонської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Позивачка звернулася до суду із названим позовом, у якому просить скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Херсонської міської ради від 29.04.2015 року №15/128 про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Вказана адміністративна справа за територіальністю непідсудна Комсомольському районному суду з таких підстав.
Позивачка згідно змісту позовної заяви та доданих до неї документів позивачка є фізичною особою-підприємцем, проживає на території Комсомольського району м. Херсона - вул . Сорокіна,38.
Відповідач знаходиться на території Суворовського району м. Херсона - пр.Ушакова,37.
Належність вказаних вулиці та проспекту до Комсомольського та Суворовського районів визначені рішення Херсонської міської ради від 13.10.2009 року №1279 “Про затвердження Переліку геонімів (назв вулиць, проспектів, бульварів, площ, провулків, тощо) міста Херсона, селищних та сільських рад, розташованих на території, яка входить до юрисдикції Херсонської міської ради.
Правила територіальної підсудності адміністративних справ визначені ст.19 КАС України.
Загальні правила територіальної підсудності визначені ч.1 ст.19 КАС України, яка визначає, що адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцемзнаходження відповідача, крім випадків, передбачених цим кодексом.
Частиною 2 ст.19 КАС України визначено альтернативну підсудність, а саме, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи(їх об”єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходженням (цієї особи позивача, або адміністративним судом за місцемзнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Між сторонами виник спір з приводу накладення на позивача адміністративного стягнення, і ч.2 ст.19 КАС України розгляд таких справ за місцем проживання позивача не передбачено.
Встановлення альтернативної підсудності передбачено для надання особі максимальних гарантій (можливостей) реалізувати своє право на судовий захист та захистити своє порушене суб'єктивне право чи законний інтерес.
Звернення позивача до суду за місцем знаходження відповідача не ускладнює позивачу права на судовий захист, оскільки всі суди м. Херсона знаходяться за однією адресою - м. Херсон, вул. Маяковського, 6/29.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в п.33 Постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, згідно зі статтею 8 Закону № 2453-VI ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суд, -
Повернути ОСОБА_1 позовну заяву до Херсонської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення для подачі до належного суду.
Ухвала протягом 5-ти днів з дня отримання її копії може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м.Херсона.
Суддя Черниш О.Л.