Постанова від 12.05.2015 по справі 607/5381/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2015 Справа №607/5381/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі : головуючого Грицака Р.М. з участю секретаря Палашовської У.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (далі Управління) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 42102,69грн. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що перевіркою проведеною Управлінням встановлено, що у зв'язку з поданням ОСОБА_2 недостовірних відомостей про доходи та майновий стан її сім'ї, а саме наявність у власності її чоловіка ОСОБА_3, автомобіля марки ЗАЗ 110247, 2006 року та автомобіля марки HYUNDAI ACCENT, 2008 року випуску, відповідачу в період з жовтня 2013року по вересень 2014 року було надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 42102,69 грн. Оскільки ОСОБА_2 добровільно кошти не повертає, просить стягнути з відповідача вищевказану суму коштів надмірно виплачених у вигляді державної соціальної допомоги.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав і мотивів викладених в позовній заяві та просить його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала та суду пояснила, що вона не була обізнана із тим фактом, що автомобілі значаться зареєстрованими за її чоловіком, на даний час автомобіль HYUNDAI ACCENT, 2008 року випуску знятий з реєстрації та перереєстрований на іншу особу, а фактично він був проданий ще у 2011році.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази та обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав:

31 жовтня 2013 року ОСОБА_2 (надалі - Відповідач) зверталась із заявами в Управління соціальної політики Тернопільської міської ради за призначенням їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг як малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до п.3 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 p. № 250 з наступними змінами доповненнями передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м.Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", розмір держави соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Абз.2 п.14 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 з наступними змінами і доповненнями передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 31.10.2013 року № 430453, заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 23.04.2014 року № 431591, керуючись ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та п.6 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 з наступними змінами і доповненнями та згідно з рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 13 грудня 2013 року, Відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2013 р. по 30.11.2013 р. - 3000,11 грн. щомісячно, з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. - 3153,65 грн., з 01.01.2014 р. по 31.03.2014 р. - 3660,98 грн. щомісячно. Згідно рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 5 травня 2014 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2014 р. по 30.09.2014р. - 3 660,98 грн. щомісячно.

В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 31.10.2013 року № 430453 та заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 23.04.2014 року № 431591 ОСОБА_2 власноруч ставила свій підпис під попередженнями про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги та одночасно давала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.

Згідно ст.13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п.1 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 р. № 1098 зазначається, що головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги сім'ям з дітьми, щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - державна соціальна допомога), інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету.

Нормами п.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до п.п.1 п.3 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів, а саме: автомобіля марки ЗАЗ 110247, 2006 року випуску, синього кольору, реєстраційний номер НОМЕР_3 та автомобіля марки HYUNDAI ACCENT, 2008 року випуску, червоного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, що стверджується журналом карток від 12.08.2014року

Як вбачається з поданої 31.10.2013року та 23.04.2014 року декларації про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 вказала, що у власності її сім'ї немає автомобілів.

Згідно ч.5 п.10 Постанови КМУ № 250 від 24.02.2003р. ''Про затвердження порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", та п.3 ч.1 ст.7 Закону України № 1768-ІІІ від 01.06.2000року «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Відповідно п.п.3 п.3 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 р. № 1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Соціальними інспекторами Управління було складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 860 від 26.09.2014 року, в якому зазначається, що сума переплати за період з 01.10.2013 р. по 31.03.2014 р. складає 20 136,81 грн., а також акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 861 від 26.09.2014 року в якому зазначається, що сума переплати за період з 01.04.2014 р. по 31.08.2014 р. складає 18 304,90 грн.

Після чого надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї Відповідачу було припинено та був проведений перерахунок - сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 1 жовтня 2013 року по 31 серпня 2014 року включно склала - 38 441,71 грн.

Оскільки соціальними інспекторами Управління 26.09.2014 року було виявлено переплату ОСОБА_2, то допомогу за вересень 2014 року їй вже було нараховано у розмірі 3 660,98 грн., а тому загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.10.2013 року по 30.09.2014 року складає (38 441,71+3 660,98)= 42 102,69 грн.

Також Управлінням був виданий наказ "Про соціальні допомоги" від 30 вересня 2014 року № 70, відповідно до якого, у зв'язку із встановленими фактами подання недостовірної інформації про доходи, на виконання п.12 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250, ОСОБА_2 припинено з 01.09.2014 року призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавлено права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на період з 01.09.2014 р. до 01.03.2015 р.

ОСОБА_2 надіслано повідомлення про припинення надання їй соціальних допомог від 26.09.2014 р. № 367 та про те, що їй потрібно повернути до 01.11.2014 року надміру нараховану державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї в розмірі 38 441,71 грн., внаслідок неподання інформації про транспортні засоби, яке залишилося без відповідного реагування.

Згідно п.28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ст.26 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250 покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів,

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач незаконно отримала державні кошти в сумі 42102,69 грн., як допомогу малозабезпеченій сім'ї, а тому позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 42102,69 грн.

Керуючись ст. ст.11, 70, 71, 76, 128, 159-163, 167, 185, 186 КАС України, керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.

Cтягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 42102,69 грн. надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (з них 3660,98грн. на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, ЄДРПОУ 03195636, р/р 35415009048689, банк одержувача УДКСУ в м.Тернополі в Тернопільській області, код МФО 838012 та 38441,71грн. на рахунок ВДК в м.Тернополі, ін..код. 37977726, р/р 31118106700002, банк одержувача ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяР. М. Грицак