Справа № 2-а-1402/11
Іменем України
16 серпня 2011 року
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Михайловська А.В., розглянувши, у порядку скороченого провадження, у місті Новоград-Волинський, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський про визнання дій незаконним та зобов'язання до вчинення певних дій,-
встановив:
22.06.2011 року ОСОБА_1 -позивач по справі, звернувся до суду з адміністративним позовом та просив постановити рішення суду, яким визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський -відповідача по справі, щодо визначення у 2010 році розміру належної йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. Зобов'язати останнього провести з 01.01.2010 року перерахунок та виплату належної йому з урахуванням додаткового страхового стажу із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсій, а саме за 2009 рік.
25.06.2011 року адміністративний позов за період з 01.01.2010 року по 21.12.2010 року залишено без розгляду, за період з 22.12.2010 року відкрито скорочене провадження у справі та роз'яснено відповідачу право подати заперечення на позов.
12.08.2011 року від відповідача до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, у якому останній просив відмовити у позові позивачу у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області та отримує пенсію за віком. У 2009 році він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, але позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною стажу та заробітку, після призначення пенсії. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії було застосовано показник середнього заробітку за 2007 рік згідно постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530.
Таким чином, при перерахунку пенсії в 2010 році, відповідачем взято показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік -1197,91 грн. за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закону).
Відповідно до ст. 40 Закону під час обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.
Положеннями ч. 4 ст. 42 Закону, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсії. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
При перерахунку пенсії в 2009 році, відповідачем взято показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік -1197,91 грн. за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно приписів ч. 2 ст. 40 Закону (у редакції чинній на момент проведення перерахунку) при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору застосуванню підлягають положення Закону, тобто при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений ч. 2 ст. 40 цього Закону.
Частина 4 статті 42 Закону не встановлює обмеження для працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення.
З огляду на вище викладене, приходжу до висновку, що позов слід задовольнити частково: визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати останнього здійснити перерахунок пенсії позивачу із застосуванням приписів частини 2 статті 40 Закону з 22.12.2010 року.
Керуючись ст. ст. 3,10, 11, 15, 57 -60, 88, 212 -215, 294 ЦПК України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 158, 159, 160, 161, 163, 183 -1 КАС України, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області про визнання дій незаконним та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області протиправними щодо визначення у 2010 році розміру належної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Новоград-Волинському Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням приписів частини 2 статті 40 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 22.12.2010 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
У решті вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до апеляційного адміністративного суду м. Житомир через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: