"30" березня 2015 р. м. Київ К/9991/1793/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого:Нечитайло О.М.
Суддів: Ланченко Л.В.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод»
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 р.
у справі №2а-7950/11/1270
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську
про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки,
Відкрите акціонерне товариство «Стахановський вагонобудівний завод» (далі-позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 р. адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненка А.П. від 02.09.2011 р. №420 «Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки позивача», стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 р. рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій з підстав порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Відповідач надіслав на адресу суду касаційної інстанції письмові заперечення на касаційну скаргу позивача, за змістом яких просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду попередньої інстанції без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
Згідно наказу від 28.07.2011 р. № 357, підписаного заступником голови ДПА в Луганській області - начальником СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненко А.П., на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок підприємств на III квартал поточного року призначено проведення з 10.08.2011 року терміном 30 робочих днів документальної планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС за період роботи з 01.01.2009 р. по 30.06.2011 р. Створено групу у складі посадових осіб СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську: державних податкових ревізорів-інспекторів відділу перевірок платників податків управління податкового супроводження підприємств машинобудівної галузі, чорної металургії та інших Мирної О.М., Ленчик І.А., Літвінової О.В.
Наказом від 02.09.2011 р. № 420 за підписом заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненка А.П., на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України, внесено зміни до складу робочої групи про проведенню документальної планової виїзної перевірки позивача, а саме - введено до складу робочої групи, створеної згідно з наказом СДПІ ВПП у м. Луганську від 28.07.2011 р. №357 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача з 05.09.2011 р., наступних фахівців: завідувача сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших Яковенко В.В.; головного державного податкового ревізора-інспектора сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств нафтопереробної промисловості, торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва Іванюк Н.Б.
Підставою для змін складу робочої групи по проведенню перевірки є службова записка начальника управління податкового супроводження підприємств машинобудівної галузі, чорної металургії та інших В.А. Льготського про перебування на лікарняному головного державного податкового ревізора-інспектора Ленчік І.А. з 12.08.2011 р. та головного державного податкового ревізора-інспектора Мирної О.М. з 16.08.2011 р., що підтверджується листками непрацездатності зазначених осіб.
Згідно направлення відповідача від 02.09.2011 №361, в якому визначено що СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проводить з «05» вересня 2011 року документальну планову виїзну перевірку позивача тривалістю 13 робочих днів, зазначено посадову особу органу державної податкової служби, що здійснює перевірку: головний державний податковий інспектор сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств нафтопереробної промисловості, торгівців нафтопродуктами, транспорту та будівництва СДШ по роботі з ВПП у м. Луганську - Іванюк Н.Б.
Згідно направлення відповідача від 02.09.2011 р. №362, в якому визначено, що СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську проводить з « 05» вересня 2011 року документальну планову виїзну перевірку позивача тривалістю 13 робочих днів, зазначено посадову особу органу державної податкової служби, що здійснює перевірку: завідувач сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства, газозабезпечення та інших СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську - Яковенко В.В.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Звертаюсь до суду з позовом про скасування наказу заступника голови ДПА в Луганській області - начальника СДПІ ВПП у м. Луганську Мироненка А.П. від 02.09.2011 №420 «Про внесення змін до складу робочої групи по проведенню документальної планової виїзної перевірки», позивач виходив з того, що Податковий кодекс України та інші нормативно-правові акти чинного законодавства України не передбачають можливості видання декількох наказів про проведення однієї й тієї ж перевірки діяльності одного й того ж платника податків, або зміну такого наказу, або його доповнення.
Так, відповідно до ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Відповідно до п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення на проведення перевірки або пред'явлення направлення, оформленого з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці другому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Пунктом 1.12 розд. 1 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14.04.2011 р. № 213, передбачено, що у разі виникнення під час проведення документальної виїзної або фактичної перевірки необхідності внести зміни (заміну або додаткове залучення) до складу перевіряючих виписується направлення на перевірку, в якому зазначаються дані стосовно залученої посадової (службової) особи, яка буде продовжувати перевірку з відповідної дати, та анулюється направлення, виписане на працівника, якого замінено.
Таке направлення на перевірку посадовими (службовими) особами органу ДПС пред'являється платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам), про що платник податків (наведені особи) розписується у направленні (у місті, передбаченому зразком форми направлення) із зазначенням прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
При цьому в акті перевірки вчиняється відповідний запис.
Підставою для заміни у складі перевіряючих та виписки (анулювання) відповідних направлень є доповідна записка керівника структурного підрозділу органу ДПС, який здійснює (очолює) таку перевірку, на ім'я керівника (заступника керівника) відповідного органу ДПС з викладенням об'єктивних причин необхідності зміни або додаткового залучення до складу перевіряючих інших працівників органу ДПС (значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється; виникнення інших питань, що належать до компетенції органів ДПС; тривала хвороба або звільнення працівника органу ДПС, які сталися під час проведення перевірки, тощо).
При цьому у разі надходження від органу дізнання або слідчого, за постановами яких призначено перевірку, службової записки із наведенням обґрунтованих пропозицій щодо необхідності заміни у персональному складі перевіряючих така записка підлягає обов'язковому розгляду.
За необхідності додаткового залучення до перевірки працівників інших органів ДПС видається наказ про внесення змін до складу перевіряючих, підставою для прийняття якого є відповідний письмовий дозвіл заступника Голови ДПС України, наданий згідно з вимогами абзацу другого підпункту 1.1.1 пункту 1.1 цього розділу, чи рішення (дозвіл) керівника ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, прийняте з дотриманням вимог пп. 1.1.2 п. 1.1 цього розділу.
Аналізуючи наведені нормативні положення, суд першої інстанції цілком правомірно зазначив, що внесення змін (заміна або додаткове залучення) до складу перевіряючих проводиться лише шляхом виписування направлень на перевірку, а не шляхом винесення наказу, при цьому винесення наказу про розширення складу робочої групи можливе лише за необхідності додаткового залучення до перевірки працівників інших органів ДПС.
Отже, у розглядуваному випадку ані Податковим кодексом України, ані Методичними рекомендаціями щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, не передбачено право керівника податкового органу виносити наказ з вказаного питання.
Крім того, судом у ході розгляду справи було встановлено, що в направленнях від 02.09.2011 р. № 361 та №362, виписаних на підставі наказу від 02.09.2011 р. № 420, зазначено про проведення з « 05» вересня 2011 року документальної планової виїзної перевірки позивача тривалістю 13 робочих днів, тоді як, додатково співробітники ДПС вводилися у склад робочої групи в рамках проведення документальної планової виїзної перевірки з 10.08.2011 р. терміном 30 робочих днів.
З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача передбачених чинним законодавством обставин для прийняття оскаржуваного наказу, що, у свою чергу, свідчить про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись приписами ст. 226 КАС України, відповідно до якої, суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково, судова колегія дійшла висновку про необхідність скасування оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Стахановський вагонобудівний завод» задовольнити.
2. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 р. у справі №2а-7950/11/1270 скасувати, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 р. у справі №2а-7950/11/1270 залишити в силі.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Нечитайло О.М.
СуддіЛанченко Л.В.
Пилипчук Н.Г.