Справа № 676/885/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк В.В.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
05 травня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача в якому просив: визнати протиправними дії відповідача в проведені позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії , як державному службовцю з 01.07.2014 у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ) та постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.07.2014; зобов'язати відповідача на підставі постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.07.2014 провести позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01.07.2014 в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції чинній до 01.05.2014), згідно поданої позивачем заяви 04.07.2014, та врахувати при проведені такого перерахунку суми матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та суми індексації грошових доходів населення.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23.03.2015 позов задоволено частково: визнано неправомірними дії відповідача в проведенні позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії, як державному службовцю з 01.07.2014 у відповідності до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, згідно постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.07.2014; зобов'язано відповідача, на підставі постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.07.2014, провести позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01.07.2014 в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції закону чинного до 01.05.2014), та врахувати при проведенні такого перерахунку суми матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та суми індексації грошових доходів населення.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30.07.2014 дії відповідача, щодо врахування менших, ніж фактично нараховувалися позивачу, суми матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та суми індексації грошових доходів населення, були визнані незаконними.
Окрім цього, даною постановою зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та суми індексації грошових доходів населення та провести перерахунок пенсії з 04.07.2014. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду постанова залишена без змін і набрала чинності 04.09.2014.
Однак, розпорядженням відповідача позивачу було проведено перерахунок пенсії, згідно якого з 04.07.2014 її визначено в розмірі 70 % суми заробітку державного службовця, оскільки Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, що підтверджується листом відповідача від 19.09.2014 № 22194/05.
При цьому, пенсія позивачу була призначена, як державному службовцю, ще в 2010 році, і на той час, згідно діючого законодавства її розмір становив 90 % від суми заробітної плати, з якої нею були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується Розпорядженням відповідача від 10.11.2010 № 176967.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом. Згідно ст. 58 Конституції України, яка містить розділ ІІ «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов'язки, насамперед людини і громадянина та їх гарантії, Закон зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати Закон, що діяв у момент, коли трапився цей випадок або мав місце цей випадок чи факт, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області є неправомірною і тому, застосування Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», про внесення змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в даному випадку є безпідставним та таким, що суперечить Законодавству і Конституції України.
Колегія судів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
За змістом ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Поряд з тим Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону № 3723-ХІІ, зокрема відповідно до ч.1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Окрім цього, Конституційний Суд України в пункті 2 мотивувальної частини Рішення від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що загальновизнаний принцип права про дію нормативно-правових актів у часі закріплено в частині першій статті 58 Конституції України. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При цьому Конституційний Суд України роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Основного Закону України про дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що "вона починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце".
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог у спосіб та межах передбачених законодавством.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 березня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Сторчак В. Ю.