13 травня 2015 р. Справа № 539/946/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 08.04.2015р. по справі № 539/946/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, в якому просив суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії відповідно до довідки від 19.12.2014 року № 2010, виданої в/ч НОМЕР_1 , неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області перерахувати та виплачувати йому пенсію відповідно до довідки від 19.12.2014 року № 2010, яка видана в/ч НОМЕР_1 , починаючи з 2015 року.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 08.04.2015 року у справі № 539/946/15-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до довідки від 19.12.2014 року № 2010, виданої військовою частиною НОМЕР_1 неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки від 19.12.2014 року № 2010, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , починаючи з 06.01.2015 року з урахуванням сплачених сум.
Відповідач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій, зазначив, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просив суд скасувати ухвалу суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав до суду апеляційної інстанції письмові заперечення на апеляційну скаргу, в якій просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у своєму клопотанні до суду просив розглянути справу без участі їх представника.
Позивач в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у своєму клопотанні до суду просив розглянути справу без його участі у зв'язку з хворобою.
Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 -ї категорії, з 07.12.2010 року має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі.
ОСОБА_1 служив у в/ч НОМЕР_2 , правонаступником якої є в/ч НОМЕР_1 , звідки 08.06.1986 року був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де перебував по 03.09.1986 року, що підтверджується довідкою від 19.12.2014 р. №2010 , яка видана військовою частиною НОМЕР_1 та довідкою №64498 від 14.02.2012 року, яка видана галузевим державним архівом міністерства оборони України.
Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 повернувся до попереднього місця служби, де після повернення йому і було нараховане та виплачене грошове забезпечення за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_1 отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримав 2 групу інвалідності 07.12.2010 року, що пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував пенсію через Управління пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі.
Згідно з довідкою №2010 від 19.12.2014 року, яка видана військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 за час роботи в зоні відчуження з 01.07.1986 р. по 31.08.1986 р. за місцем роботи в/ч НОМЕР_2 перераховане грошове забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії та склало 2328,78 крб.
06.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі із заявою з приводу перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки від 19.12.2014 р. №2010, однак листом від 23.02.2015 року відповідачем йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджується наявними у матеріалах справи довідкою від 19.12.2014 року №2010, яка видана військовою частиною НОМЕР_1 та довідкою №64498 від 14.02.2012 року, яка видана галузевим державним архівом міністерства оборони України.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Згідно пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Основним документом, який підтверджує час, місце і тривалість робочого дня у зоні відчуження є:
- довідка, видана командиром військової частини, у складі якої; виконувались роботи, про участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження (первинний документ на підставі якого проводилась оплата праці за основним місцем роботи в підвищених розмірах) з зазначенням населеного пункту (зони небезпеки, кратності оплати праці), періоду роботи (кількості днів, тривалості робочого дня); ]
- довідка, видана архівом Міністерства оборони України, яка підтверджує час, місце і тривалість робочого дня у зоні відчуження
Згідно архівної довідки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08.06.1986 року по 03.09.1986 року; підлягає виплаті грошове забезпечення прапорщик ОСОБА_2 : за червень місяць: 2 зона - 22 дні, 3 зона - 1 день; за липень місяць: 2 зона - 15 днів.
Разом з тим, обчислення заробітку в довідці від 19.12.2014 р. № 2010 проведено на підставі різних законодавчих актів, що застосовувалися в різні періоди для; обчислення заробітку за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Розрахунок заробітку проведено за методикою розрахунку для осіб, які призвані на військові збори з підприємств, установ та організацій, тобто тим особам, на яких розповсюджується законодавство про працю. Проте норми Кодексу законів про працю на військовослужбовців не поширювалися в тому числі й щодо режиму робочого часу, додаткової оплати за роботу у вихідні, святкові і неробочі дні, надурочні і нічні години тощо. Відповідно розрахунок заробітку проведено з порушенням норм законодавства.
Крім того, Галузевим державним архівом Міністерства оборони України тривалість робочого дня не підтверджена. Відомості про роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що зазначені в наданій копії табелю обліку робочого часу, суперечать даним про роботу в зоні відчуження, зазначеним в первинному документі - архівній довідці Міністерства оборони України. А в розрахунку заробітної плати, наданому Військовою частиною, зазначений ще один, інший варіант розподілення днів роботи по зонах небезпеки.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем було правомірно відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 19.01.2015 р. та довідки про заробітну плату, виданої військовою частиною НОМЕР_1 19.12.2014 року № 2010, оскільки обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження за період з липня по серпень 1986 року проведено з порушенням норм законодавства
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.3 ч.1 ст. 199, п. 4 ч.1 ст. 204, ст.ст. 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області задовольнити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 08.04.2015р. по справі № 539/946/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.