12 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 653/1855/14-а
Категорія: 14 Головуючий в 1 інстанції: Калімбет Л.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді, доповідача - Димерлія О.О.
суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області на ухвалу Генічеського районного суду Херсонської області від 02 вересня 2014 року про закриття провадження за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
23 червня 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив стягнути з громадянина ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної допомоги в сумі 3898 грн. 20 коп. ( три тисячі вісімсот дев'яносто вісім гривень, двадцять копійок)
За результатами розгляду справи, 02 вересня 2014 року Генічеським районним судом Херсонської області постановлено ухвалу про закриття провадження у справі.
Суд першої інстанції вважає, що спірні правовідносини не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, існуючий спір про право відноситься до цивільної юрисдикції.
Приймаючи вище зазначене рішення, суд керувався положенням п.1 ч.1 ст.157 КАС України, відповідно до якої суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Також згідно з ч.2 цієї статті, судом роз'яснено право позивача звернутися з позовом до суду юрисдикції якого віднесено розгляд справи, в даному випадку в порядку цивільного судочинства.
В апеляційній скарзі Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - Управління праці та соціального захисту населення Генічеської РДА Херсонської області), посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач вказує на те, що судом не дотримано вимог процесуального закону щодо визначення юрисдикції спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач по справі - Управління соціального захисту населення Генічеської РДА Херсонської області відноситься до органів державної влади, а отже є суб'єктом владних повноважень, що підтверджується положенням ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Частиною 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до здійснюваних управлінських функцій позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з громадянина ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної допомоги.
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
З цього слідує, що призначення і виплата державної допомоги відноситься до функцій управління соціального захисту населення, а отже стягнення суми переплати державної допомоги випливає з управлінських функцій Управління соціального захисту населення.
Враховуючи вище наведене, можна зробити висновок, що спір виникає за зверненням суб'єкта владних повноважень із приводу реалізації наданих йому законом функцій, тому такий спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, базуються на вірному трактуванні фактичних обставин справи.
За таких обставин рішення суду підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.
Керуючись: ст.17, 197, 199, 204, 205,206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області - задовольнити, а ухвалу Генічеського районного суду Херсонської області від 02 вересня 2014 року про закриття провадження за адміністративним позовом Управління соціального захисту Генічеської районної державної адміністрації суду - скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Судді: О.В. Єщенко
В.Л. Романішин