Постанова від 07.05.2015 по справі 2а/1570/7644/2011

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 2а/1570/7644/2011

Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Яковлева Ю.В.

судді - Вербицької Н.В.

судді - Коваля М.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області про стягнення витрат з виплати та доставки пенсій,

встановила:

Позивач Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області 29.09.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області витрати з виплати і доставки пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.05.2008 року по 31.08.2011 року на загальну суму 585363,86 гривень.

У своєму позові позивач посилався на те, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області не були прийняті до заліку суми щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення», за період з 01.05.2008 року по 31.08.2011 року, а також виплати трьом особам, у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року.

До свого позову Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області додало Розрахунок витрат на виплату і доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання станом на 01.09.2011 року (аркуш справи 5), в якому сума виплаченої пенсії трьом особам, у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року складає 6 911 гривень 67 копійок, а сума державної адресної допомоги складає 579 085 гривень 87 копійок.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської відсутні повноваження щодо масо стійного врегулювання включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки з Управлінням Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області. Окрім того, відповідач у запереченні на позов Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області від 13.10.2011 року зазначав, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, Фонд не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.

27.10.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з заявою про зменшення розміру позовних вимог у справі №2а-1570/7644/2011, у якій просило зменшити розмір позовних вимог із 585 363, 86 грн. до 534 650, 11 грн., аргументуючи це тим, що при підготовці позовної заяви Управлінням помилково було включено до розрахунку суми боргу 44816,63 грн., які вже розглядаються Одеським окружним адміністративним судом у справ №2а-1570/5409/2011 (аркуш справи 122).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області в частині позовних вимог щодо стягнення витрат з виплати і доставки пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на виробництві за період з 01.05.2008 року по 29.03.2011 року залишено без розгляду.

Справу було розглянуто у відкритому судовому засіданні.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області про стягнення витрат з виплати та доставки пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 29.03.2011 року по 31.08.2011 року, відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права та просить зазначену постанову скасувати.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а тому Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської обов'язку відшкодовувати витрати на виплату державної адресної допомоги Управлінню Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що Пенсійним фондом виставлялись відповідачу до відшкодування витрати, пов'язані з виплатою пенсії по інвалідності, зокрема: за квітень 2011 року - у розмірі 16544, 85 гривень, за травень 2011 року - у розмірі 15479,47 гривень, за червень 2011 року - у розмірі 15479, 48 гривень, за липень 2011 року - у розмірі 16113, 20 гривень, та за серпень 2011 року - у розмірі 15479, 44 гривень, однак зазначені витрати Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області до відшкодування не прийняті, про що складені відповідні таблиці розбіжностей.

Відповідно до «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року за № 5-4/4, визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків (п.2).

Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій (п.4).

Органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п.5).

Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків (п.6).

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду (п.7).

Таким чином, Порядком відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Пенсійним фондом України.

У разі, коли при підписанні акту звірки відділенням виконавчої дирекції Фонду не приймається до заліку частина витрат Пенсійного фонду, то відділенням Фонду складається відповідна таблиця розбіжностей.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 16/98-ВР від 14.01.1998 року страховики у своїй діяльності співпрацюють у проведенні заходів, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, і вправі спільно у кожному конкретному випадку приймати рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської обов'язку відшкодовувати витрати на виплату державної адресної допомоги Управлінню Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області.

Такої ж позиції у своїй практиці дотримується й Вищий адміністративний Суд України у своїх ухвалах від 11 вересня 2012 року по справі №К/9991/3798/12, від 19 липня 2012 року по справі №К/9991/86873/11, від 21 лютого 2013 року по справі №К9991/50606/12.

Предметом даного спору є не тільки відшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області витрат на щомісячну державну адресну допомогу за період з 01.05.2008 року по 31.08.2011 року, а також виплати трьом особам, у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року.

Суд першої інстанції при винесенні судового рішення від 3 квітня 2012 року не звернув увагу на іншу частину позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області, а саме на відшкодування Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської виплат трьом особам, у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року.

Судова колегія прийшла до висновку, що ця частина позовних вимог підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що за період з червня 2011 року по серпень 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області виставляло Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області до відшкодування витрати, пов'язані з пенсією по інвалідності у сумі 6911 гривень 67 копійок (аркуш справи 123), які відповідачем не приймалися до заліку та не відшкодовуються з тих підстав, що нещасні випадки та, як наслідок, отримання каліцтва сталися поза межами України, а також те, що особи не були застраховані в Україні й за них не сплачувалися до Фонду страхові внески, а тому здійснення виплат за рахунок Фонду є нецільовим використанням страхових коштів.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про правонаступництво України» від 12.09.1991 року закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Стаття 9 зазначеного Закону передбачає, що всі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України, є громадянами України. Україна гарантує забезпечення прав людини кожному громадянину України незалежно від національної приналежності та інших ознак відповідно до міжнародно-правових актів про права людини.

Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року держави - учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які отримали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР і реалізують це право на території держав - учасниць Угоди.

Згідно до статті 5 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Відповідно до статті 3 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення.

Отже, пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, якщо страховий випадок стався на території держав - учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного фонду України. Тобто, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду України витрати на виплату пенсій, якщо нещасний випадок стався на території держав - учасниць Угоди.

Такої ж позиції у своїй практиці дотримується й Верховний суд України у своїй Постанові від 20 травня 2014 року.

На думку колегії суддів Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області повинно відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області виплати пенсій трьом особам, у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року у сумі 6 911 гривень 67 копійок.

Невірна правова оцінка судом першої інстанції обставин по справі та неврахування судом першої інстанції наведених норм права призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Відповідно до ст.202 КАС України через порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове, яким позовні вимоги задовольняє частково.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,202,205,207,254 КАС України, судова колегія, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області - задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області про стягнення витрат з виплати та доставки пенсій скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області - задовольнити частково.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області виплати пенсій у зв'язку з тим, що нещасний випадок на виробництві із застрахованими особами стався на території колишніх республік СРСР за період з 01.06.2011 року по 31.08.2011 року у сумі 6 911 гривень 67 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев

Суддя:/підпис/М.П. Коваль

Суддя:/підпис/Н.В. Вербицька